Neomejen dostop | že od 9,99€
Kar 12 programskih svetnikov v 29-članskem programskem svetu predlaga razrešitev generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha. Razloge navajajo v devetih točkah, a kot kaže, obravnave pobude za njegovo razrešitev v ponedeljek, ko je ta uvrščena na dnevni red, (še) ne bo. Skladno s statutom mu mora programski svet pred glasovanjem namreč omogočiti, da o očitkih pove svoje mnenje.
Andrej Grah Whatmough pa je po neuradnih podatkih že od četrtka odsoten. Medtem je za zastopanje pred organi zavoda pooblastil Uroša Urbanijo, direktorja TV Slovenija. Kdaj naj bi se generalni direktor vrnil, ni znano, a prav lahko bi se zgodilo tudi, da o tej pobudi programski svetniki na koncu niti ne bi glasovali.
Spremembe zakona o RTV Slovenija, ki predvidevajo predčasno prenehanje mandata tudi njemu, bi po potrditvi na referendumu lahko začele veljati že letos. S tem bo prenehal mandat tudi generalnemu direktorju, ki bo svojo funkcijo do imenovanja nove uprave – če po napovedani pritožbi ustavno sodišče ne bo presodilo drugače – opravljal še kot vršilec dolžnosti. To bi lahko pomenilo ohranjanje trenutnega statusa še najmanj dva do tri mesece.
Predlagatelji za njegovo razrešitev že zdaj izpostavljajo dvome o zakonitosti njegovega delovanja, njegovi gospodarnosti in uspešnosti. Zaradi njegovega sodelovanja v predreferendumski kampanji po njihovem mnenju obstaja možnost nasprotja interesov. S podporo predsednika programskega sveta je zato tudi povzročil blokado dela programskega sveta. Časovnica sprejemanja dokumentov za prihodnje leto se je tako zamaknila.
Očitajo mu še neodzivnost na pozive k pogajanjem, s čimer da krši statut, ker ne vodi socialnega dialoga s predstavniki reprezentativnih sindikatov, ki stavkajo. Opozarjajo tudi na nezakonito razrešitev direktorice TV Slovenija Natalije Gorščak, kar je že potrdilo prvostopenjsko sodišče.
Gledanost TV Slovenija in obiskanost spletnega portala MMC je v času njegovega vodenja oziroma potez, ki jih je naredil, še padla. Znižalo se je tudi zaupanje. »Generalni direktor je zaradi vsega navedenega odgovoren za sedanje razmere, torej za netransparentno, negospodarno, škodljivo in pristransko motivirano upravljanje, znižanje meril poročanja, zmedo in škodo v programskih shemah ter za nepreglednost programske ponudbe in ukinjanje oddaj, ki so krepile kakovosten in kritičen družbeni dialog, za škodljivo krčenje dopisništev v tujini ter omejevanje novinarske avtonomije. Navedeno povzroča tudi škodo v trženju oglasnih vsebin in posledično poslovnega rezultata,« še piše v pobudi za razrešitev.
Po do zdaj dostopnih podatkih večine – torej najmanj 15 programskih svetnikov – za razrešitev za zdaj (še) ni, a med podpisniki predloga so tudi posamezniki, ki so v preteklosti sestavljali jedro podpore sedanjega vodstva.
Grah Whatmough za komentar zaenkrat ni dosegljiv.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji