Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Ukrajina bolj kot prej potrebuje pomoč zdaj

Slovenija bo iz rebalansa namenila pet milijonov evrov. Lani je pomoč potrebovalo 16 milijonov Ukrajincev, zdaj pa že 18 milijonov.
Letovanje 50 ukrajinskih otrok in mladih v Sloveniji je eden od štirih aktualnih projektov Slovenske karitas, ki jih sofinancira zunanje ministrstvo v skupni vrednosti 700.000 evrov. FOTO: Črt Piksi
Letovanje 50 ukrajinskih otrok in mladih v Sloveniji je eden od štirih aktualnih projektov Slovenske karitas, ki jih sofinancira zunanje ministrstvo v skupni vrednosti 700.000 evrov. FOTO: Črt Piksi
4. 7. 2023 | 14:32
5. 7. 2023 | 16:36
5:28

Leta 2022 je pomoč potrebovalo 16 milijonov Ukrajincev, zdaj pa že 18 milijonov. Slovenija je za Ukrajino iz proračuna namenila 3,5 milijona evrov, letos in prihodnje leto pa ji bo še pet milijonov evrov. Poleg finančnih sredstev Slovenija Ukrajini pomaga tudi na druge načine.

»Smrt, uničenje in razseljevanje v Ukrajini zdaj zahtevata več humanitarne pomoči kot lani. Potrebe po sredstvih za obnovo so še posebno nujne zdaj, ko je Rusija bombardirala ključno energetsko infrastrukturo,« je dejal generalni direktor direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč na zunanjem ministrstvu Edvin Skrt na skupni tiskovni konferenci s Slovensko karitas.

Karitas je po uspešni prijavi na javnem razpisu skrbela za distribucijo humanitarne pomoči in zdravil v Ukrajini in bo pri tem s slovensko vlado sodelovala tudi v prihodnje. Slovenija je Ukrajini po besedah Skrta v letu 2022 iz proračuna zagotovila 3,5 milijona evrov za nakup nujnih življenjskih potrebščin, ki so bile distribuirane prek mednarodnih humanitarnih organizacij.

Reševalna vozila in avtobusi

»Kupili smo dve reševalni vozili, eno je bilo že predano, drugo, specializirano za novorojenčke, bo dostavljeno oktobra,« je dejal Skrt. Za leti 2023 in 2024 je ministrstvo že sklenilo pogodbe v znesku 1,13 milijona evrov za razminiranje, dodatnih pet milijonov evrov, zagotovljenih z rebalansom proračuna, pa bodo po njegovih besedah Ukrajini namenili prek Karitasa in drugih organizacij. »Poleg finančnih sredstev smo sprejeli tudi številne ukrajinske begunce, v slovenskih ustanovah opravljamo rehabilitacije žrtev vojne, s slovenskim energetskim sektorjem smo zagotovili sanacije za energetske projekte, obrambno ministrstvo je doniralo laboratorij za kontrolo kakovosti vode, občina Ljubljana in Maribor sta donirali rabljene avtobuse,« je druge vrste pomoči Ukrajini naštel generalni sekretar.

»A pomoči nikakor ni bilo dovolj,« je spomnil Skrt in dodal, da je Svetovna banka skupaj z ukrajinsko vlado, članicami in institucijami EU ter Združenimi narodi v popravljeni analizi ocenila, da bo Ukrajina v prihodnjih desetih letih potrebovala 284 milijard evrov, samo za takojšnje nujne potrebe obnove cestne in socialne infrastrukture v tem letu 13 milijard evrov in do leta 2027 124 milijard evrov. Članice EU so s svojimi institucijami do zdaj za Ukrajino namenile 70 milijard evrov.

Več kot 500 ton

»Čeprav je vojna v Ukrajini izginila iz prvih novic v medijih, pomoč za to ni nič manj potrebna, saj žalostne zgodbe ostajajo tu v velikem obsegu,« je poudaril generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. Prek Slovenske karitas je bilo po njegovih besedah v Ukrajino poslane za 4,2 milijona evrov pomoči, od tega je bilo 2,5 milijona finančnih sredstev, 700.000 evrov je znašala vrednost 30 pošiljk s skupno maso več kot 500 ton, ki smo jih zbrali od gospodinjstev in 240 podjetij, približno milijon evrov pa je prispeval slovenski proračun.

V BTC (prostore so dobili od lastnika na uporabo brezplačno) so odprli tudi ukrajinski center, ki ni le prva točka, na katero se begunci ob prihodu obrnejo, ampak je v tem času postal tudi njihovo informacijsko in kulturno središče. Tomažič je dejal, da ne bodo nehali delati. »Zdaj je že organizirano letovanje za ukrajinske otroke na pobudo ministrstva za zunanje zadeve, nekaj je bilo že izvedenih, poleg tega pripravljamo tudi dva večja projekta psihosocialne pomoči ter končanje doma za invalidne mlade. Skupna vrednost teh projektov je 700.000 evrov, od tega smo 50.000 zbrali prek Karitasa.«

Na tiskovni konferenci je sodeloval tudi ukrajinski veleposlanik v Sloveniji Andrij Taran, ki se je Sloveniji zahvalil za pomoč in izjemno organizacijo. »Slovenija nam je pomagala od prvega dne ruske agresije. Bila je med prvimi petimi državami, ki so dostavile pomoč Buči, vaši tovornjaki s humanitarno pomočjo so bili pri nas prvi.« Povedal je še, da Ukrajini primanjkuje opreme za kmetijstvo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine