Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

S prizidkom do sodobne knjižnice

V Krškem tik pred gradnjo prizidka k Valvasorjevi knjižnici.
Maketa prizidka k Valvasorjevi knjižnici Krško Foto občina Krško
Maketa prizidka k Valvasorjevi knjižnici Krško Foto občina Krško
6. 6. 2020 | 10:00
4:33
Krško – V starem mestnem jedru Krškega bodo kmalu začeli graditi prizidek k Valvasorjevi knjižnici, ki deluje v nekdanjem kapucinskem samostanu. Naložba je vredna 4,4 milijona evrov in bo končana v dveh letih. Potem pa občina načrtuje nadaljevanje, to je prenovo samostanskega dela stavbe.

Po dveh desetletjih prizadevanj bodo v Krškem začeli graditi 1600 kvadratnih metrov velik prizidek k Valvasorjevi knjižnici. Prizidek v eni etaži in z ozelenjeno streho ustreza številnim zahtevam spomeniškega varstva, saj je umeščen v staro mestno jedro. Na območju so tudi že opravili arheološke raziskave. Direktorica Valvasorjeve knjižnice Krško Urška Lobnikar Paunović je prepričana, da je arhitektka zelo dobro upoštevala zgodovinsko vrednost samostana in potrebe sodobne knjižnice: »Stavba, ki bo zrasla na tem prostoru, bo takšna, da bo kar najbolj upoštevala potrebe sodobne knjižnice in bogato zgodovino samostana.«
 

Bogata zgodovina


Valvasorjeva knjižnica namreč ni samo knjižnica, v kateri želijo slediti potrebam prebivalcev, ampak ima v prvem nadstropju baročno Kapucinsko knjižnico. Ta je začela nastajati leta 1644, ko so se redovniki kapucini prvič nastanili v Krškem in začeli slediti veri, modrosti in njuni povezavi – knjigi. Več kot dve stoletji so imeli v enem prostoru knjižnico, učilnico in lekarno, potem eno stoletje samo knjižnico. To bogastvo je bilo 340 let dostopno le redovnikom, pozneje pa ob spremstvu tudi obiskovalcem. Leta 1980 je Slovenska kapucinska provinca z občino Krško podpisala pogodbo o restavriranju knjižnice in obnovi samostana, tako da so štiri leta pozneje obiskovalci vstopili med restavrirane knjižne police, kjer so shranjene 1503 dragocene knjige Kapucinske knjižnice.

V prvem nadstropju je baročna Kapucinska knjižnica.<br />
Foto Valvasorjeva knjižnica Krško
V prvem nadstropju je baročna Kapucinska knjižnica.
Foto Valvasorjeva knjižnica Krško


Druga posebnost Valvasorjeve knjižnice je tako imenovana Speedway zbirka, ki so jo odprli septembra 2009 kot stalno posebno zbirko ali muzej v malem. To je edina tovrstna javno dostopna zbirka v Sloveniji, kjer so razstavljeni številni predmeti in predstavljene zgodbe iz več kot polstoletne zgodovine slovenskega speedwayja.

 

Oživitev starega mestnega jedra


Z dograditvijo težko pričakovanega prizidka – dozidava kapucinskega samostana je bila predvidena že v 90. letih, a jim ni uspelo doseči soglasja z zavodom za spomeniško varstvo – bodo v Valvasorjevi knjižnici razširili nabor njihovih dejavnosti, saj ne bodo več imeli prostorske stiske. Dejavnosti, ki so namenjene večjemu številu ljudi, bodo v novem delu knjižnice, torej tudi izposoja na vseh oddelkih. Sedanji del knjižnice, ki je v nekdanjem samostanu, bo namenjen tihim dejavnostim, torej domoznanskemu oddelku, razstavam, upravnim prostorom …



»V novem in načrtovanem obnovljenem samostanskem delu so smiselno združene vsebine, ki spadajo skupaj, upoštevano je funkcionalno delovanje knjižnice in dejstvo, da je to tudi družabni prostor, ki s svojo arhitekturo in razvijajočo se ponudbo, ki jo bodo omogočali novi prostori, lahko vnese novo življenje v staro mestno jedro Krškega,« pravi direktorica.

Prizidek knjižnice je umeščen v staro mestno jedro. Foto občina Krško
Prizidek knjižnice je umeščen v staro mestno jedro. Foto občina Krško


Razlaga, da je knjižnica enakovreden partner vseživljenjskemu učenju. »Sodobna knjižnica, kakršna bo Valvasorjeva po dograditvi prizidki in obnovi samostana, bo pripomogla k temu, da bodo uporabniki radi prišli v staro mestno jedro, kar je tudi dolgoletna želja same občinske uprave.« Med gradnjo prizidka bo knjižnica delovala nemoteno. Po dograditvi prizidka pa na občini Krško načrtujejo, da bodo nadaljevali prenovo samostanskega dela stavbe, pravi Miran Stanko, župan občine Krško. »Prenova samostanskega dela bo končana do leta 2023 in bo v celoti, torej skupaj z gradnjo prizidka, naložba, vredna 8,1 milijona evrov.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine