Napovedi vremenoslovcev so se uresničile, zbudili smo se v zasneženo jutro. V zahodni in osrednji Sloveniji je ponoči zapadlo še 15 do 25 centimetrov snega. Prvo sneženje v letošnji zimi, ki se je včeraj čez dan okrepilo in zajelo večji del Slovenije, je
povzročilo precej težav v prometu.
Zimske službe so imele že ponoči veliko dela, v jutranji konci je dopoldne pričakovati zastoje. Na cestah so posipne in plužne skupine, potovalni časi pa so daljši. Pristojni pozivajo, da se na pot odpravite prej kot običajno in samo z ustrezno zimsko opremo. Tudi danes policisti voznike pozivajo, naj hitrost vožnje zmanjšajo in prilagodijo razmeram na cesti ter držijo ustrezno varnostno razdaljo do vozil, ki vozijo pred njimi. Na pot naj se odpravijo le z vozili, ki so opremljena s predpisano zimsko opremo, in pred vožnjo z vozil odstranijo sneg.
FOTO: Blaž Samec/Delo
Najdebelejša snežna odeja na Bovškem, Kočevskem in Notranjskem
Na Severnem Primorskem je v sredo popoldne in ponoči zapadlo več snega, na Idrijsko-Cerkljanskem okrog 30 centimetrov, na Bovškem in Oblakovem vrhu pa med 40 in 50 centimetrov. V vzhodni polovici države je zapadlo od pet do 15 centimetrov snega, v zahodni polovici države pa večinoma od 20 do 30 centimetrov, je povedala dežurna meteorologinja na Arsu
Veronika Hladnik Zakotnik. V Kočevju je višina snežne odeje debela 33 centimetrov, na Kredarici pa 35 centimetrov. Po poročanju
Radia Slovenija je na Postojnskem zapadlo okrog 40 centimetrov snega, ki ga je raznašala močna burja in ponekod gradila zamete.
Kot kažejo podatki Agencije RS za okolje (Arso), je bila davi ob 7. uri snežna odeja debela 35 centimetrov tudi na Voglu in Vojskem. V Ratečah so namerili 26 centimetrov, na Katarini nad Ljubljano 22, v Postojni 20, v Ljubljani 17 in Črnomlju 15 centimetrov snega.
FOTO: Leon Vidic/Delo
Na Celjskem je v nižinah zapadlo do deset centimetrov snega, v višinah pa tudi do 30 centimetrov. Manjše težave je zimska ekipa celjskega podjetja Voc imela v klancih, kjer je obtičalo nekaj tovornih vozil, plužne enote pa so še vedno na terenu in izvajajo preventivne posipe.
Otoplitev v prihodnjih dneh
Sneg se ne bo dolgo obdržal, saj v prihodnjih dneh pričakujemo otoplitev, je napovedala meteorologinja. Danes bo pretežno oblačno, v vzhodni polovici Slovenije bodo občasno še manjše padavine, rahel sneg bo predvsem v Pomurju prehajal v rahel dež.
V petek popoldne se bodo znova začele pojavljati padavine, po nižinah bo deževalo. Deževno vreme se bo v večjem delu države nadaljevalo v soboto in nedeljo, tako da se sneg po nižinah ne bo obdržal niti do konca tedna. Meja sneženja se bo čez konec tedna dvignila na okoli 1500 metrov, se bo pa, kot kaže zdaj, v začetku prihodnjega tedna ponovno spustila, ampak na okoli tisoč metrov nadmorske višine, je napoved opisala meteorologinja Veronika Hladnik Zakotnik. V prihodnjem tednu se bodo padavine še pojavljale, ampak po nižinah kaže na dež, meja sneženja bo predvidoma med 800 in 1000 metri nadmorske višine.
Nevarnost poledice in žledu
Po nižinah Primorske je ponoči deževalo, na Agenciji RS za okolje (Arso) zato opozarjajo, da na prehodu med Primorsko in Notranjsko obstaja nevarnost nastajanja žledu in poledice. Uprava za zaščito in reševanje RS obenem opozarja na možnost poledice tudi v Pomurju.
Zjutraj bodo padavine oslabele in v zahodni polovici Slovenije že ponehale. Na Primorskem bo še pihala zmerna burja. Jutranje temperature bodo od –4 do 0, na Goriškem in ob morju okoli štiri stopinje Celzija.
Predor Trojane zaradi treh prometnih nesreč zaprt
Na štajerski avtocesti v predoru Trojane v smeri Maribora so se dopoldne zgodile tri prometne nesreče, so sporočili z ljubljanske policijske uprave. Po doslej znanih podatkih so bili v prvi nesreči v naletnem trčenju v predoru udeleženi dve tovorni vozili in eno osebno vozilo. V drugi nesreči je bilo v naletnem trčenju v predoru udeleženih pet tovornih vozil. Po prvih podatkih je v tej lažje poškodovan zgolj voznik enega izmed tovornih vozil. V tretji nesreči, pred predorom, so bila v naletnem trčenju udeležena še štiri tovorna vozila.
Policisti na kraju še opravljajo ogled vseh nesreč, odpravljajo se posledice nesreče, vzrok za nastanek nesreč še ni znan. Avtocesta se je ponovna odprla šele okoli pete ure popoldne.
Zastoj tovornih vozil je na dolenjski avtocesti med priključkoma Brežice in Obrežje proti Hrvaški in je dolg osem kilometrov.
Zaradi zimskih razmer je zaprt prelaz Vršič, na cesti čez prelaz Ljubelj pa so obvezne verige na avstrijski strani. Mejna prehoda Starod in Jelšane sta zaprta za tovorni promet proti Hrvaški.
Na podravski avtocesti je zaradi prometne nesreče zaprt prehitevalni pas med počivališčem Podlehnik in priključkom Zakl proti Hrvaški. Gneča in zastoji so na koncu dolenjske avtoceste pred mejnim prehodom Obrežje proti Hrvaški, kjer tovorna vozila čakajo v 2,5 kilometra dolgi koloni, in na cesti Kozina–Starod pred mejnim prehodom Starod proti Hrvaški.
Na Severnem Primorskem so ceste plužili in posipali, kljub temu pa se je zgodilo nekaj zdrsov tovornih vozil, je za
STA povedal vodja vzdrževanja v družbi Kolektor CPG
Vanči Premrl.
Še dodatno so s prometno signalizacijo zaprli določene odseke cest za tovorna vozila, kjer so pričakovali morebitne težave. Vendar so nastajale, ker vsi vozniki ne spoštujejo omejitev. Tako so v nočnem času reševali tovornjake po zdrsih v Rebernicah in v bližini Črnega vrha nad Idrijo.
Čez noč je imela družba Kolektor CPG na cestah vso razpoložljivo mehanizacijo, ceste je plužilo in posipalo okrog 80 zaposlenih, je še povedal Premrl. Že v sredo popoldne in zvečer pa so preventivno posipali tiste ceste, kjer so pričakovali morebitne težave zaradi ledu. Največ dela so imeli na območjih, kjer je veter ustvarjal zamete. Tako so preprečili morebitne težave na cestah na območju Goriških Brd, Goriškega Krasa in Zgornje Vipavske doline. Na Severnoprimorskem trenutno ne sneži več, zato zaposleni pri Kolektor CPG zdaj širijo splužene dele cest in manj prometne odseke cest.
Na cestah Žaga–Kobarid, Razdrto–Manče, Col–Ajdovščina, Col–Črni Vrh–Godovič in Unec–Bloška Polica–Babno Polje je prepoved za priklopnike in polpriklopnike.
Tudi na Dolenjskem, v Posavju in Beli krajini, kjer je debelina snežne odeje zjutraj dosegala ali nekoliko presegala deset centimetrov, ter na Kočevskem, kjer je zapadlo do 30 centimetrov snega, v cestnem prometu ni posebnih ovir. Za tovorni promet je bil predvsem zaradi jutranje konice do 8. ure zaprt le cestni prelaz Vahta na Gorjancih.
Razmere na dolenjski avtocesti pri Grosupljem. FOTO: Matej Družnik/Delo
Plužne in posipne skupine Gorenjske gradbene družbe, ki skrbi za vzdrževanje cest, so bile ne delu vso noč in se počasi vračajo, so za STA povedali v podjetju. Kot so ocenili, so ceste večinoma očiščene in večjih težav v prometu ni. Težave imajo vozniki večinoma v mestih, kar je povezano predvsem z zasneženimi parkirišči in drugimi površinami.
Medtem ko danes o večjem številu prometnih nesreč na gorenjskih cestah ne poročajo, pa so imeli gorenjski policisti veliko dela v sredo. Obravnavali so 18 prometnih nesreč, večinoma s samoudeležbo in manjšimi trki zaradi razmer na cestah. Največ nesreč je bilo na območju Kranja, zgodile pa so se še na gorenjski avtocesti, v Žireh, Tržiču, Godešiču, Podbrezjah, Radovljici, Žirovnici, Bohinju in na Brniku. Ponekod je bil promet oviran tudi zaradi zdrsov vozil.
Na Hrvaškem sneg ohromil cestni promet
Sneg, ki je v sredo začel padati na Hrvaškem, je ohromil promet na cestah v Gorskem kotarju in Liki. Zaradi snega in ledu danes ni cestnih povezav med obalo in notranjostjo države za tovornjake s prikolicami in priklopnike. Največ snega so danes izmerili v Nacionalnem parku Risnjak in Delnicah, kjer je zapadlo od 35 do 40 centimetrov snega. V Ogulinu imajo 26 centimetrov snega, v Gospiću pa 17. Do dva centimetra snega je tudi v Zagrebu, Sisku, Koprivnici in Križevcih.
Hrvaški hidrometeorološki zavod je danes zaradi novozapadlega snega in ledenega dežja objavil rdeči alarm za območje Gorskega kotarja in Like. Pri tem so pozvali voznike, naj se izogibajo vsem nenujnim potovanjem.
Zimske vozne razmere so po navedbah hrvaškega avtokluba (HAK) na večini cest med karlovško in šibeniško-kninsko županijo. Avtoceste med Zagrebom in Reko ter Zagrebom in Splitom so zaprte za tovornjake in priklopnike med odcepoma Bosiljevo II–Kikovica oziroma Bosiljevo II–Maslenica. Za težka tovorna vozila so zaradi snega zaprte tudi vse druge ceste v Gorskem kotarju in Liki.
V Risnjaku je bilo davi ob 7. uri tudi najbolj mrzlo na Hrvaškem, in sicer –5 stopinj Celzija. Medtem so v Dalmaciji temperature ob 7. uri dosegle tudi 16 stopinj Celzija, kolikor so izmerili na otoku Hvar in v Splitu. Medtem je hrvaško obalo zajelo obilno deževje. Vse glavne ceste v Splitu so poplavljene.
Komentarji