Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Ob Bešič Loredanu dva nekdanja ministra

Ministrskega kandidata Bešiča Loredana sta v državnem zboru spremljala Aleš Šabeder in Dorjan Marušič.
Danijel Bešič Loredan, kandidat za zdravstvenega ministra. Ob njem Aleš Šabeder in Dorjan Marušič. FOTO: Jure Eržen/Delo
Danijel Bešič Loredan, kandidat za zdravstvenega ministra. Ob njem Aleš Šabeder in Dorjan Marušič. FOTO: Jure Eržen/Delo
31. 5. 2022 | 11:00
31. 5. 2022 | 22:57
9:13

V začetku zaslišanja pred parlamentarnim odborom za zdravstvo Danijel Bešič Loredan je končno predstavil ekipo, ki mu bo pomagala udejanjati velike načrte. Dejal je, da mu je v čast, da lahko sodeluje z nekaterimi posamezniki, ki so že nekaj naredili v zdravstvu, in sicer zdravnico Mirto Koželj, mikrobiologinjo Metko Paragi, nekdanja ministra za zdravje Aleša Šabedra in Dorjana Marušiča. Zraven bo tudi zdravnik Erik Brecelj. Ta nam je sicer dejal, da bo Loredanu na voljo za kakšen nasvet, ker za to, da bi se intenzivneje ukvarjal s politiko, nima časa.

Kot je dejal Loredan, bi radi razbili tabu, da se v zdravstvu ne da nič narediti. Dejal je, da bodo naredili vse za paciente, ki so bili med epidemijo zapostavljeni. »Sistem bi radi umirili najkasneje v 12 mesecih.«

Priprava na covid

Vse napore bodo po njegovem usmerili v resetiranje sistema, da bo pripravljen na jesen. Celo poletje bodo pripravljali covid strategijo. Vodenje epidemije bo prevzel NIJZ, vodja tamkajšnje strokovne ekipe bo Mario Fafangel. Na ministrstvu za zdravje bo imenovana svetovalna skupina, kjer bodo na primarni, seknundarni, terciarni ravni in v domovih za starejše občane pripravili dovolj postelj in hkrati zagotovili nemoteno delovanje zdravstva. »Do 15. septembra bomo predstavili lastno strategijo, kako se bomo spopadli s covidom-19. Strategija bo temeljila na stroki! Stroka bo imela svoj piar, vlada svojega, mi na vladi pa bomo, kolikor se bo dalo, upoštevali stroko,« je zagotovil kandidat za ministra.

Reševanje primarja

Reševanje težav na primarnem nivoju (družinska medicina ipd.) bo druga zadeva, v katero bodo zagrizli. Predstavniki primarja so aktivni, predlagajo ogromno rešitev, ki jih bodo po besedah Bešič Loredana preučili in jih skušali tudi čim več implementirati. Nekaj tudi skozi interventni zakon, katerega osnutek je delno že spisan. Primaru bodo namenili tudi del denarja. »S predstavniki primarja se bomo morali usesti in iskati rešitve znotraj politike. Želim si, da se medicina vrne na primarni nivo. Tam bo treba zagotoviti take pogoje, da bo ta raven spet privlačna zdravnikom in dostopna bolnikom. Primarno raven moramo slišati in mi jih bomo slišali, takoj ko na ministrstvu opravimo reorganizacijo. Če bomo uredili primarni nivo, bomo razbremenili sekundarni nivo in urgentne centre in ljudje bodo spet dobili občutek, da lahko pridejo do zdravnika.«

Kot je dejal Bešič Loredan, bi radi razbili tabu, da se v zdravstvu ne da nič narediti. FOTO: Jure Eržen/Delo
Kot je dejal Bešič Loredan, bi radi razbili tabu, da se v zdravstvu ne da nič narediti. FOTO: Jure Eržen/Delo

Krajšanje čakalnih vrst

V naslednjem koraku se bodo lotili reševanja čakalnih vrst! Pri tem jim bo pomagala ekonomistka v zdravstvu Marjeta Kuhar, določala se bo maksimalna čakalna doba.

Politika doseganja maksimalnih čakalnih dob je v mnogih državah prinesla rezultate, je dejal kandidat za ministra. Pri nas je težava, da v tem trenutku proces vodenja čakalnih dob ne funkcionira. Sistem ni pregleden, nadzora ni. Poleg tega je vse skupaj otežil še covid.

»V letih 2022 in 2023 bodo plačane vse opravljene storitve. Stimulirali bomo, da pridejo ustanove do 100 odstotne realizacije in šle celo preko tega, šli bomo na teren,« obljublja Bešič Loredan. Ob tem priznava, da to zaradi kadrovskih težav ne bo lahko, saj medicinske sestre odhajajo.

»V zdravstveni negi je stanje izredno zaskrbljujoče. V osmih letih se bo upokojilo ogromno sester, mladih pa ni. V ta namen bo na ministrstvu imenovana tretja državna sekretarka in v ta namen se bo na ministrstvu v okviru reorganizacije, ustanovil direktorat za zdravstveno nego. Začelo se bo intenzivneje sodelovati z vsemi akterji v zdravstveni negi in se z dialogom iskalo rešitve. Vprašali se bomo tudi, kako spremeniti kompetence v zdravstveni negi, ki so bile sprejete, a so prinesel veliko težav (sprejete so bile v času ministra Šabedra op. p.).«

Poleg naštetega bo ustanovljen urad za digitalizacijo. V njem se bodo spopadli z idejo enotnega informacijskega sistema.

Poskušali bodo spremeniti nadzor v zdravstvenih ustanovah in spremeniti sestavo v svetih zavodov.» Člani sveta zavodov morajo biti strokovnjaki s posameznih področij.«

Določili bodo deficitarnost poklicev v zdravstvu, ustanovili bodo tudi urad za kakovost in nadzor v zdravstvu, ki bo v sestavi ministrstva in ga bo vodil Šabeder. Ta urad se bo v letu in pol preoblikoval v neodvisno agencijo.

Prvi obrisi naštetih korakov se morajo pokazati v pol leta, je dejal Bešič Loredan.

Reorganizacija ministrstva

Če bo šlo po začrtanem planu, bodo začeli delati takoj po primopredaji z zdajšnjim ministrom, ki bi jo lahko imeli že v četrtek ob 11. uri. Državni sekretarji bodo postali stomatolog in asistent na ljubljanski medicinski fakulteti Tadej Osterc (zadolžen za sekundarno in terciarno raven zdravstva), Breda  Božnik, predsednica Socialne zbornice Slovenije (zadolžena za primarno raven in domove starejših) in Aleksandra Lah Topolšek, strokovna vodja zdravstvene nege v enoti za anesteziologijo v UKC Maribor (zadolžena za zdravstveno nego). Mirta Koželj bo vodila zdravstveni svet, kdo bosta vodja kabineta in generalni sekretar, ni znano. Strateški svet za prenovo zdravstvenega sistema bo pro bono vodil Dorjan Marušič, ki bo moral v 12 mesecih pripraviti vizijo in strategijo razvoja zdravstvenega sistema. Na podlagi tega se bo začel pisati nov sistemski zakon, ki ga želijo imeti spisanega do spomladi leta 2024.

Organigram ministrstva želijo korenito spremeniti: direktorata za razvoj in za ekonomiko v zdravstvu bosta ukinjena, nastal bo omenjen direktorat za zdravstveno nego, ostala bosta direktorat za javno zdravje (del njegovih nalog bo prenesen na Nacionalni inštitut za javno zdravje) in direktorat za zdravstveno varstvo, ki ga bodo okrepili.

Z reorganizacijo, ki bi jo morali zaključiti do konca junija, bomo dobili vitalno, delujoče ministrstvo za zdravje, je sklenil Bešič Loredan.

Mnogim se zdi nenavadno, da se Šabeder vrača v politiko ravno v času, ko bo eno od ministrstev prevzel Marjan Šarec. FOTO: Tomi Lombar/Delo
Mnogim se zdi nenavadno, da se Šabeder vrača v politiko ravno v času, ko bo eno od ministrstev prevzel Marjan Šarec. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Presenetljiva vrnitev

Šabeder je zaposlen na Pošti Slovenije kot svetovalec za ekonomske zadeve v kabinetu poslovodstva. Na naš klic se že pred časom ni oglasil, odzval se ni niti na današnjo prošnjo za komentar svoje odločitve.

Glede na odnos, ki ga je imel s Šarcem, se zdi mnogim nenavadno, da bi se vrnil v politiko v času, ko bo eno od ministrstev prevzel ravno Šarec. Kakorkoli.

Bešič Loredan je 26. marca 2019, ko je bil kandidat za novega ministra za zdravje prav Šabeder, za 24 ur zvečer o njem povedal: »V svojem kratkem mandatu na čelu UKC Ljubljana ni spremenil kaj bistvenega v delovanju ustanove. Še preden je z ekipo morda dokončal začeto delo, je prišel kar na ministrstvo za zdravje. Bojim se, da preden kdorkoli želi res nekaj storiti, ga že samodejno ali po ukazu dajo na neko drugo delovno mesto. In potem spet startamo iz točke nič, dokler ne pridemo do tega, da bi se lahko kaj spremenilo. In peščena ura se spet obrne.«

Spomnimo, 14. februarja 2018 je bil Šabeder imenovan za direktorja UKC Ljubljana, 27. marca 2019, kmalu po odstopu Sama Fakina, pa je postal minister za zdravje. Po odstopu Šarčeve vlade, marca 2020, je bil imenovan na mesto predsednika nadzornega sveta Telekoma Slovenije, od koder je oktobra 2020 odstopil.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine