Neomejen dostop | že od 9,99€
Včeraj so ob 2853 PCR-testih in 109.352 hitrih antigenskih testih potrdili 7122 novih okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V ponedeljek so potrdili 3521 okužb z novim koronavirusom več kot dan prej.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 6715, kar je 560 manj kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa znaša 6440 oziroma 213 manj kot dan prej.
Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 427 bolnikov, na intenzivnih 114. Na navadnih oddelkih je tako zaradi covida-19 hospitaliziranih 19 bolnikov manj kot dan prej, na intenzivnih oddelkih pa zaradi covida-19 zdravijo štiri bolnike manj kot prejšnji dan. Skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo je 943 oziroma 16 manj kot dan prej. Od teh jih je na navadnih oddelkih 385 s covidom-19, na intenzivnih oddelkih pa zdravijo 17 bolnikov s covidom-19. Po podatkih vlade je v ponedeljek umrlo 23 bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.262.897 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.216.064.
Minister za zdravje Janez Poklukar bo sicer s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju popoldne razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Po napovedih vodje skupine Mateje Logar lahko pričakujemo sproščanje ukrepov, ni pa še znano, kdaj, kje in v kolikšnem obsegu.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes pozvala h krepitvi prizadevanj za cepljenje proti covidu-19 v vzhodni Evropi in opozorila, da se val okužb s koronavirusno različico omikron širi proti vzhodu. V zadnjih dveh tednih se je število primerov covida-19 več kot podvojilo v šestih državah evropske regije WHO – Armeniji, Azerbajdžanu, Belorusiji, Gruziji, Rusiji in Ukrajini, je opozoril direktor WHO za Evropo Hans Kluge.
V Bosni in Hercegovini, Bolgariji, Kirgizistanu, Ukrajini in Uzbekistanu je bilo doslej precepljenih manj kot 40 odstotkov starejših od 60 let. V Bolgariji, Gruziji in Severni Makedoniji pa je najmanj en odmerek cepiva prejelo manj kot 40 odstotkov zdravstvenih delavcev, je opozoril.
Pozval je vlade, zdravstvene organe in druge pristojne institucije, naj natančno preučijo razloge, ki vplivajo na manjše povpraševanje po cepivih in njihovo sprejetost v družbi, ter sprejmejo ukrepe za nujno povečanje stopnje precepljenosti.
Ob naraščanju števila okužb z omikronom in ob okužbah z različico delta, ki je v vzhodnih državah evropske regije WHO še vedno zelo razširjena, zdaj še ni čas za odpravo ukrepov, kot so nošenje mask v zaprtih prostorih, izogibanje zaprtim in prenatrpanim prostorom ter uporaba hitrih testov za zgodnje odkrivanje okužb, je opozoril.
V Turčiji bolnik z levkemijo že 14 mesecev pozitiven na novi koronavirus
Iz Turčije poročajo o 56-letnemu bolniku z levkemijo Muzafferju Kayasanu, pri katerem so testi na okužbo z novim koronavirusom nepretrgoma pozitivni že 14 mesecev. Po navedbah zdravnikov gre za doslej najdaljšo okužbo z novim koronavirusom v Turčiji.
Vzrok za dolgotrajno okužbo bi lahko bil po mnenju zdravnikov oslabljen imunski sistem bolnika. V skladu s turškimi pravili Kaysana zaradi stalne okužbe ne morejo cepiti proti covidu-19.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji