Neomejen dostop | že od 9,99€
Na današnji seji je vlada sprejela več sklepov, ki sta jih predstavila podpredsednik vlade Matej Arčon in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Vlada je danes tudi podaljšala nekatere ukrepe iz interventnega zakona zakona za zagotavljanje dostopnosti v zdravstvu in sprejela novelo zakona o lekarniški dejavnosti. Prvi ukrep iz prvega od omenjenih zakonov je podaljševanje obstoječih ukrepov v družinski medicini, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Pravna podlaga za ambulante za neopredeljene bi prenehala z letošnjim letom, zato so morali poskrbeti zanje. Tovrstne ambulante bode delovale naprej, na enak način, imenovale pa se bodo dodatne ambulante družinske medicine. Bolniki bodo še vedno opredeljeni na ambulanto, ne na družinskega zdravnika. »To je bilo potrebno, da ohranimo dostopnost za vse tiste, ki so neopredeljeni v času, ko primanjkuje družinskih zdravnikov,« je poudarila ministrica. V prihodnosti je na tem področju sicer pričakovati spremembe, ki bodo odvisne od tega, kako se bo spremenil sistem glavarinskih količnikov, ki ga pripravljajo na zavodu za zdravstveno zavarovanje.
Podaljšali so tudi nekatere druge ukrepe: dodatek za povečan obseg dela za tiste zdravnike, ki imajo več opredeljenih, in dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine. »Pred leti je bil interes zato zelo nizek, tudi zaradi tega ukrepa se je povečal, še vedno pa ni dovolj visok, je povedala.
Zagotovili so tudi sredstva za 40 novih specializacij na področju klinične psihologije.
Interventni zakon prinaša še določbo o spremljanju virusov v humanih vzorcih in odpadnih vodah, novost je tudi register bolnikov srca in ožilja, ki ga prenašajo na UKC Ljubljana. Ministrica upa, da bodo lahko na podlagi podatkov bolj učinkovito naslavljali te bolezni. Interventni zakon prinaša tudi sredstva za financiranje rehabilitacije invalidov in letovanje otrok.
V celoti bo država za ta interventni zakon namenila 7,6 milijona evrov, je še povedala ministrica.
Novela o lekarniški dejavnosti prinaša po ministričinih besedah med drugim sistematično ureditev zalog zdravil, zagotavlja tudi zdravila za enote zaščite in reševanja, torej za gorsko reševalno službo, prav tako določa in uvaja financiranje specializacij farmacevtov iz državnega proračuna. Računajo na okoli 20 specializacij na leto, ena stane približno 112.000 evrov. »Farmacevte čedalje bolj vključujejo v klinično delo, marsikje postaja del tima, zato je pomembno, da jih pritegnemo, da ostanejo v javnem sektorju.« Uvajajo tudi dodatna specialna znanja za farmacevte, kar bodo natančneje določili s pravilnikom.
Z danes sprejeto zakonodajo se po besedah ministrice tudi bolj jasno opredeljuje, da preprodaja koncesij ni dovoljena. Zato bo treba pogoje izpolnjevanja dokazovati ves čas koncesije.
Podpredsednik vlade Matej Arčon pa je oznanil, da je Slovenija odstopila od nakupa štirikolesnikov Boxer, kar nas je stalo štiri milijone evrov.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji