Ljubljana – Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) za postavitev trimegavatne fotovoltaične elektrarne Prapretno nad Hrastnikom kljub prekoračitvi »gabaritov« ni treba izvesti presoje vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstvenega soglasja, je odločil Arso. Gradnja 2,5 milijona evrov vredne naložbe bo stekla v drugem četrtletju 2021, prve sončne kilovate pa naj bi dala predvidoma oktobra.
V skupini HSE, ki polovico energije pridobi v termoenergetskem objektu v Šoštanju, drugo polovico pa v hidroelektrarnah, so, kot pravi vodja projekta
Nenad Trkulja, zadovoljni, da je Arso skozi predhodni postopek za gradnjo sončne elektrarne (SE) Prapretno prepoznal njihova prizadevanja, da se tovrstni projekti vodijo s kar najmanjšim obremenjevanjem okolja.
Hrastničani bodo pozorni
Prve aktivnosti pri projektu SE Prapretno, ki bo eden največjih tovrstnih energetskih objektov pri nas, so stekle v začetku letošnjega leta, junija, ko je bila izdelana projektna in investicijska dokumentacija in so se začeli postopki za pridobivanje ustreznih dovoljenj, pa so jih stopnjevali. Odločitev Arsa izpred nekaj dni je bila le še pika na i. Kot je za
Delo dejal
Marko Funkl, župan Hrastnika, kjer se razprostira že od leta 1980 zaprto in rekultivirano odlagališče nenevarnih odpadkov Prapretno, občina »podpira investicije v obnovljive vire energije, če so seveda v skladu z veljavno zakonodajo in prostorskim načrtovanjem«. HSE je v vlogi investitorja Hrastničanom zagotovil, da bo »ustrezno naslavljal vsa okoljska vprašanja in da bo projekt umeščen v prostor skladno z veljavnim prostorskim aktom občine«. »Kar bomo pri investitorju še dodatno preverili,« dodaja Funkl.
Prapretno je degradirano območje
V desetletjih se je deponija elektrofiltrskega pepela ozelenila. FOTO: Polona Malovrh/Delo
Na širše območje Prapretna je nekdanja trboveljska termoelektrarna, ki je bila tako kot njena naslednica HSE EDT del skupine HSE, v desetletjih obratovanja odložila devet milijonov ton mešanice žlindre in elektrofiltrskega pepela. Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov, določa, da je predhodni postopek obvezen, če ima samostoječa naprava za izkoriščanje sončne energije zmogljivost vsaj 250 kilovatov ali se nahaja na površini, veliki pol hektara. HSE bo postavil trimegavatno elektrarno, zemljišče zanjo pa se razprostira na 3,8 hektara; v bližini je tudi zaprto odlagališče nenevarnih odpadkov. Izkopnih gradbenih del ne predvidevajo.
Brez bistvenih vplivov na okolje
Arso je pri odločitvi o tem, ali HSE potrebuje presojo vplivov na okolje in okoljsko soglasje, upošteval, da se lokacija SE nahaja sredi travniških površin, da ne gre ne za vodovarstveno območje ne za varovana kmetijska ali kakovostna gozdna zemljišča, temveč za degradirano območje. Vse to je pretehtalo pri Arsovi odločitvi, da gradnja sončne elektrarne v Prapretnem ne bo imela bistvenih vplivov na okolje, zaradi česar investitorju, kot rečeno, ni treba izvesti presoje vplivov na okolje niti pridobiti okoljskega soglasja.
Komentarji