Evropskih milijonov za pomoč institucionalnemu varstvu odraslih po epidemiji bodo v Sloveniji deležni le domovi v državni lasti, ne pa tudi domovi s koncesijo.
Galerija
Stoletja nazaj so mlajši starejše zapostavljali, izrivali na rob družbe, jih zlorabljali z besedo, s težko roko, čustveno, finančno … Zato je toliko težje, če je diskriminacija sistemska … FOTO: Voranc Vogel/Delo
V nadaljevanju članka preberite:
Konvencija o pravicah starejših bo najverjetneje naslednja velika »svetovna« pogodba o človekovih pravicah. Pričakovati je, da bo od držav zahtevala vzpostavitev instituta varuha starejših. V Sloveniji bi ga še kako potrebovali. V naših domovih za starejše je nastanjenih dobrih 18.000 starostnikov, od teh več kot pet tisoč v domovih s koncesijo. In prav njim država s svojo zadnjo odločitvijo krati pravico do enakopravne obravnave in jih postavlja v neenakovreden položaj.
Kar 93 milijonov nepovratnih kohezijskih evrov, ki bodo iz mehanizma React-Eu namenjeni domovom starejših, da se po krizi zaradi covida-19 čim prej spet postavijo na noge, je namreč »rezervirala« izključno za domove v svoji lasti. Evropska komisija je izbiro o usmerjanju teh sredstev sicer prepustila državam članicam …
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji