Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Poklukar hrvaškega in madžarskega kolega obvestil o nadzoru na mejah

Vlada bo o uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločala jutri.
FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo
STA
18. 10. 2023 | 21:18
18. 10. 2023 | 21:24
2:30

Vlada bo v četrtek odločala o uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko, so za STA zvečer potrdili na ministrstvu za notranje zadeve. Minister Boštjan Poklukar je okoli poldneva o tem že obvestil hrvaškega in madžarskega kolega, so dodali.

image_alt
Italija uvaja nadzor na meji s Slovenijo to soboto

Ministrstvo za notranje zadeve o tem že pripravlja tudi obvestilo Evropski komisiji v skladu s schengenskim zakonikom, o tem pa bo jutri odločala vlada. »Govorimo o predlogu začasnega ukrepa zaradi povečane stopnje ocene teroristične ogroženosti v državah EU,« je Poklukar popoldne dejal za N1.

Nadzor na notranjih schengenskih mejah v več državah

Zaradi migracijskega pritiska in tudi zaradi razmer na Bližnjem vzhodu je v zadnjem obdobju več držav uvedlo ali se odločilo za podaljšanje nadzora na notranjih schengenskih mejah.

Avstrija, ki je nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko uvedla leta 2015 na vrhuncu begunske krize, je v ponedeljek Evropsko komisijo obvestila o novem podaljšanju tega nadzora, in sicer od 12. novembra letos do 11. maja prihodnje leto. Odločitev je Dunaj utemeljil z azilnim pritiskom, velikim pritiskom na zunanje meje EU, grožnjo trgovine z orožjem in kriminalnih mrež zaradi vojne v Ukrajini ter trgovino z ljudmi.

V torek zvečer pa je Italija Slovenijo obvestila, da zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu uvaja nadzor na meji s Slovenijo. Njegova uvedba je predvidena za soboto, v začetku najprej za 10 dni z možnostjo podaljšanja.

Nadzor na notranjih schengenskih mejah izvajajo tudi nekatere druge države. Evropska komisija je sicer septembra ob napovedi več držav, da bodo ponovno uvedle nadzor na svojih mejah z drugimi članicami, poudarila, da mora biti ta nadzor skrajni ukrep.

Ponovni začasni nadzor na notranjih mejah schengenskega območja lahko države uvedejo le v primeru resne grožnje javnemu redu ali notranji varnosti, o tem pa morajo obvestiti Bruselj.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine