Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Ortopedi celjske bolnišnice razmišljajo o odpovedih

Celjski ortopedi opozarjajo, da se ob novem valu epidemije spet najbolj krči prav njihova dejavnost in tega za svoje paciente ne bodo več dopustili.
Kaj se dogaja na ortopediji celjske bolnišnice in kako resne so grožnje z odpovedmi ortopedov, bodo pojasnili na dopoldanski novinarski konferenci. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Kaj se dogaja na ortopediji celjske bolnišnice in kako resne so grožnje z odpovedmi ortopedov, bodo pojasnili na dopoldanski novinarski konferenci. FOTO: Voranc Vogel/Delo
9. 9. 2021 | 06:00
9. 9. 2021 | 08:14
4:46
Predstojnik oddelka za ortopedijo in športne poškodbe Splošne bolnišnice Celje Marko Mihelak je v pismu opozoril na ponovno zmanjševanje ortopedske dejavnosti tako v operativnem kot tudi ambulantnem delu. V imenu ortopedov celjske bolnišnice je zapisal, da je njihova dejavnost »zavrta že vse od prvega vala epidemije. V času epidemije tako rekoč popolnoma, v času med posameznimi valovi pa okoli štiridesetodstotno.« O vseh težavah – ortopedi razmišljajo tudi o odpovedi delovnega razmerja – bo spregovoril na novinarski konferenci. Problematiko bosta predstavila tudi direktorica celjske bolnišnice Margareta Guček Zakošek in v. d. strokovnega direktorja dr. Radko Komadina.
 
Ortopedi so v pismu sicer zapisali, da se zavedajo, da se dejavnosti krčijo za vse, a »ponovno nesorazmerno in najbolj na ortopediji glede na razmere znotraj bolnišnice in glede na razmere v ostalih slovenskih bolnišnicah. Na takšen način so naši pacienti z ortopedskimi težavami ponovno prikrajšani in postavljeni v podrejen položaj glede na ostale paciente znotraj regije in širše. Na ortopediji imamo eno najdaljših čakalnih dob in nikakor ni dopustno, da se te dobe še podaljšajo. Oba univerzitetna klinična centra v četrtem valu zaradi čakalnih dob ne bosta zmanjševala programa na ortopediji, ponovno pa se bo to v največji meri zgodilo v naši bolnišnici.«

image_alt
Strokovna skupina z razpravo o predlogu novega semaforja ukrepov

 

Nočejo, da njihovi pacienti čakajo še dlje

 
Kot pišejo ortopedi, se v celjski bolnišnici zaradi razporeditve sestrskega kadra že v začetku četrtega vala za vsaj 40 odstotkov zmanjšuje ambulantni del ortopedske dejavnosti. Tega ne morejo razumeti: »Očitno se vodstvo naše bolnišnice ne zaveda, da je naša dejavnost okrnjena že toliko časa in da so se čakalne dobe za vse stopnje nujnosti nevzdržno podaljšale. Trenutno na ortopedski pregled čaka 1672 pacientov, čakalne dobe za stopnjo nujnosti zelo hitro so v povprečju ponovno daljše od sto dni.«
 
Na ortopedsko operacijo po navedbah ortopedov trenutno čaka 1760 pacientov. Kot primer navajajo artroskopijo kolena, za katero je treba pri stopnji nujnosti zelo hitro čakati 350 dni, pri stopnji nujnosti hitro 680 dni in pri nujnosti redno 690 dni. »Ob ponovnem zapiranju oddelka bo ortopedska operativna dejavnost ponovno praktično zaprta, kar je za naše paciente nedopustno,« so zapisali ortopedi.

image_alt
Zdravniki v bolnišnicah okoli 90-odstotno precepljeni

 
Vodstvo bolnišnice so na te težave opozorili in dobili odgovor, da delo tokrat v bolnišnici organizirajo drugače, a kot ugotavljajo ortopedi, »se naš oddelek zapira kot prvi, kar je tudi odločitev strokovnega sveta bolnišnice. V takih razmerah ne vidimo več smisla, da se v naši bolnišnici ortopedska dejavnost sploh izvaja, in razmišljamo o odpovedi delovnega razmerja po tem, ko bomo že četrtič pomagali z delom na covid oddelkih.«
 

Uprava: Iščemo rešitve

 
Iz uprave celjske bolnišnice pa so še pred današnjo novinarsko konferenco sporočili, da se zavedajo daljšanja čakalnih dob pri nenujnih zdravstvenih obravnavah, in ne le na ortopediji: »Zato tudi ves čas opozarjamo na dejstvo, da novi val epidemije, ki bo napolnil bolnišnice, ne prinaša le večjega števila covid pacientov in enot za njihovo obravnavo, ampak tudi ponovno zmanjšanje rednih programov dela in posledično dodatno podaljšanje čakalnih dob za paciente, katerih zdravstvena obravnava se lahko odloži. Naša bolnišnica je urgentna bolnišnica za regijo, v kateri je okoli 300.000 prebivalcev. To pomeni, da moramo v vsakem času ob covid pacientih, ki nujno potrebujejo hospitalno obravnavo, bolnišnično zdraviti tudi ostala nujna zdravstvena stanja.«

image_alt
Neetično je zapirati družbo zaradi tistih, ki se ne cepijo

 
V bolnišnici so poudarili še, da ne zapirajo programa ortopedije, »ampak ga načrtujemo omejevati v korist nujnih obravnav pacientov s covidom. Tako kot ostali kirurški oddelki bo tudi ortopedija v tem času lahko opravljala ambulantno dejavnost, pri operativi bo omejena predvsem na nujne zdravstvene obravnave.« Dodali so, da z ortopedi iščejo rešitve in da bodo v bolnišnici storili vse, da bo njihovo delo čim prej normalno teklo dalje: »Ta trenutek pa mora bolnišnica kot celota najprej odgovoriti na potrebe pacientov, ki potrebujejo zdravstveno obravnavo takoj.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine