Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Predlagana omejitev obiskovanja soteske Vintgar

Po novem bi se lahko na območju dnevno nahajalo 2200 obiskovalcev, vendar hkrati ne več kot 240.
Dober poldrugi kilometer dolga soteska Vintgar je zarezana med stenami hribov Homa in Boršta, krasi pa jo Radovna s slapovi, tolmuni in brzicami. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Dober poldrugi kilometer dolga soteska Vintgar je zarezana med stenami hribov Homa in Boršta, krasi pa jo Radovna s slapovi, tolmuni in brzicami. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
L. Z.
7. 6. 2021 | 16:00
7. 6. 2021 | 16:03
3:12
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je pripravilo odredbo, s katero želi omejiti obiskovanje in ogledovanje naravne vrednote Vintgar v Triglavskem narodnem parku. Na območju od vstopne točke v vasi Podhom do izstopne točke pri slapu Šum bi se po novem lahko dnevno nahajalo 2200 obiskovalcev, vendar hkrati ne več kot 240. V zadnjem času je bil urejen enosmerni ogled, zaradi epidemije pa je bila priporočena tudi najava in rezervacija vstopnic.

V zadnjih desetih letih se je zaradi splošnega trenda rasti turizma v Sloveniji močno povečal tudi obisk soteske Vintgar. Leta 2011 je Vintgar obiskalo približno 77.000 obiskovalcev, leta 2016 220.000 in leta 2019 že več kot 400.000. »V osmih letih se je torej obisk soteske povečal za več kot petkrat, zato se pojavljajo številni okoljski, naravovarstveni in sociološki problemi,« ugotavljajo na ministrstvu. »Vintgar je med najbolj obremenjenimi območji v narodnem parku.«

Zavod RS za varstvo narave in Javni zavod Triglavski narodni park sta na MOP posredovala strokovni predlog za omejitev števila obiskovalcev v soteski do njene nosilne zmogljivosti, ki temelji na oceni ogroženosti narave in doseganja ciljev narodnega parka. Med drugim sta izpostavila povečan pritisk na živo naravo območja, predvsem na obvodne ptiče in ptiče, vezane na habitate sotesk in skalnih sten in močno povečan vpliv na obrečni živi svet.

FOTO: Blaž Račič/Delo
FOTO: Blaž Račič/Delo


Z vidika prostora, prometa in varstva okolja sta izpostavila prometno preobremenjenost vstopnih točk (Podhom, Blejska Dobrava, Zasip, ...), nelegalno parkiranje po travnikih, preobremenjenost lokalnih cest in umeščanje začasnih parkirišč v poletni sezoni na površine, ki niso namenjene za parkiranje, ter neustrezno kapaciteto sanitarij glede na število obiskovalcev in neustrezno čiščenje odpadne vode s sistemom greznic.

»Velik obisk soteske vpliva tudi na kakovost življenja prebivalcev predvsem Podhoma, pa tudi Gorij, Zasipa in Blejske Dobrave. V poletnem času je močno otežena mobilnost prebivalcev na lokalnih cestah. Vrstijo se pozivi občanov po ureditvi razmer, dejavna je civilna iniciativa, razmere so na vrhuncu sezone kritične. Obisk vpliva tudi na javne storitve, predvsem na območju pokopališča Blejska Dobrava, kjer so zaznane motnje pri pogrebnih obredih,« pa sta zavoda navedla problematike s sociološkega vidika.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine