Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Pri prelomnem zakonu za NSi se je zmotila njihova poslanka

Odbor za izobraževanje je podprl novelo zakona, ki občinam omogoča odločanje o financiranju zasebnih vrtcev.
Za zdaj kaže, da novela zakona o vrtcih v državnem zboru le ne bo izglasovana, čeprav bi si občine to zelo želele. FOTO: Jure Eržen/Delo
Za zdaj kaže, da novela zakona o vrtcih v državnem zboru le ne bo izglasovana, čeprav bi si občine to zelo želele. FOTO: Jure Eržen/Delo
11. 3. 2021 | 19:05
11. 3. 2021 | 19:51
4:49
Potem ko je vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat pisal koalicijskim partnerjem in Desusu, naj na odboru za izobraževanju niti pomotoma ne podprejo opozicijske novele zakona o vrtcih, jo je podprla prav njihova poslanka Iva Dimic. Njen glas, edini iz koalicijskih vrst, je bil odločilen, da je predlog dobil podporo na matičnem odboru. Čeprav je tik po glasovanju poudarila, da zakon podpira, je kasneje sporočila, da se je zmotila. Ko bo o noveli zakona odločal državni zbor, bo glasovala proti, je na Twitterju napovedala Dimičeva.



Po veljavni zakonodaji občine ne odločajo o financiranju zasebnih vrtcev, ampak morajo sofinancirati 85 odstotkov sredstev za posameznega otroka, vključenega v tak vrtec. Novela zakona, ki so jo predlagali poslanci SD, LMŠ, SAB in Levice, bi omogočila občinam, da zasebnega vrtca ne bi sofinancirale, če bi imele dovolj prostih mest v javnem vrtcu, občinska sredstva pa bi pridobili le tisti zasebni vrtci, ki bi imeli vsaj dva oddelka vpisanih otrok. Pod novelo zakona prvopodpisani poslanec SD Marko Koprivc je poudaril, da bi zakon, če bo sprejet v državnem zboru, stopil v veljavo 1. septembra 2024, in da predlog v ničemer ne spreminja položaja zasebnih vrtcev s koncesijo, ki so del javne mreže.

image_alt
NSi o točki preloma s koalicijo


Predlaganim spremembam vlada nasprotuje, ministrica Simona Kustec je 10. februarja imenovala komisijo, ki se bo ukvarjala prav s spremembami financiranja zasebnih vrtcev. Predsednik Skupnosti občin Slovenije (SOS) in župan Podčetrtka Peter Misja je bil kritičen do sestave komisije, v kateri je poleg dveh predstavnikov javnih vrtcev, treh predstavnikov občin tudi pet predstavnikov zasebnih vrtcev: »Če že moramo plačati, se mi to zdi nerazumljivo.« Dodal je, da občine podpirajo zasebne vrtce s koncesijo, vendar nimajo avtonomije, ker nimajo nobenega vpliva na ustanavljanje zasebnih vrtcev: »Če smo pristojni za organiziranje, ohranjanje, financiranje mreže vrtcev, potem mora biti ta pristojnost celovita. Ne da bomo sami zgradili vrtec, potem bo pa prišel nekdo, nekaj zgradil in nam obesil 85 odstotkov, da bomo plačali.«
 

Izbira


Predsednica Združenja zasebnih vrtcev Slovenije Taja Steblovnik je poudarila, da so zasebni vrtci za občine polovico cenejši, po njenih izračunih je Mestna občina Ljubljana prihranila 1,5 milijona evrov v letu 2019 zaradi zasebnih vrtcev. Koprivc je to ekonomsko učinkovitost na dolgi rok priznal: »Vendar, ali se s tem strinjamo? Ker to pomeni razgradnjo javnega sistema. Nihče staršem ne oporeka pravice do izbire. Ampak pravica do izbire ni isto kot pravica do financiranja.« S tem se je strinjala tudi poslanka SAB Maša Kociper in še poudarila: »Javni vrtec mora sprejeti vse! Otroke s posebnimi potrebami, azilante, ki ne znajo niti besede slovensko.«

image_alt
Zaostrili pogoje za varstvo predšolskih otrok


Pred sejo odbora je bilo veliko vprašanj, kako bodo glasovali poslanci SMC in Desus, ki so bili, razen Jurija Lepa (Desus), na koncu s koalicijo. Poslanka SMC Mateja Udovč je še poudarila, da bi bilo narobe, da bi glasovali proti zasebnim vrtcem, ki so leta 2008, ko ni bilo prostora v javnih vrtcih, reševali občine. Novela zakona je bila na odboru sprejeta z devetimi glasovi za in osmimi proti. V dvorani je završalo, slišali so se pozivi k ponovnemu glasovanju. Poslanka NSi Iva Dimic je namreč omočila, da je bila novela izglasovana. V razpravi je sicer rekla, da je treba zasebne vrtce spoznati in jim dati podporo, da je v Sloveniji v zasebne vrtce vključenih le pet odstotkov otrok, kar nas uvršča na rep v Evropski uniji. Ni se pa zmotila pri glasovanju o amandmaju Levice, s katerim bi ukinili sofinanciranje zasebnih vrtcev v celoti. Proti so bili tudi ostali poslanci opozicije.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine