Neomejen dostop | že od 9,99€
Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje je v ponedeljek na seji izglasoval razrešitev ravnatelja Gregorja Pečana, na katerega se je septembra usul plaz obtožb, je po poročanju Televizije Slovenija (TVS) sporočil predsednik zavoda Damjan Lazar. Pozitivno mnenje k razrešitvi je pred tem podal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.
Gimnazijo in srednjo šolo Kočevje bo začasno vodil prejšnji ravnatelj Tomaž Markovič, je poročala TVS.
Svet šole ravnatelju očita aroganten odnos do staršev, otrok in zaposlenih, na kar je v peticiji opozorilo tudi več kot 200 dijakov. Očitajo mu nezakonito preverjanje zdravstvenega stanja dijakov in nekatere druge nepravilnosti.
Otipavanje, mobing in vprašanja o načrtovanju družine
Po poročanju Dnevnika je več zaposlenih povedalo, da so doživele neprimeren odnos s spolno konotacijo, med drugim je Pečan učiteljice spraševal, ali so noseče. Ena od učiteljic je za Dnevnik povedala, da »jo je ravnatelj večkrat vabil v pisarno. Delil je sladkarije in dobronamerne nasvete. Začel me je otipavati. Večkrat me je prijel za prsi, mednožje in me udaril po zadnjici. Na začetku sem od jeze in sramu popolnoma zmrznila, on pa je postajal vedno bolj predrzen. Otipavanje se je nadaljevalo po hodnikih, v zbornici in celo v učilnici.« Vse to se je dogajalo v času, ko je čakala na podpis pogodbe za nedoločen čas, navaja Dnevnik.
Učiteljice, ki so se ravnatelju poskušale upreti, so kmalu postale žrtve mobinga. Nekaterim je onemogočal dodatno izobraževanje, poskušal ovirati njihov delovni proces ali pa jih opominjal, naj bodo hvaležne, da še imajo službo. Vse so nam povedale, da jim je ravnatelj znižal oceno delovne uspešnosti.
Kot je Lazar povedal za STA, se je v zvezi z nepravilnostmi pred časom obrnil na šolsko inšpekcijo, ki je ravnateljeva dejanja obsodila in jih napotila k uporabi 48. člena zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta govori o tem, da ravnatelja imenuje in razrešuje svet zavoda.
Svet šole je zato začel postopek razrešitve, ki pa ga je prekinil, ker je šolska inšpekcija po Pečanovi prijavi ugotovila nepravilnosti pri imenovanju predstavnikov dijakov, sindikalnega zaupnika in enega od staršev v svet zavoda.
Svet je po Lazarjevih besedah nato poskrbel za ponovno, pravilno imenovanje sindikalnega zaupnika in predstavnika staršev, ne pa tudi dveh predstavnikov dijakov, saj morajo ti znova izpeljati volitve. Nato je sprejel nov sklep o razrešitvi Pečana. Ta je imel pravico izreči se o sklepu, nato je moralo svoje mnenje v roku 30 dni podati še ministrstvo, nato pa je lahko svet sprejel končen sklep o razrešitvi.
Svetu zavoda se je sicer danes iztekel mandat.
V zadevo se je vključil tudi šolski sindikat Sviz. Z neprimernim odnosom ravnatelja je bil Sviz po poročanju Dnevnika seznanjen že v obdobju, ko je bil Pečan ravnatelj Osnovne šole Janka Modra v Dolu pri Ljubljani. Takrat je bil menda najprej težaven njegov avtoritativni odnos do kolektiva in spravljanje tistih, ki se s tem niso strinjali, v podrejen položaj.
Pečan vse očitke zavrača. »Svet nima enega primera, v katerem bi mi lahko očital nezakonitost,« je decembra dejal za STA.
Za lažne je Pečan označil nekatere medijske zapise, da sta bila šola in on sam pod inšpekcijskim nadzorom: »Prvi in edini inšpekcijski nadzor do zdaj je bil nadzor, ki sem ga sprožil sam in v katerem sem opozoril na neustrezno sestavo sveta šole,« je dejal. Glede očitkov, da mu svet ne more vročiti sklepa o razrešitvi, pa odgovarja: »Če bi mi ga poslali po pošti, bi ga najbrž že dobil.«
Danes Pečan ponedeljkove odločitve sveta ni želel komentirati. Dejal je le, da je bila pričakovana in STA napotil na njegovo odvetnico Rosano Lemut Strle. Ta je povedala, da bosta skupaj s Pečanom, ki je po njenih besedah od vsega skupaj že precej utrujen, zadevo temeljito proučila, nato pa se odločila, ali bosta odločitev sveta izpodbijala na delovnem sodišču. Po njeni oceni sta sicer sporna vsaj mandata dveh članov sveta, ki so sprejeli sklep o razrešitvi (enega od zaposlenih in enega od predstavnikov staršev). Oba sta bila namreč po ugotovitvah šolske inšpekcije imenovana nepravilno. Svet naj bi nato stanje saniral tako, da naj bi ju znova imenoval po pravilnem postopku, a odvetnici ni znano, ali je bilo res tako.
Neprimerno se ji tudi zdi, da šolski sindikat Sviz, ki se je tudi vpletel v zadevo, Pečanu očita domnevno neprimerna dejanja s spolno konotacijo iz šole Janka Modra v Dolu pri Ljubljani iz časa, ko je bil tam še ravnatelj. »V tej zadevi ni bil nikoli niti zaslišan, kaj šele da bi bila vložena kazenska ovadba. Iz prijav, ki so bile dane, tudi ni izhajalo, da bi bil potreben predkazenski postopek. Ta tudi nikoli ni bil sprožen,« je dejala.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji