Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Poslanci o datumu posvetovalnega referenduma; koalicija neusklajena

Predlagani datum je 9. junij, z volitvami v evropski parlament, čemur pa nasprotujejo v SD in opoziciji. SD in NSi spet predlagali premik na 24. november.
Poslanski skupini SD in NSi sta znova vložili dopolnili, s katerima predlagata, naj se referendumi izvedejo 24. novembra, in ne skupaj z evropskimi volitvami 9. junija. FOTO: Črt Piksi/Delo
Poslanski skupini SD in NSi sta znova vložili dopolnili, s katerima predlagata, naj se referendumi izvedejo 24. novembra, in ne skupaj z evropskimi volitvami 9. junija. FOTO: Črt Piksi/Delo
STA
24. 4. 2024 | 10:51
24. 4. 2024 | 11:11
2:41

V državnem zboru se je, sicer z enourno zamudo zaradi nesklepčnosti ob predvidenem začetku seje, začelo dvodnevno izredno zasedanje, na katerem bodo poslanci med drugim odločali o datumu posvetovalnih referendumov o obravnavi ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v državni zbor ter o gojenju in posedovanju konoplje za medicinsko rabo in omejeno osebno rabo.

image_alt
Predlog o uvedbi posebnega referendumskega dne padel

Predlagani datum je 9. junij, skupaj z volitvami v evropski parlament, čemur pa nasprotujejo v SD in opoziciji. SD in NSi sta tako z dopolnili znova predlagali premik datuma na 24. november, ko se načrtuje tudi izvedba posvetovalnega referenduma o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne.

V SD spremembo predlagajo, ker ocenjujejo, da izvedba posvetovalnih referendumov skupaj z evropskimi volitvami ni primerna. »Gre za kompleksna in pomembna vprašanja, o katerih je potrebna temeljita javna razprava, ki je pogoj za informirano odločitev volivk in volivcev,« so zapisali v obrazložitvi.

Iz podobnih razlogov tudi v NSi podpirajo novembrski superreferendumski dan, ko bi se »lahko ljudje izrekli o ključnih izzivih, ki so pred nami«. »Nujno je, da bodo volivci res v dovolj dobro vedeli, o čem odločajo, kajti zadostna informiranost volivcev ni le politična, temveč tudi pravna predpostavka primernosti in dopustnosti referendumskega odločanja,« so zapisali. Ocenjujejo tudi, da ne gre za evropske teme in da gre pri predlagani sočasni izvedbi z volitvami za zlorabo mobilizacije za evropske volitve.

Datum izvedbe teh treh posvetovalnih referendumov torej ni koalicijsko usklajen. Svoboda namreč vztraja pri izvedbi na dan evropskih volitev, na očitke o mobilizaciji volivcev pa pravijo, da bi morala biti večja udeležba na volitvah v interesu vseh.

SD in NSi sta s podporo SDS sicer poskušali z dopolnili že na matičnih odborih, a sta bili zavrnjeni.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine