Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Od povečanih osebnih stisk do različnih izgovorov

Z obsojenci in prekrškarji, ki so imeli alternativne oblike kazni, so morali med epidemijo delati prilagojeno.
Posledice epidemije in ukrepov zaznavajo tudi pri obravnavi probacijskih oseb. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Posledice epidemije in ukrepov zaznavajo tudi pri obravnavi probacijskih oseb. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
15. 7. 2021 | 06:00
5:27
Epidemija je močno zarezala tudi v prestajanje alternativnih oblik kazni, saj so že lani spomladi sprejeli ukrepe, s katerimi so delo z osebami, vključenimi v probacijo, močno prilagodili. Analiza tega pokaže, kako pomemben je osebni stik in nadzor obsojencev, saj to daje pričakovane rezultate. Zaposleni namreč poročajo, da so pri obravnavanih osebah v tem času zaznali veliko stisk.

Probacijski delavci so med zaostrenimi epidemiološkimi razmerami osebne stike opravljali le pri prvi zglasitvi in v nekaterih nujnih primerih. Osebne pogovore so tako nadomestili s telefonskimi in videoklici.

image_alt
Zaradi alternativnih kazni so tudi zapori manj natrpani


Nadzora na terenu pri delu v splošno korist je bilo precej manj, hišni zapor pa so, če je bilo le mogoče, izvedli brez neposrednega stika z osebo, v zaprte prostore pa niso vstopali, če to res ni bilo nujno.

Če so pri delu v splošno korist izvajalci sankcij sprejeli preventivne ukrepe, se je tak način alternativnega prestajanja kazni začasno ustavil. Roki za izvrševanje dela v splošno korist v tem času niso tekli in so se nadaljevali, ko je izvajalec sankcij odpravil omejitve.
 

Težave v komunikaciji


Na ministrstvu za pravosodje so nam pojasnili, da posledice epidemije in ukrepov zaznavajo tudi v obravnavi probacijskih oseb. »Probacijske enote poročajo, da so med epidemijo v pogovorih opazili stisko oseb in je zato bilo treba opraviti več pogovorov. Zaradi odsotnosti neposrednega osebnega stika so bili ti daljši. Osebe so same iskale stik s probacijskimi svetovalci za reševanje tako osebnih stisk kot tudi stisk družine.«



Odsotnost neposrednega stika je razumljivo povzročila težave v komunikaciji. Določen delež oseb je pokazal, da so jim telefonski stiki odveč, pri nekaterih je bilo zaznati, da so postali otopeli, pri določenem deležu ni bilo opaziti bistven sprememb, pri nekaterih pa so zaznali povečano tveganje za zlorabe.

Posledice epidemije in ukrepov zaznavajo tudi v obravnavi probacijskih oseb. FOTO: Blaž Samec/Delo
Posledice epidemije in ukrepov zaznavajo tudi v obravnavi probacijskih oseb. FOTO: Blaž Samec/Delo


Vsekakor je komunikacija prek telekomunikacijskih naprav precej drugačna od neposredne osebne komunikacije. Tako sta realna situacija in dogajanje lahko povsem drugačna od predstavljene prek telekomunikacijskih naprav.
 

Alkohol še spodbudil nasilje


Na probacijske svetovalce so se zaradi osebnih stisk obračale tudi osebe z anksiozno simptomatiko, predvsem tiste, ki nimajo dobro razvite socialne mreže. »Za osebe, pri katerih se izraža opisana problematika, je osebni stik zelo pomemben, saj se z osebnim stikom lažje zagotavlja pomoč pri predelavi strahov, s katerimi se spopadajo (eden od teh strahov je tudi strah pred okužbo z virusom). Zaradi neposrednega osebnega stika so razgovori tudi precej učinkovitejši,« kažejo izkušnje stroke. Pri nekaterih osebah je bilo mogoče zaznati izogibanje naloženim obveznostim z izgovorom razglašene epidemije.



Probacijske enote zaznavajo, da se je nasilje v družini povečalo predvsem tam, kjer je nasilju pridružen alkoholizem, in sicer predvsem zato, ker med epidemijo ni mogoče zdravljenje alkoholizma kot običajno. Redni kontinuirani načini ambulantnega zdravljenja so se namreč močno zmanjšali.
 

Izvajanje navodil je bistveno


Pri določenih osebah, predvsem tistih, ki imajo obveznosti, naložene po zakonu o prekrških, so zaznali prelaganje odgovornosti za okužbo. Bili so namreč izgovori, da se jih sili v opravljanje nalog in obveznosti ter da se jih z navedenim izpostavlja nevarnosti okužbe. »Pomembno je poudariti, da je uprava za probacijo sprejela številne ukrepe za zmanjšanje možnosti okužb in sledi priporočilom Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja, prav tako so te ukrepe sprejeli izvajalci sankcij, pri katerih se izvajajo določene probacijske naloge.«

Kot zadnje so na ministrstvu navedli še oteženo izvajanje navodil, ki jih sodišče lahko določi ob varstvenem nadzorstvu. Na primer zdravljenje v ustreznem zdravstvenem zavodu, zdravljenje odvisnosti od alkohola ali drog, obiskovanje ustrezne poklicne, psihološke ali druge posvetovalnice in podobno.

»Kontinuiteta izvajanja navodil je bistvena za doseganje ciljev različnih programov, denimo zdravljenje odvisnosti, obvladovanje agresivnega vedenja in drugo,« so sklenili na ministrstvu za pravosodje.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine