Neomejen dostop | že od 9,99€
Če so se na Kolodvorski ob začetku prejšnjega sklica državnega zbora spraševali, kako v prihodnje zagotoviti dodatna sredstva za oddaje RTV Slovenija, so zdaj zaposleni postavljeni pred dejstvo, da so številne preprosto ukinjene oziroma včeraj skrajšane na zgolj nekaj minut. Za to sta se na dan stavke odločila odgovorna urednica informativnega programa Jadranka Rebernik in generalni direktor Andrej Grah Whatmough.
Da poteze vodstva razumejo kot resno oviranje stavke in cenzuro, so opozorili zbrani, ki so pričakovali, da bosta Rebernikova in Grah Whatmough svojo odločitev pojasnila na seji programskega sveta. A to so na željo Graha Whatmougha – večino v svetu imajo njemu in prejšnji Janševi koaliciji naklonjeni svetniki – zamaknili na jutrišnji dan.
Programski svet RTV Slovenija bi moral na današnji seji odločati o soglasju k imenovanju športnega novinarja in voditelja Urbana Laurenčiča za direktorja Televizije Slovenija. Ta funkcija je nezasedena že vse od razrešitve Natalije Gorščak s tega mesta avgusta lani.
»Whatmough pejd domough,« je bilo mogoče prebrati na enem od transparentov na večernem shodu, ko so zbrani pozvali tudi k odstopu »njegovih« programskih svetnikov. Ti namreč odločajo o imenovanju in razreševanju vodstva.
Razmere v uredništvu televizijskega informativnega programa se slabšajo, novinarji poročajo o kaotičnosti in preobremenjenosti, od novega leta je odšlo že več kot 30 zaposlenih. »Želimo opozoriti, da želimo rešiti, kar se rešiti da,« je ključni razlog za stavko navedla novinarka in voditeljica Ksenija Horvat ter nadaljevala, da tega ne morejo storiti sami ter da potrebujejo moderen in jasen zakon o RTV Slovenija, ki bo omogočal njihovo neodvisno novinarsko delo, in tudi pomoč javnosti.
Na vprašanja, kaj bo nato sledilo, v koaliciji še ne odgovarjajo, a pritrjujejo, da bo nujno uvesti širše spremembe zakona o RTV Slovenija, s katerimi se bodo lotili tudi vprašanja financiranja. S tem naj se ne bi ukvarjali, dokler bo Grah Whatmough zasedal mesto generalnega direktorja. »V situaciji splošne draginje menimo, da to ni prvo politično vprašanje,« pravi ministrica za kulturo Asta Vrečko o zviševanju RTV-prispevka, ki je od leta 2012 zamrznjen.
Predhodnik sedanjega generalnega direktorja Igor Kadunc, ki je začel kampanjo za uskladitev RTV-prispevka, poudarja, da lahko sredstva država zagotoviti tudi s financiranjem manjšinskih programov oziroma poplačilom sredstev za višje stroške dela, ki izhajajo iz stavkovnega sporazuma iz leta 2018. »Če pridejo pravi ljudje, in jaz jih vidim,« je po njegovem mnenju mogoče vrniti tudi zaupanje v RTV Slovenija. Nekaj več težav vidi zaradi odhoda več kakovostnih kadrov, a ostaja optimist.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji