Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Na požarišču na Krasu bo ponoči 350 gasilcev

Trenutno poteka sanacija požarišča, ki obsega okoli 150 hektarov.
Gasilci bdijo nad požariščem. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Gasilci bdijo nad požariščem. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Be. B., M. B., V. U., STA
19. 7. 2024 | 06:40
19. 7. 2024 | 20:15
13:12

Na požarišču na Krasu bo ponoči ostalo okoli 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali čiščenje in zalivanje požarne linije, so sporočili iz regijskega štaba Civilne zaščite za severno Primorsko. V pomoč jim bo tudi sistem brezpilotnikov. V soboto pa bodo aktivnosti na požarišču odvisne od vremenskega dogajanja.

Kot so sporočili iz regijskega štaba CZ, bo na požarišču tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev iz zasavske regije, Ljubljane ter obalno-kraške in severnoprimorske regije. Za nadzor požarišča jim bo v pomoč tudi sistem državne enote za brezpilotne letalnike, če ne bo preveč intenzivnih neviht.

image_alt
Ogenj se ne širi več, čez noč se bo z njim spopadalo preko 350 gasilcev

V soboto zjutraj pa naj bi na Kras prišlo 350 gasilcev iz različnih gasilskih regij. Bo pa dejavnost tretji dan odvisna tudi vremenskega dogajanja, so še sporočili.

Požar, ki je v četrtek izbruhnil na Krasu, je sicer popolnoma pod nadzorom. Požarišče, kjer danes ni bilo več videti nobenega dima, obsega 150 hektarjev. Aktivnosti na požarišču bodo tekle še v soboto, nato sledi požarna straža.

Gasilcem je uspelo ponoči požar omejiti, želja je, da ga danes pogasijo. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Gasilcem je uspelo ponoči požar omejiti, želja je, da ga danes pogasijo. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Danes je bilo čez dan na terenu 480 gasilcev iz več slovenskih regij, poleg njih pa še ostale službe, prisotne pa so bile tudi letalske sile, dva air tractorja in dva helikopterja Slovenske vojske.

Območje je danes obiskal tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je dejal, da smo se od prejšnjih požarov ogromno naučili in imamo danes učinkovit sistem. Generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin pa je izpostavil, da so največja dodana vrednost nova letala air tractor.

Požar popolnoma pod nadzorom

Operativni vodja na intervenciji Blaž Rogelja je že v opoldanski izjavi za medije povedal, da je požar popolnoma pod nadzorom, na območju požarišča ni bilo več videti nobenega doma. Po njegovih besedah je bilo na terenu 480 gasilcev iz več slovenskih regij, poleg njih pa še druge službe. »Skupno nas deluje okoli 550. Prisotne so tudi letalske sile, dva air tractorja in dva helikopterja Slovenske vojske. V jutranjem času je bila z nami tudi policija s helikopterjem, ki je izvajala kontrolo požarišča s termovizijo,« je povedal.

FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo

Pojasnil je, da bodo aktivnosti na terenu potekale še ponoči in v soboto, zatem bo nameščena gasilska straža. »Tako mislim, da bi moral požar ostati v teh razsežnostih, kot je zdaj,« je še dejal Rogelja.

V noči s petka na soboto so napovedane nevihte, kar je ugodno zaradi padavin in ohladitve območja, obenem pa lahko strele po Rogeljevih besedah zanetijo nov ogenj. »Bomo videli, kaj bo prinesla noč, a trenutno je stanje pod kontrolo,« je dejal.

Zaradi napovedanih nočnih neurij bo sicer po besedah poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana v povečani pripravljenosti celoten severni del države, da se bodo lahko hitro odzvali na morebitne težave. »Prepričan sem, da bomo to stvar pripeljali h koncu relativno hitro. Še bolj bi bil vesel, če se to poletje ne bomo videli več,« je dejal.

FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo

Požar je po prvih ocenah zajel okoli 150 hektarjev pretežno mešanega gozda. V luči tega so zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove danes začeli z opravljanje nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest. Kot so sporočili iz Civilne zaščite za severno Primorsko, so gozdarji iz zavoda za gozdove danes prevzeli koordinacijo del na območju požara med Trsteljem in Kačnikom.

Skupaj z zaposlenimi v podjetju za upravljanje državnih gozdov in drugimi izvajalci so tako začeli z izvajanjem obojestranskega obsekavanja gozdnih cest in protipožarnih presek oz. mulčanja ter košnje sredine vozišča. Na najbolj kritičnih mestih ob gozdnih prometnicah odstranjujejo tudi posamezna drevesa ali skupine dreves, ki onemogočajo prehod intervencijskim vozilom.

Škodo po požaru si bo v ponedeljek skupaj s predstavniki zavoda ogledala tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.

FOTO: Leon Vidic/Delo
FOTO: Leon Vidic/Delo

»Od prejšnjih požarov smo se ogromno naučili in danes imamo učinkovit sistem, vsi so ukrepali takoj,« je danes po ogledu Krasa dejal premier Robert Golob. Najprej se je zahvalil vsem: »Od gasilcev, vojakov, policistov, reševalcev, prostovoljcev, civilne zaščite, občinskih služb in vseh tistih, ki jih nisem omenil, ker mislim, da je ravno to, da so vsi stopili skupaj, ne da bi se spraševali o čemer koli. Bili so dobro organizirali in o tem sem se prepričal. Zato je situacija za mano trenutno boljša in sem lahko zadovoljen in pomirjen.«

»Kar sem videl in slišal, je to, da smo se od prejšnjih požarov ogromno naučili: tega, da je treba koordinirati vse prostovoljce, ki želijo pomagati, v učinkovit sistem, ki ga danes imamo. Naučili smo se, da je treba spremeniti zakonodajo, da se ve, kdo dela in kdo plača. In da ne prenašamo nesorazmernih bremen, denimo, na občine in potem župani ne vedo, ali bi reagirali ali ne. Danes ni bilo dileme o tem, od kod bo prišel denar – in ker te dileme ni bilo, so vsi ukrepali takoj in hitro,« je dejal Golob.

Nadgradnja kraškega vodovoda

Zadovoljen je, ker so bili izpeljani vsi ukrepi, ki so jih pred dvema letoma načrtovali. Ne le nabava air tractorjev, to je sicer najpomembnejše in najbolj vidno, ampak vmes je bila izpeljana tudi nabava opreme za komunikacijo, nabava dronov za nočno termoslikanje, da lahko zaokrožimo celo območje v vseh urah dneva, in speljane so bile nadgradnje kraškega vodovoda.

»Glavna intervencija pride po tleh. Tudi v prihodnjih dneh bo glavna intervencija s tal. Gasilci brez vode si ne morejo nič pomagati. Kraški vodotok je bil nadgrajen in zato so kapacitete, s katerimi razpolagajo gasilci danes, bistveno pripomogle.« Poudaril je, da so danes vsi bistveno bolj pripravljeni, kot so bili pred dvema letoma. »Naučili smo se, da hitreje in odločneje se odzovemo, bistveno manjša je škoda. In nevarnost, da bi se požar razširil. Naj ostane pri tem, želim si, da bo požarov čim manj. Vsekakor bomo gledali širše, tako kot pomagajo nam tuje države, ko mi to potrebujemo, bomo mi z našimi enotami seveda pomagali še naprej.«

Zahvalil se je tudi zavodu za gozdove, ki skrbi, da gasilci dostopajo do območij, ki jih je treba pogasiti in pri tem dodal, da sicer še obstajajo določene zakonodajne posebnosti, ki jih je treba urediti: »Ker ko se dostopa na zasebno zemljišče, pri nas trenutno velja sistem, da je ta dostop onemogočen.« »Sredstva, tudi za čiščenje, so zagotovljena. Pripravljen je razpis, verjamem, da bo sistem rednega čiščenja požarnih poti, vključno z ustrezno zakonsko podlago, pripravljen v doglednem času, zagotovo do prihodnjega poletja, da bomo imeli na tem področju sistem, ki bo poenostavil delo vsem tistim predanim službam, ki danes skrbijo, da je dostop do območij čim boljši.«

Ob tem se je kritično obregnil ob pretekle vlade: »Sprašujem sem, kdaj se je začela ta država: s to vlado? Ali prej nismo imeli nobenih podobnih izzivov, ki bi te zadeve uredili?« 

FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo

Pilot Slovenske vojske Matija Zupančič, ki sodeluje pri gašenju kot koordinator letalskih sil in njihove podpore, je prav tako dejal, da so izkušnje, ki so jih pridobili ob uničujočem požaru na Krasu leta 2022 in lanskih poplavah v državi, »neprecenljive«. »Zdaj vse steče veliko hitreje. Treba se je zavedati, da je tu ogromno sodelovanja med različnimi službami,« je dejal.

»Kombinacija air traktorja in helikopterjev je idealna, ker letalo kompaktno vrže vodo, zraven pa lahko s helikopterji pogasimo še manjša žarišča,« je pojasnil. Z letali so v četrtek priskrbeli okoli 155.000 litrov vode, za danes pa še nima podatkov.

Na območju piha močna burja. Požar je sicer omejen, a če zagorijo vroče točke, se lahko znova razširi, kar omenjena letala lahko preprečijo, je novinarjem še pojasnil Rogelja.

Za gašenje požara so tokrat prvič uporabili tudi nova letala za gašenje air tractor. FOTO: Leon Vidic/Delo
Za gašenje požara so tokrat prvič uporabili tudi nova letala za gašenje air tractor. FOTO: Leon Vidic/Delo

Leon Behin, generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje, je povedal, da sta največja dodana vrednost pri gašenju požara na Krasu air tractorja, ponoči je zelo pomagal tudi dron. »Prvi odmet vode je bil pol ure po tem, ko je bilo javljeno, da je izbruhnil požar. Nato pa je to potekalo do večera,« je pojasnil.

image_alt
Odgovorni zanikajo informacijo o požigu

Sodelovala je tudi enota za neeksplodirana ubojna sredstva. Po besedah njenega poveljnika Darka Zonjiča je prvi dan požara eksplodirala 75-milimetrska topovska granata, ponoči pa so zaznali še dve ročni bombi, ki naj bi eksplodirali. Gre za ostanke iz prve in druge svetovne vojne, a v tem pogledu tokratni požar ni bil tako tvegan kot tisti pred dvema letoma. »Na srečo to ni primerljivo s tistimi požari v letu 2022, kjer smo bili na zelo nevarnem terenu,« je povedal Behin.

FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice
FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice

FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice
FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice

FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo

Marko Adamič, podpoveljnik GZS, je zjutraj za Radio Slovenija povedal, da si želijo, da požar danes pogasijo, obenem pa opozoril: »Ampak saj vemo: Kras je Kras, ko že misliš, da je pogašeno, vzklije nov požar.

FOTO: Leon Vidic/Delo
FOTO: Leon Vidic/Delo

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine