Trbovlje – Dobri smo, Evropa pa je lahko še boljša, to je socialna ali pa je ne bo – se glasi najkrajši povzetek sporočila sobotnega kongresa Levice v Trbovljah. Dobri so, pravijo, ker so se v petih letih prebili med najvplivnejše v državi, za boljšo Evropo pa se bodo trudili »v novem bloku«. En poslanec od osmih slovenskih v evropskem parlamentu bo, računajo, njihov.
Med tristo delegati in tujimi gosti je bil tudi Nico Cue, sindikalist iz Belgije, poleg nosilke liste Levice za evropske volitve Violete Tomić vodilno ime – tako imenovani vodilni kandidat na listi Evropske levice. Kongres je izzvenel v poziv, da je treba »mater Evropo« reformirati, preden bo prepozno, saj je vir vseh težav njena nedemokratičnost. »Evropa bi morala državljane vprašati, kako želijo živeti in delati, ne pa, ali si bolj želijo poletni ali zimski čas,« je bil kritičen koordinator Levice Luka Mesec. Prenova stare celine mora biti trojna: demokratična, ekološka in socialistična. »Naj živi svetovna revolucija!« je svoj govor končal Mesec in s tem pozval k omenjenemu trojnemu preporodu, h kateremu pred majskimi volitvami sicer kličejo demokratični socialisti po vsej Evropi.
»Če je Samo Fakin ocenil, da je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zanj pretežka naloga, podpiram njegov odhod.«
Luka Mesec, koordinator Levice.
Mesec je spomnil na prve korake stranke, ki je pred petimi leti nastala kot Združena levica ter se razvijala v zagovornico delavstva, revnih, ponižanih in razžaljenih. Zdaj so v fazi, ko razvijajo nov politični koncept – ekološkega in demokratičnega socializma kot nasprotje sedanjemu neoliberalnemu kapitalizmu. To jim je do zdaj uspevalo, je prepričan Mesec: »Na vseh dosedanjih volitvah smo 'politiki iz gozda' postali presenečenje.« Rezultat je pozicija Levice kot ene najvplivnejših strank v državi, je dejal, tistim, ki jih še vedno zmerjajo s »pravljičarji«, pa odgovoril: »V Levici delamo, kar bi slovenska politika zadnjih 25 let lahko in morala delati, pa ni. Zato se stari politiki čas izteka.« Spomnil je na sporazum, podpisan pred dnevi z vlado, s katerim se je Levica postavila »na čelo boja proti prekarnosti
, reševanja stanovanjskih problemov, dviga davkov na kapital, ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja«.
»Za Fakinov odstop nismo krivi«
Miha Kordiš (desno) na kongresu Levice 9.3.2019 v Trbovljah. Foto Jože Suhadolnik
Prav zadnje naj bi povzročilo petkov odstop ministra za zdravje Trboveljčana Sama Fakina, ki je na bolniški že od 18. februarja. Na očitke, da ga je spodnesla Levica, je Mesec za
Delo izjavil: »Nisem zasledil, da bi Miha Kordiš na facebooku tokrat kaj pisal o njem, tako da krivdo zavračamo. Če pa je Fakin ocenil, da je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zanj pretežka naloga, podpiram njegov odhod in se veselim novega ministra, ki bo spoštoval koalicijsko pogodbo.« V omenjeni koalicijski sporazum so sicer zapisali še davčno reformo, ki bo pravičneje obremenila bogate in kapital, pokojninsko reformo, ki bo zagotovila dostojne pokojnine vsem 78.000 slovenskim upokojencem, ki živijo na pragu revščine, ustavitev razprodaje državnega premoženja in ustanovitev demografskega sklada, ki bo to premoženje dolgoročno in odgovorno upravljal.
Majske volitve v evropski parlament naj bi bile za evropsko levico prelomne. Mesec pričakuje, da bodo stranke centra tokrat prvič izgubile večino, zaradi česar jih po njegovem mnenju čaka sodelovanje z enim od novih blokov: »Pričakujem, da ne bodo sodelovali s skrajno desnico, ampak da se nam bo v Sloveniji uspelo dogovoriti za sodelovanje z Levico.« Če se bo to zgodilo, je zaključil, so odprte vse možnosti za prenovo Evrope, za njeno demokratizacijo in zeleni »new deal«. To sto tudi tri zahteve, s katerimi gre na evropske volitve Levica.
Kandidati Levice za volitve v evropski parlament
Nosilka liste Levica za EU volitve Violeta Tomić. Foto Jože Suhadolnik
Violeta Tomić
Belokranjka v Ljubljani, igralka, od leta 2014 poslanka Levice, poročevalka za pravice LGBTI v Svetu Evrope, vodilna kandidatka liste za evropske volitve.
V tej vlogi se je premierno predstavila na odru Delavskega doma Trbovlje, ki ga je do imenovanja za ministra za kulturo vodil Zoran Poznič. Tomićeva ga je kot predsednica parlamentarnega odbora za kulturo podprla. Poslanec Primož Siter pravi: »Violeta je predvsem dobra prijateljica, s katero sva se najbrž zato, ker sva po srcu oba umetnika, povezala v kreativnem procesu, in ga prenesla tudi v parlament.«
Sašo Slaček Brlek
Foto Jože Suhadolnik
Sašo Slaček Brlek
Doktor znanosti na FDV, ki raziskuje teorije javnega mnenja, delovne pogoje v novinarstvu in kritično politično ekonomijo komuniciranja, kjer opaža trende pavperizacije, prekarizacije in povečevanja produktivnosti.
Ker se zaveda, da se prostor demokratičnega odločanja oži, EU pa državam vsiljuje neoliberalno politiko, se je odločil za kandidaturo. Poznajo ga kot aktivnega visokošolskega sindikalista, ki ni odobraval varčevalnih ukrepov, saj so prinesli kadrovske težave in »grozno ozračje desetletne stagnacije«. Zato je visoko šolstvo še zdaj premalo financirano, pravi.
Ana Štromajer
Foto Jože Suhadolnik
Ana Štromajer
Magistra politologije iz Kranja, ki dela kot strokovna sodelavka v Mladinskem svetu Slovenije, a živi s težavami EU.
Pripada generaciji, ki najbolj čuti učinke politik EU. Predraga stanovanja v Ljubljani so jo kljub zaposlitvi pripeljala nazaj domov, k staršem. Zaradi »nenormalnih« cen si še vedno ne more privoščiti lastnega stanovanja. Danes ne zadoščajo več zgodbe o lažji mobilnosti med državami, skupni valuti in brezplačnem spletu, pravi. To lahko koristijo le privilegirani mladi: »Moja generacija potrebuje dostojno življenje, varno zaposlitev in stanovanja.«
Danijel Rebolj
Foto Jože Suhadolnik
Danijel Rebolj
Mariborčan, oče dveh odraslih sinov, poročen z mladostno ljubeznijo, magister računalništva in informatike, doktor znanosti na mariborski univerzi, med letoma 2011 in 2015 njen rektor.
Borut Osonkar ga je spoznal, ko so vzpostavljali ideje trajnostnega prometa: »On je bil takrat 'peciklist', ki si je tudi osebno prizadeval za trajnost. Je eden tistih angažiranih posameznikov z visoko politično zavestjo, ki vedo, da lahko kaj spremenijo le v povezavi z drugimi. Zna razumeti človeka in to razumevanje pretopiti v politične odločitve. In kar je najpomembnejše: nima gena za koruptivnost.«
Urška Lipovž
Foto Jože Suhadolnik
Urška Lipovž
Štajerka in najmlajši obraz na listi Levice, diplomirana sociologinja, ki končuje podiplomski študij sociologije – študij spola.
Dela kot receptorka v Muzeju sodobne umetnosti. Neenakosti in izključevanje na podlagi spola ter spolne orientacije, odprava kapitalizma in patriarhalnih družbenih struktur so bistvene točke njene kandidature. Vse do 29. leta je bila prekarka. Kolega Lovro Centrih o njej pravi, da kljub mladosti predstavlja vse generacije: »Sivih moških nad 50 je v evropskem parlamentu dovolj, zato potrebuje univerzalne mlade, kakršna je Urška.«
Lovro Centrih
Foto Jože Suhadolnik
Lovro Centrih
Ptujčan, ki je že celo desetletje na delu v Ljubljani.
Preživlja se kot samostojni podjetnik na področju grafičnega oblikovanja in odnosov z javnostmi. »Kandidiram, ker menim, da mora biti v evropskem parlamentu bolj prisoten in slišan glas mladih, glas spoštovanja človekovih pravic ter socialne enakopravnosti in enakosti,« se je predstavil. Strankarski kolegi ga opišejo kot aktivnega, artikuliranega, zavednega mladega moškega, ki se ve, da njegova generacija (rojen je leta 1986) ne bo več opravljala poklicev, ampak le službe za določeno obdobje.
Alma Rekić
Foto
Alma Rekić
Zaposlena v turizmu, ker, kakor pravi sama, obožuje delo z ljudmi.
Na kongres je ni bilo, a to ne pomeni, da širši javnosti zato ostaja neznana. Nasprotno: ljudje se je spomnijo z malih zaslonov, saj je bila kot Masterchef sodnica z licenco tri leta glavna žirantka v slovenski oddaji Masterchef. Je tudi dvakratna kulinarična olimpijka, udeleženka štirih svetovnih prvenstev, mednarodna ocenjevalka in humanitarka, ki veliko sodeluje s slovenskimi šolami za gostinstvo. Za vse, ki radi eksperimentirajo v kuhinji, je izdala kuharsko knjigo Torte.
Luka Mesec
Foto Jože Suhadolnik
Luka Mesec
Prvi človek Levice, a zadnji na njeni listi.
Pravzaprav je le njen podporni kandidat, ki ne računa na preferenčne glasove, temveč upa, da bodo volivci sporočilo »zadnjega« razumeli. Stranki želi le pomagati do čim boljšega rezultata. Letnik 1987, v parlament prvič izvoljen leta 2014 v Trbovljah. Primož Siter, trboveljski poslanec Levice v sedanjem sklicu, o njenem prvem človeku pravi: »V stranki, ki ima jasna in odločna stališča in katere člani smo zabetonirani v svojo 'špuro', je Luka glas modrosti. Ne glede na svoja leta je politično zelo zrel in zbistren.«
Komentarji