Neomejen dostop | že od 9,99€
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je pred vlado začel protestni shod, na katerem želijo sodelujoči izraziti nestrinjanje z vladnim predlogom za odpravo plačnih nesorazmerij. Pričakujejo, da bo vlada predlog umaknila oziroma ga v ključnih elementih temeljito spremenila. Na shodu naj bi se po napovedih zbralo okrog 1500 ljudi, iz vsakega zavoda, kjer imajo člane, po trije predstavniki in sindikalni zaupniki, vsi preostali zaposleni so na svojih delovnih mestih. Borijo se, kot pravijo njihovi transparenti, proti razvrednotenju dela v šolstvu, kulturi in znanosti.
V Svizu opozarjajo, da predlog, ki so ga sindikati dobili 18. septembra, ne odpravlja plačnih nesorazmerij, ampak jih ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa nesorazmerja celo povečuje. Ne strinjajo se niti s predlagano zamrznitvijo usklajevanja vrednosti plačnih razredov do 1. januarja 2028.
Kot je povedala predsednica glavnega odbora Sviza Marjana Kolar, zahtevajo »odpravo plačnih zaostankov za zaposlene v šolstvu, znanosti in kulturi. Zahtevamo ohranitev in utrjevanje strokovnih nazivov v šolstvu in kulturi. Zahtevamo prednostno odpravo plačnih nesorazmerij v spodnji tretjini plačne lestvice, zlasti za skupino J. In zahtevamo sprotno usklajevanje osnovnih plač zaposlenih v javnem sektorju z inflacijo.«
Po besedah glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja je shod zadnje opozorilo pred konfliktom. Če bodo preslišani, napovedujejo nove aktivnosti, možna je tudi odmrznitev stavke.
Ob današnjem protestnem shodu so na svoj položaj posebej opozorili svetovalni delavci v vzgoji in izobraževanju. Pričakujejo najmanj izenačitev položaja z ostalimi strokovnimi delavci. Kot so zapisali, trenutno stanje resno ogroža kakovost dela v svetovalnih službah.
Koordinacijski odbor sekcije svetovalnih delavcev Sviza, Sekcija psihologov v vzgoji in izobraževanju v Društvu psihologov Slovenije in Društvo šolskih svetovalnih delavcev Slovenije so v skupnem sporočilu za javnost poudarili, da vladni predlog nove plačne lestvice že tako razvrednoten položaj svetovalnih delavcev še dodatno degradira.
Izpostavili so, da je tudi svetovalni delavec strokovni delavec v vzgoji in izobraževanju ter enakovreden sodelavec vzgojitelju in učitelju. Pogosto pa so svetovalni delavci tudi »prva pomoč« za otroke in mladostnike v stiski.
Glede na specifike dela, strokovnost, ki jo njihovo delo zahteva, in veliko odgovornost je treba delovno mesto svetovalnega delavca primerno umestiti v plačni razred, ki bo pravičen tako za že zaposlene v svetovalnih službah, kot za mlade, da se bodo zaposlili v tem poklicu. Na razpisih namreč po njihovih navedbah ni prijav, delo v svetovalni službi za bodoče diplomante ni privlačno niti spodbudno z vidika strokovnega in kariernega razvoja.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji