Neomejen dostop | že od 9,99€
Namige, da zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan ne uživa več podpore predsednika vlade Roberta Goloba in njegove koalicije, je SDS spretno preusmerila na svoj mlin in napovedala, da bo še ta teden vložila predlog za njegovo interpelacijo. »To je tudi priložnost za samorefleksijo koalicijskih poslancev, ki so mu dali mandat za ministra in ki so konec koncev tudi januarja podpisali koalicijsko zavezo na področju zdravstva, za katero danes vidimo, da se ne uresničuje,« je pri tem dejala vodja poslancev SDS Jelka Godec.
Kaj točno mu bodo očitali, še ni povsem jasno, saj predloga menda še niso napisali, je pa Jelka Godec kot razlog navedla slabitev javnega zdravstva in bohotenje zasebnega zdravstva, neizpolnjevanje lastnih obljub, zamudo pri oblikovanju zdravstvenega plačnega stebra in tudi to, da se minister ne ukvarja več z največjim problemom v zdravstvu, to je Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Ta predlog so bili po njenih besedah v prvotni različici celo pripravljeni podpreti, a so mu nasprotovali skoraj vsi drugi akterji, vključno s koalicijskimi partnerji.
V koaliciji je bilo že nekaj časa slišati o nezadovoljstvu z njegovim delom, špekuliralo se je tudi že o njegovi menjavi, zato bo ta poteza SDS koalicijo prisilila, da se ob glasovanju dokončno opredeli do njegovega obstanka. »Počakal bom, da preberem interpelacijo,« se je ob odhodu iz dvorane državnega zbora skopo odzval premier Robert Golob, od katerega je odvisna usoda ministra Bešiča Loredana, in si tako pustil več manevrskega prostora za morebitne menjave v vladi.
Podporo ministru pa je izrekla Tamara Kozlovič, poslanka Gibanja Svoboda, ki vodi koalicijsko skupino za zdravstvo. Da pri spreminjanju tako kompleksnega sistema ne gre hiteti, je poudaril vodja poslancev SD Jani Prednik in ob tem tudi navedel, da ni nobenega razloga, da bi ministru podporo odrekli.
Tudi v Levici, ki je do zdaj najpogosteje nasprotovala predlogom Bešiča Loredana, so navedli, da interpelacije ne bodo podprli, saj ne bodo privolili v to, »da jim politično dinamiko diktira stranka, ki želi zrušiti to vlado ter zagovarja privatizacijo in protisocialne ukrepe«. Zapisali so, da je gotovo čas, da se koalicijske stranke resno pogovorijo o ministru za zdravje in o poteku zdravstvene reforme, saj je interventni zakon zgolj prenesel še več denarja koncesionarjem, še vedno čakajo uvedbo solidarne zamenjave za položnice za dopolnilno zavarovanje ter prepoved dela v dvojni praksi (dela tako imenovanih zdravnikov dvoživk) ter omejitev koncesij.
Za uspeh interpelacije je sicer nujno soglasje vsaj 46 poslancev, zato tudi morebitna vzdržanost – koalicijska pogodba nasprotovanje prepoveduje – ne bo vplivala na izid.
V NSi so tudi v tem smislu interpelacijo SDS označili za uslugo ministru, saj ga je koalicija zdaj prisiljena braniti. O tem, kako bodo glasovali, se še niso izrekli, a po besedah Ive Dimic, poslanke NSi, je vredno razmisleka, ali bi se moral minister po enem letu s tega mesta posloviti in reševanje zdravstva prepustiti nekomu, ki bo znal zadeve postaviti na pravo mesto. Sami so do zdaj z njim dobro sodelovali. Za njegove rešitve pa so kdaj izvedeli celo pred koalicijskimi partnerji.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji