Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

SDS stopnjuje še evropski pritisk na Golobovo vlado

ELS pošilja v Slovenijo svojo strankarsko misijo, ki pod drobnogled jemlje domnevne zlorabe oblasti. Joveva: ELS dela SDS uslugo za politični kulturni boj.
Evropsko poslanko SDS Romano Tomc med drugim skrbi tudi sodni postopek proti predsedniku SDS Janezu Janši, ki da se predolgo vleče. FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice
Evropsko poslanko SDS Romano Tomc med drugim skrbi tudi sodni postopek proti predsedniku SDS Janezu Janši, ki da se predolgo vleče. FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice
3. 2. 2025 | 13:44
3. 2. 2025 | 14:39
6:06

Evropska poslanka Romana Tomc (SDS), podpredsednica politične skupine Evropske ljudske stranke (ELS) in podpredsednica SDS, je napovedala, da bo njena politična skupina uporabila vsa svoja parlamentarna pooblastila in ukrepe, ki jih ima na razpolago, da bi preprečila nadaljnjo škodo v Sloveniji na področju vladavine prava, medijev, zakonodajne oblasti in neodvisnih institucij.

Vrh ELS je po njenem izrazil željo, da na lastne oči preveri, kaj se v Sloveniji dogaja, in z namenom, da določi naslednje ukrepe. »Naš namen je, da naredimo vse, da v Sloveniji preprečimo to, da bi se še naprej delala škoda demokraciji, da bi se rušila vladavina prava in da bi se ogrožala svoboda medijev.«

Na področju medijev je Romana Tomc problematizirala vpliv Golobove vlade na medije, predvsem skozi zakon o RTV Slovenija, ki čaka na ustavno presojo. Skrbi jo tudi nov medijski zakon, saj da se pojavljajo veliki dvomi, ali bo dosegel tisto, kar vlada pravi, da bo dosegal, ali bo dosegel ravno nasprotno. »Določbe kažejo na to, da je tukaj vprašanje financiranja vladi prijaznih medijev več kot utemeljeno in seveda veliko skrb vzbujajo tudi pooblastila raznih inšpekcijskih služb, ki bodo lahko bistveno vplivala tudi na medijsko krajino v Sloveniji in imajo nepričakovano velika pooblastila,« še dodaja

Delovanje slovenskega pravosodja po oceni Romane Tomc spremljajo zaostanki, neobičajno dolgi postopki in vprašanje pristranskosti sodnikov. »Tudi to, da so sodniki politično opredeljeni in da to lahko vpliva na njihovo sojenje, je seveda ves čas prisotno.« Poslanko SDS skrbi tudi sodni postopek proti predsedniku SDS Janezu Janši, ki da se predolgo vleče.

Glede delovanja državnega zbora SDS skrbijo zlorabe poslovniških določil, kot so napadi na opozicijo ali preprečevanje postavljanja poslanskih vprašanj. V Bruslju po njenih besedah ni ostalo neopaženo delovanje preiskovalnih komisij državnega zbora, ki da so se sprevrgle v nekaj povsem drugega – gre predvsem za napad na opozicijo.

Naslednji sklop vprašanj obsega napade na neodvisne institucije: »Ni ostalo neopaženo, kaj se je dogajalo z računskim sodiščem, še manj je ostalo opaženo, kaj se je dogajalo z agencijo za energijo, kjer je celo posredovala evropska komisija.« Tretja stvar pa je delovanje KPK. Zadnji sklop očitkov se nanaša na korupcijo, klientelizem in nepotizem, kjer je Romana Tomc omenila afero Litijska in lastništvo premiera Roberta Goloba v podjetju Star Solar, ki da je povezano z več institucijami, kjer ima država velik vpliv.

Na nedavni konferenci ELS se je Slovenija znašla »v nečastni družbi problematičnih držav skupaj s Španijo, Madžarsko in Slovaško«, zato v stranki SDS s pomočjo ELS napovedujejo uporabo vseh pooblastil, ki jih imajo na voljo, da preprečijo nadaljnjo škodo, ki se dogaja v Sloveniji. Romana Tomc je napovedala prihod misije ELS v Slovenijo, ki bo opravila razgovore tudi s posamezniki in institucijami v Sloveniji, da bi ugotovila dejansko stanje.

Kot drugo napoveduje dopolnitev besedila, ki obravnava poročilo evropske komisije o vladavini prava v evropskem parlamentu. Posebna skupina, ki v evropskem parlamentu deluje v okviru odbora za pravosodje, pa naj bi razpravljala o tem, kaj se v Sloveniji dogaja.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine