Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Stavkati in popoldne delati drugje ne bo več mogoče

Zdravniki preklicujejo soglasja za nadurno delo. Od marca se pričakujejo velike težave pri organizaciji delovnega procesa.
Zdravniki množično umikajo soglasja za nadurno delo, pacienti bodo dobili še manj storitev. Foto Blaž Samec
Zdravniki množično umikajo soglasja za nadurno delo, pacienti bodo dobili še manj storitev. Foto Blaž Samec
31. 1. 2024 | 23:00
5:26

Zdravniki so začeli umikati soglasja za nadurno delo. Nekateri preklici bodo začeli veljati takoj, drugi čez 30 dni. Bo zdaj sledil protiudarec in jim bodo ustanove preklicale soglasja za delo drugje?

V celjski bolnišnici je soglasje preklicalo 174 od 375 zdravnikov, torej 46 odstotkov. Direktor Dragan Kovačić je dejal, da preklici soglasja začnejo veljati čez 30 dni, kar pomeni, da bodo imeli dovolj časa, da postavijo novo organizacijo dela oziroma sestavijo nove urnike. Upa, da se bodo v tem času morda umirile razgrete strasti in se bo v pogajanjih zdravnikov z vlado našla rešitev. A četudi bi se ta našla, to še ni zagotovilo, da bodo zdravniki preklicana soglasja spet hoteli »oživiti«. Mnogi si utegnejo premisliti in soglasij več ne bodo podpisali. To je njihova individualna odločitev, na katero sindikat Fides po besedah njegovega predsednika Damjana Polha ne more vplivati.

A v takih primerih zdravniki tudi ne bodo več upravičeni do soglasij za delo drugje. Tega namreč lahko dobijo samo, če ne odklanjajo začasne prerazporeditve delovnega časa, nadurnega dela, pripravljenosti in morebitnih drugih oblik dela pri delodajalcu.

Iz Fidesa so sporočili, da je soglasje umaknila polovica njihovih članov. V Zdravstvenem domu Ljubljana je soglasje za nadurno delo umaknilo 13 od 423 zdravnikov ter zobozdravnikov, v trboveljski bolnišnici zdravniki ne bodo umaknili soglasij, na UKC Maribor so včeraj do poldneva prejeli 227 preklicev soglasij za nadurno delo, v ptujski bolnišnici je preklice včeraj podalo od 30 od 60 zaposlenih zdravnikov, v SB Novo mesto je bil umik soglasij 41-odstoten. V ljubljanskem UKC tega podatka niso želeli razkriti, v mariborskem ZD bodo podatki znani jutri.

Natančnejši podatki o tem, koliko soglasij je bilo preklicanih, bodo torej znani čez dan ali dva. Na ministrstvu za zdravje so ustanovili posebno skupino, ki spremlja stanje glede umika soglasij.

Preveriti je treba pravne podlage

Ker preklici soglasij večinoma nastopijo v 30 dneh, v ustanovah februarja še ne pričakujejo večjih zapletov pri obravnavah pacientov, marca pa bo povsem drugače, delo na nekaterih oddelkih bi lahko povsem zastalo. Kot vemo, se že zdaj izvaja le zakonski minimum storitev (razen za določene izjeme: starejše od 65 let, mlajše od 18 let, nosečnice …), zato se operacije in pregledi že prelagajo na nedoločen čas, čakalne dobe pa daljšajo. Od marca bo torej le še huje.

O tem, zakaj nekateri preklici nastopijo v 30 dneh, nekateri pa takoj, je Polh za STA pojasnil, da naj bi se pred leti ob uveljavitvi novih delovnih mest spremenili obrazci soglasij za nadurno delo. Takrat so delodajalci zdravnikom v podpis ponudili nove pogodbe za delo, z njimi pa tudi nova soglasja. V Fidesu temu niso namenili velike pozornosti, na obrazcih, ki so jih pripravili v sindikatu, pa določbe o 30-dnevnem zamiku uveljavitve preklica ni.

Se pa že zdaj postavlja vprašanje, ali smejo zdravniki, ki dopoldne stavkajo, popoldne delati drugje.

Poslanke in poslanci Gibanja Svoboda, Socialnih demokratov in Levice so na ministrico za zdravje dr. Valentino Prevolnik Rupel naslovili pobudo, v kateri predlagajo, naj ministrstvo preveri, ali zaradi preklica soglasij za nadurno delo stavkajočih zdravnikov še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost že izdanih soglasij za opravljanje dela pri drugem izvajalcu ali kot samostojni izvajalec.

V javnosti namreč že krožijo tudi informacije o tem, da naj bi nekateri zdravniki zavračali obravnavo pacientov v okviru svoje službe v javnih zdravstvenih zavodih in jih celo napotovali v svoje zasebne ordinacije, v katerih jim ponujajo samoplačniške storitve. To jim namreč omogoča soglasje za opravljanje dela pri drugem izvajalcu oziroma kot samostojni izvajalec.

Ministrica za zdravje se bo danes ob 13. uri sestala z direktorji zdravstvenih domov, da se bo seznanila s potekom dela v času stavke.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine