Neomejen dostop | že od 9,99€
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje (DZZ) je bilo dolga leta predmet razprav – na eni strani kritik zaradi nepravične obremenitve zavarovancev, na drugi pa zaradi iskanja bolj ustreznega načina zbiranja tega prispevka. Sedanja vlada je prva posegla v sistem in prenesla plačevanje prispevka v neposredno obremenitev prejemkov zavarovancev ter ga preimenovala v obvezni zdravstveni prispevek (OZP).
Znesek v višini 35 evrov mesečno na zavarovanca smo tako začeli plačevati z odtegljajem od plač in pokojnin neposredno Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). S to spremembo je prišlo do ukinitve zbiranja DZZ pri zdravstvenih zavarovalnicah in dosedanji stroški zbiranja v višini nekaj odstotkov od zbrane premije so odpadli. Zavarovalnice so sicer svojo vlogo in stroške zagovarjale z učinki nadzora in bolj racionalno porabo teh sredstev v zdravstvu, a tega pač ne bomo mogli nikoli preveriti.
Od leta 2024 torej vsi državljani Slovenije plačujemo enotno premijo OZP v višini 35 evrov mesečno neposredno ZZZS, oni pa ta sredstva skupaj z zbranimi sredstvi iz prispevka za zdravstveno zavarovanje (ZZ) namenjajo financiranju javnih zdravstvenih storitev. Po oceni je zavod lani s prispevki zbral skupaj okoli 4,4 milijarde evrov (vključno s 620 milijoni evrov OZP), s sredstvi od ZPIZ in dodatnim denarjem iz proračuna pa skupaj okoli 5,3 milijarde evrov in jih namenil za financiranje zdravstva.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji