Neomejen dostop | že od 9,99€
Največji Trumpov privrženec v Sloveniji je ugrabil prenos oblasti v EU, danes piše bruseljski portal Politico v svojem novičniku (Playbooku).
V pregledu komisarskega zapleta ugotavljajo, da je notranja politika v Sloveniji dosegla srce Bruslja in lahko povzroči nadaljnje zamude pri imenovanju evropske komisije. »In kdo je oseba, ki to uporablja kot orožje? Janez Janša, populistični nekdanji premier in zdaj opozicijski vodja, ki obožuje Trumpa,« pišejo.
Opozarjajo, da lahko Franc Breznik (SDS) z odlašanjem sklica državnozborskega odbora za EU, ki ga vodi, povzroči zamudo, ki bi trajala do dva tedna. V evropski komisiji so že tako preložili predstavitve komisarskega kolegija na torek s sklicevanjem na postopke v Sloveniji.
Opozicija po pisanju Politica želi prisiliti vlado, da pove, da Tomaž Vesel ni hotel odstopiti, temveč ga je k temu prisilil premier Robert Golob, ki je bil pod pritiskom predsednice evropske komisije Ursule von der Leyen.
»Naša pravica je vedeti, kaj je Ursula von der Leyen zahtevala od vlade in zakaj se je vlada odločila, da zamenja kandidata,« v Politicu citirajo evropskega poslanca iz vrst NSi Mateja Tonina. Njegov poslanski kolega Matjaž Nemec (SD) pa je dejal, da ima Janša enako miselnost kot Viktor Orbán. »Uživa v tem, da ga moramo zdaj spet upoštevati kot figuro na evropskem področju,« je dejal.
EPP upa, da bo slovenski kandidat imenovan čim prej
Iz skupine EPP so na naše vprašanje glede zamud v postopkih za imenovanje kandidata za slovenskega komisarja in posledično celotne evropske komisije odgovorili, da se strinjajo z mnenjem svoje podpredsednice Romane Tomc, ki je poudarila, »da če bi predsednik vlade ob pravem času imenoval pravo osebo, do zamude ne bi prišlo.«
Slovenski parlament po njihovem mnenju spoštuje svoj postopek, kar ni nič drugega kot demokratično. »Slovenska opozicija ni tista, ki bi jo bilo treba kriviti za napako vlade,« so še dodali.
Skupina EPP sporoča, da je imenovanje kandidata v izključni pristojnosti slovenske vlade. Upajo, da bo to storila čim prej. Evropski parlament je pristojen za preverjanje sposobnosti kandidatov za zasedbo različnih resorjev, so pojasnili. »Skupina EPP pa bo zagotovila, da bodo vsi kandidati deležni pravične obravnave na podlagi njihovih sposobnosti in ne ideologije,« so še ocenili.
»Nihče ni mogel pričakovati te slovenske drame ... Razen morda ene osebe: Ursule von der Leyen. Zagotovo bi morala vedeti, da je s pritiskom na Slovenijo, naj zamenja kandidata, ustvarila plodna tla za tovrstno nacionalno politikantstvo?« še pišejo.
To, da je Janševa SDS v EPP, v kateri je tudi Ursula von der Leyen, se Politicu zdi ironično. So pa opozorili, da so Janševi evropski poslanci glasovali proti njeni izvolitvi. Citirajo tudi premiera Goloba, ki je dejal, da zapleti ne povzročajo škode ugledu Slovenije. »Če to moraš reči …« so porogljivo dodali.
Navajajo tudi Breznikove trditve, da želi videti domnevno pismo Ursul von der Leyen Robertu Golobu kot pogoj za sklic seje odbora za EU. Zapleti pa so tudi znamenje, da bi lahko nastale dodatne zamude, če bi evropski poslanci zavrnili Orbánovega komisarskega kandidata Olivérja Várhelyija.
Navajajo tudi ugibanja, da je Ursula von der Leyen Sloveniji v zameno za Vesela za novo kandidatko ponudila resor širitve v prihodnji evropski komisiji pod njenim vodstvom.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji