Neomejen dostop | že od 9,99€
Dan po tem, ko je vlada sprejela spremembe zakona o lekarniški dejavnosti, so v koalicijskih strankah sami začudeno ugotavljali, da predlog vsebuje tudi ugovor vesti za farmacevte, zaradi česar bi pacient moral potencialno po zdravilo tudi v drugo lekarno.
»Gre za ogrožanje pravic žensk do odločanja o lastnem telesu, gre za diskriminacijo žensk v ranljivih skupinah, za diskriminacijo tistih z ruralnih območij in ne nazadnje gre za ohranjanje dostojanstva žensk,« je navedla Andreja Katič, pravosodna ministrica in predsednica Ženskega foruma SD. Sama je bila ogorčena, da so jim člen podtaknili in da jih ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel nanj ni posebej opozorila, saj naj bi več ministrov to gotovo zavrnilo. Katičeva je bila sicer na seji vlade odsotna, zato morda ni vedela, da njene besede ne držijo povsem. Po besedah naših sogovornikov, ki so bili na seji, naj bi imela Prevolnik Ruplova dolg nastop in v njem omenila tudi tik pred zdajci dodan ugovor vesti, a očitno ji kolegi prav pozorno niso prisluhnili, še posebno ker naj bi bil predlog že koalicijsko usklajen. Iz Levice so sporočili, da so se že v fazi priprave zakona dogovorili, da v zakonu o lekarniški dejavnosti ne bo določb, ki bi omogočale uveljavljanje »ugovora vesti« v zvezi z izdajo zdravil. »Ugovor vesti ne sodi v zakon, ki se sprejema po nujnem postopku. Očitno je ministrstvo zahtevo koalicije napačno razumelo in člen s to vsebino vneslo v zakon,« so dejali v Levici in prav tako napovedali predloga za črtanje omenjenega člena.
Tudi v ministričini stranki Gibanju Svoboda, ki ima večino v vladi, pravijo, da je po njihovo nedopustno, da bi magister farmacije zaradi ugovora vesti lahko odklonil izdajo zdravila na recept in pacienta napotil v drugo lekarno.
Skladno s trenutno edino sprejeto ureditvijo ugovora vesti v zakonu o zdravstveni dejavnosti, ki velja za vse zdravstvene delavce – torej ne le za zdravnike, ampak tudi farmacevte –, lahko ti odklonijo zdravstveni poseg, če presodijo, da ni v skladu z njegovo vestjo in mednarodnimi pravili medicinske etike, a morajo o tem predhodno obvestiti zdravstveni zavod. Ta mora to upoštevati, a pacientom vseeno zagotoviti možnost za nemoteno uveljavljanje pravic s področja zdravstvenega varstva.
Vprašanje, ali in kako farmacevti lahko uveljavljajo ugovor vesti, se je na dnevni red politike in javnosti uvrstilo pred nekaj meseci, ko je zaradi ugovora vesti farmacevtke v lekarni v Lendavi posameznica ostala brez kontracepcijskih tablet, ker je bila omenjena farmacevtka edina prisotna v lekarni. Če bi sprejeli omenjeni člen, bi to torej lahko postala ustaljena praksa.
Zakaj so se odločili za takšen predlog kljub drugačnemu koalicijskemu dogovoru in da tega člena ni vsebovala niti različica usklajena s socialnimi partnerji, na ministrstvu za zdravje niso odgovorili, so pa poudarili, da imajo poslanci možnost, da predlagano zakonsko rešitev z amandmaji predrugačijo.
Sam predlog novele zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o lekarniški dejavnosti sicer predvideva, da se do začetka leta 2025 sistemsko uredijo postopki oskrbe z zdravili.
Ogorčeni tudi socialni partnerji
Da so nezadovoljni s podtaknjenim členom, so po koncu seje ekonomsko-socialnega sveta izrazili tudi socialni partnerji, predsedujoči socialnemu dialogu Luka Mesec pa je navedel, da so soglasno sprejeli sklep, da je tovrstno poseganje v zakone, ki so bili sprejeti na ekonomsko-socialnem svetu nedopustni. »Tako po formalni poti kot vsebinski tej rešitvi nasprotujem,« je še dejal minister za delo, ki je sicer član Levice.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji