Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Obvezni zdravstveni prispevek bo po novem višji

Ker ni bilo obsežnejših sprememb pri financiranju zdravstva, se dajatev zvišuje. Novi znesek bo predvidoma znašal 37,17 evra.
Na vprašanje, kdaj je mogoče pričakovati spremembe pri načinu financiranja zdravstvenega sistema, na zdravstvenem ministrstvu niso odgovorili. FOTO: Jure Eržen/Delo
Na vprašanje, kdaj je mogoče pričakovati spremembe pri načinu financiranja zdravstvenega sistema, na zdravstvenem ministrstvu niso odgovorili. FOTO: Jure Eržen/Delo
17. 2. 2025 | 15:31
17. 2. 2025 | 18:18
2:29

Ker po preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni prispevek (še) ni bilo uvedenih dodatnih sprememb načina financiranja zdravstvenega sistema, se bo 1. marca obvezni zdravstveni prispevek uskladil. Zakon, ki so ga napisali v Gibanju Svoboda, namreč določa, da se obvezni zdravstveni prispevek uskladi enkrat na leto z rastjo povprečne bruto plače v preteklem letu. Ta podatek je statistični urad objavil danes, zato so nam na zdravstvenem ministrstvu zdaj lahko pojasnili, da bo ta od naslednjega meseca za 2,17 evra višji. Zdaj znaša 35 evrov.

Odredba o določitvi višine obveznega zdravstvenega prispevka je po navedbah ministrstva za zdravje v pripravi in bo v kratkem poslana v medresorsko usklajevanje. Nato bo objavljena v uradnem listu, najpozneje do konca februarja. Sami zatrjujejo tudi, da zapisana dikcija ministru niti ne dovoljuje, da bi določil višino, ampak le formalno izpelje postopek uskladitve.

Na vprašanje, kdaj je mogoče pričakovati spremembe pri načinu financiranja zdravstvenega sistema, pa niso odgovorili.

Kot je mogoče razumeti, v Gibanju Svoboda prevladuje želja, da bi vprašanje obljubljenih progresivnih sprememb preložili – Levica je to predlagala že ob preoblikovanju – na čas obravnave novega paketa davčnih sprememb, saj naj bi se takrat poskušalo razbremeniti tudi plače s preusmeritvijo zneska, zbranega z obdavčitvijo nepremičnin. In kdaj naj bi se to zgodilo? Spomladi bodo zakoni v parlamentu, je povedal predsednik vlade Robert Golob v zadnjem intervjuju v Mladini in napovedal brezkompromisno vztrajanje pri zdravstveni reformi.

Znano je, da se s sedanjim prispevkom zbere tudi premalo sredstev.

image_alt
Obvezni prispevek mora biti pravičnejši, kakšen je alternativni predlog?

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine