Neomejen dostop | že od 9,99€
Italija na meji s Slovenijo uvaja notranji nadzor. Kot smo izvedeli, bo Italija spremembo vpeljala to soboto, najprej za deset dni. V obvestilu Bruslju o uvedbi nadzora na meji s Slovenijo navajajo zaostrovanje na kriznih žariščih, predvsem napade proti Izraelu, ki so povečali grožnje nasilja v EU. Opozarjajo tudi na stalen migracijski pritisk - samo v deželi Furlaniji-Julijski krajni naj bi letos nezakonito vstopilo več kot 16.000 ljudi.
Položaj so že obravnavala tudi italijanska protiteroristična telesa. Med drugim so ugotovili, da položaj zahteva dodatne ukrepe. »Tveganje možne teroristične infiltracije je bilo poudarjeno ne samo v nezakonitih prihodih po morju, temveč tudi po kopenski meji s Slovenijo, kjer poteka glavni migracijski tok z balkanske poti,« pišejo v Rimu. Na položaj vpliva tudi uvedba mejnega nadzora drugod. Ker so njihove ocene pokazale, da policijski ukrepi na meji s Slovenijo niso ustrezni za zahtevano stopnjo varnosti, je nujno vpeljati nadzor. O tem je slovenskega notranjega ministra Boštjana Poklukarja včeraj zvečer po telefonu obvestil italijanski notranji minister Matteo Piantedosi.
»Ob prejemu novice, da je Italija Slovenijo obvestila, da zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu uvaja nadzor na meji s Slovenijo, sem se najprej o varnostnem stanju na Goriškem pozanimal na novogoriški policijski upravi, kjer so mi povedali, da ne zaznavajo povečanega števila migrantov, pa tudi ne povečanih kriminalnih aktivnosti, ki bi bile povezane z migranti,« je sporočil novogoriški župan Samo Turel.
Poudaril je, da so v goriškem prostoru že iz zgodovinskih razlogov in čisto življenjskih povezav med prebivalci zelo občutljivi na vsa vprašanja, povezana z uvajanjem mejnega nadzora. »Kaj slednji pomeni, nas spominja še zelo sveža in boleča izkušnja zaprtja meje v času epidemije koronavirusa. Kakršnokoli uvajanje restriktivnih ukrepov na meji zelo globoko poseže v vsakdan prebivalcev v somestju obeh Goric, pa tudi širšega čezmejnega prostora.
Tudi naš skupni projekt Evropske prestolnice kulture 2025, ki ga bova z županom sosednje Gorice Rodolfom Ziberno ta konec tedna skupaj predstavljala na Frankfurtskem knjižnem sejmu, gradimo na sloganu brezmejnosti – GO! Borderless.« je dejal. Omenil je še, da z varnostnimi razlogi na italijanski strani meje ni seznanjen, vendar se sprašuje, ali je uvajanje kakršnegakoli nadzora na meji res pravi ukrep. Če pa je to res neizogibno, se oba s sosednjim županom nadejata, da bo to čim manj vplivalo na življenje ob meji ter se zavzemata za krepitev skupnih mešanih patrulj.
Ministra Slovenije in Italije sta se po navedbah ministrstva za notranje zadeve strinjala, da je lahko zahodnobalkanska pot, ki jo tesno spremljajo tako slovenske kot italijanske varnostne službe, privlačen koridor za potencialno radikalizacijo. »Minister Boštjan Poklukar je pri tem poudaril nujnost začasnosti in sorazmernosti tega ukrepa. Italijanskega kolega Piantedosija je pozval, da morajo biti ukrepi sorazmerni in prijazni našim državljanom, da ne prekinemo kulturnih, prijateljskih in družinskih vezi ljudi, ki živijo ob meji,« so še dodali. Ministra sta se dogovorila, da se v kratkem slišita tudi generalna direktorja policij in se dogovorita, kako in kje se bo ukrep izvajal. Slovenska policija razmere intenzivno spremlja in za zagotavljanje varnosti vseh prebivalcev Slovenije ustrezno prilagaja ukrepe.
Po neuradnih informacijah naj bi tudi Slovenija uvedla nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Vlada bo po neuradnih informacijah o tem odločala jutri in o tem obvestila evropsko komisijo.
»Zdaj smo brez schengena. Takšen ukrep Italije je bil pričakovan in sem ga napovedoval že prejšnji mesec. V luči navala ilegalnih migracij je bilo zaprtje meje v zraku že dalj časa in se verjetno zaradi dobrososedskih odnosov ni zgodil že prej. Grožnja terorizma jim je zdaj prav prišla, da so storili to, kar so že dalj časa nameravali.
Je pa ob tem treba poudariti, da tak ukrep delovanja morebitnih teroristov ne bo niti najmanj preprečil,« meni varnostni strokovnjak Boštjan Perne, nekdanji direktor Obveščevalno varnostne službe pri ministrstvu za obrambo. Kot pojasni, nam kažejo pretekle izkušnje, da teorirstičnega napada ne zagreši nekdo, ki je včeraj dopotoval iz denimo Afganistana ali Turčije, temveč vedno nekdo, ki je na določeni lokaciji že dalj časa. »Tudi tunizijski strelec v Bruslju je bil tam že stari znanec policije. Torej zaprtje meje pri prerečevanju terorizma nima nikakršnega pomena, bolj gre za ukrep za reguliranje migracij,« je prepričan.
Tudi Avstrija je z današnjim dnem spremenila nadzor, in sicer na meji s Češko. Za to se je odločila po tem, ko je Nemčija zaradi ilegalnih migracij uvedla nadzor na mejah s Češko, Poljsko in Švico. Kot je v torek sporočilo notranje ministrstvo na Dunaju, želijo preprečiti premik poti tihotapcev ljudi na avstrijsko-češko mejo, poroča STA. Ministrstvo se bo glede nadzora meje usklajevalo s pristojnimi češkimi oblastmi. Nadzor bodo izvajali predvsem na šestih mejnih prehodih.
»Mednarodno sodelovanje je ključno pri odločnem ukrepanju proti nezakonitim migracijam, tihotapski mafiji in terorističnim grožnjam,« je poudaril notranji minister Gerhard Karner. Avstrija v boju proti nezakonitim migracijam že več let nadzoruje svoje meje z Madžarsko in Slovenijo, od začetka meseca pa še meje s Slovaško.
Ta teden je evropsko komisijo sicer obvestila o novem podaljšanju nadzora na meji s Slovenijo in Madžarsko za še šest mesecev.
Nadzor na notranjih schengenskih mejah izvajajo tudi Danska, Francija, Norveška in Švedska.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji