
Neomejen dostop | že od 14,99€
Evropsko tožilstvo (EPPO) opozarja, da bi slovenski tožilci v primeru sprejetja predlaganih sprememb kazenskega zakonika za veliko večino kaznivih dejanj, ki so v njihovi pristojnosti, imeli veliko manj časa za preiskave. Zato v vseh primerih ne bi mogli ustrezno preiskovati, številne odprte primere pa bi morali takoj in dokončno zapreti, so sporočili EPPO.
»To bi v okviru sedanjega kazenskega postopka v praksi predstavljalo de facto amnestijo za številne primere goljufije v škodo proračuna EU v Sloveniji,« so dodali. Glavna tožilka Laura Kövesi in njena dva namestnika so se danes na sedežu EPPO v Luxembourgu o tej temi pogovarjali s slovenskim generalnim tožilcem Dragom Šketo.
Kövesijeva je opozorila, da bi spremembe lahko imele negativen učinek tudi na preiskave in pregon v drugih državah članicah v primerih, kadar bi kakšni ukrepi za pomoč morali biti izpeljani v Sloveniji. Razvoj dogodkov v njenih očeh »priča o jasni in vztrajni nameri oviranja učinkovitosti kazenskega pregona primerov goljufij v Sloveniji, vključno z davčnimi prevarami, davčnim utajami in korupcijo«.
Zaradi tega je obvestila evropsko komisijo skladno z evropsko uredbo o režimu pogojevanja evropskih sredstev za zaščito proračuna EU, ki velja od 1. januarja lani. Med drugim predvideva zamrznitev izplačil v primeru kršitev načela vladavine prava EU. Eden od virov za ugotavljanje kršitev načela vladavine prava so informacije EPPO.
Pogovori so sicer še potekali o proračunskih omejitvah in ustavitvi imenovanj na tožilske funkcije v Sloveniji.
Premier Janez Janša se je odzval, da predloga, ki ga je vložila SNS, na seji državnega zbora, ki se bo začela v ponedeljek, koalicija ne bo podprla. To sta NSi in Konkretno sporočili že v torek. Zakaj so ga podprli na seji pravosodnega odbora kljub nasprotovanju vse stroke in pravosodnega ministrstva, niso jasno obrazložili. V opoziciji napovedujejo, da se bodo v primeru, da bodo spremembe vseeno sprejete, pridružili h zbranju podpisov za referendum, ki so ga napovedali v Institutu 8. marec.
Hvala, ker berete Delo.
Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Saj jim ne bo uspelo! Se je takoj zbudila civilna družba. In so se tudi ustrašili. Vendar ... zanimivo je, kako KUL molči ali pa jaz (še) ne vem, da kaj mislijo. Kapitalsko stranko razumem (bivši SD), ampak ostali?
Ko evropska glavna tožilka brez ovinkarjenja izrazi resno zaskrbljenost nad nevarnostjo kriminala in korupcije, bi se moral sestati najmanj svet za nacionalno varnost, če že ne parlament. Pa ne za to, da bi spet zmerjali institucije, ampak da bi se odzvali kot pritiče resni državi.