Neomejen dostop | že od 9,99€
Po oceni Inštituta za ekonomska raziskovanja (IER) so dolgoročni minimalni življenjski stroški 670 evrov na mesec, kar je 9,2 odstotka več od minimalnih stroškov, ocenjenih leta 2017 (614 evrov), ki so se doslej uporabljali za relevantne izračune.
Po veljavni formuli bi se morala na osnovi tega podatka minimalna plača zvišati na vsaj 804 evre neto. Sindikati pričakujejo, da se bo za toliko uskladila zdaj, potem pa še enkrat januarja, ko bodo znani podatki o letni inflaciji. Odločitev je v rokah ministra za delo Luke Mesca.
Ekonomsko-socialni svet (ESS) se je danes seznanil z novo oceno dolgoročnih minimalnih življenjskih stroškov, ki jih je, po zakonu o socialnovarstvenih prejemkih, treba ugotoviti vsakih šest let na podlagi primerljive metodologije. Podatek je pomemben, ker je nanj vezanih več izračunov.
Med drugim ima neposreden vpliv na višino minimalne plače, ki se, kot piše v zakonu, določi kot seštevek zneska minimalnih življenjskih stroškov, povišanih za vsaj 20 odstotkov in največ 40 odstotkov. Višino določi minister za delo v roku treh mesecev po spremembi zneska minimalnih življenjskih stroškov.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji