Ministri vlade s premierom
Janezom Janšo na obisku v Zasavju niso bili deležni dobrodošlice. Pred Delavskim domom v Trbovljah, kjer se bodo sestali z regijskimi politiki in gospodarstveniki, jih je pričakala množica protestnikov, ki je že nekaj dni prej na omrežjih k protestu pozivala vse – »od svinj, lenuhov, mevž, prostitutk …«
Pojasnilo Delavskega Doma Trbovlje, vezano na spodnji prispevek
»Ekipa DDT, ki je pri glavnih vratih objekta preverjala PCT pogoje udeležencev srečanja z vladno ekipo v gledališki dvorani DDT, potrjuje, da je v glavna vrata priletelo tudi nekaj trših predmetov. O tem smo sklepali na podlagi topih udarcev, od katerih so močno zavibrirala tudi stekla. Zato smo vrata takoj zaprli in se od njih odmaknili. Kritičnih je bilo kakšnih 10 minut - okrog 18.30 ure. Glede na zvok smo domnevali, da bi bile lahko tudi granitne kocke. V tem času smo stali v avli DDT in v tistih trenutkih je bilo nemogoče preveriti, kaj točno se dogaja zunaj.
Novinarki Dela smo na njeno poizvedovanje povedali, da so proti objektu, kot smo domnevali, padle »granitne kocke ali vsaj zelo veliki kamni« - poleg praznih pločevink in plastenk. Prvič v življenju smo bili priče tovrstnim dogodkom in človek v takih momentih, ker nima izkušenj, pomisli na najhujše. V skrbi za objekt smo najprej pomislili na granitne kocke, iz katerih je zgrajena celotna ploščad pred DDT. Šele naslednje jutro po dogodku smo po ogledu okolice in DDT ugotovili, da je bila presoja napačna in da objekta niso obmetavali s kockami, temveč smo našli kamenje, divje kostanje, plastenke in pločevinke. Škode na objektu na srečo nismo zaznali.«
Shod je bil neprijavljen. Policista, ki je množico opozoril na kršenje vseh epidemijskih pravil, so izžvižgali, ga obkladali z zmerljivkami in prevpili. Protestnikov je bilo več sto, nekateri so bili alkoholizirani, agresivni in nasilni, odmevali so klici »lopovi«, po zraku so letele granitne kocke, vrste policistov so bile močno okrepljene – tudi s psi. Protestniki so poskušali priti v dvorano, v katero so vstopali ministri, a jim je policija to preprečila. Policijska uprava (PU) Ljubljana je, kot smo izvedeli, na pomoč v Trbovlje poklicala policiste iz PU Celje.
Po pripovedovanju delavcev Delavskega doma v Trbovljah, ki so ob glavnem vhodu preverjali, ali gostje srečanja izpolnjujejo pogoj PCT, so »proti objektu poleg granitnih kock ali vsaj zelo velikih kamnov letele tudi prazne pločevinke in plastenke«.
Protestnikov je bilo več sto. FOTO: Jure Eržen/Delo
Gnevu množice se niso ognili niti zaposleni v kulturnem centru Delavski dom niti novinarji. Ali so z obmetavanjem težkih predmetov na poslopju, ki velja za biser arhitekturne umetnosti tudi v slovenskem merilu, povzročili materialno škodo, ta hip še ni znano. Stavba Delavskega doma Trbovlje je bila zgrajena leta 1956, njeno pročelje krasi dragocen mozaik slikarja
Marija Preglja, za katerega je leta 1958 prejel Prešernovo nagrado.
Protestnikom se je pridružil zasavski poslanec Levice
Primož Siter s strankarskimi kolegi, med njimi je tudi nekdanji poslanec
Aleš Leko Gulič. Siter je v javnem pismu zapisal, da je vlada doslej »ignorirala Zasavje«, puščala nedorečena okoljska vprašanja in sanacijo degradiranih rudniških površin ter se »nekompetentno lotevala posledic epidemije«. Siter vladi očita pomanjkanje »resnih rešitev« za Zasavje.
A v zasavski politiki in gospodarstvu niso vsi tega mnenja, saj je Zasavje v 2020 prejelo skoraj 37 milijonov evrov dohodnine ali 2,8 milijona več kot leto prej. Trboveljska županja
Jasna Gabrič je aktualno vlado celo pohvalila, češ da je to »prva vlada po kar nekaj vladah, ki ne duši občin« in da so »denar do sedaj delili vsi, le da ni prišel do občin«.
Zasavje je sicer zelo dobro precepljeno. Prvi odmerek cepiva je že prejelo 68 odstotkov populacije, starejše od 18 let, ali pet odstotkov več, kot znaša državno povprečje.
Komentarji