Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Obrtniki: Gre za krajo naših pokojnin

Obrtna zbornica predlaga prenos poklicnih pokojnin na ZPIZ. Nasprotne izjave obrtnikov in vodstva Sopa.
Za zdaj kaže, da bodo obrtniki, ki so vplačevali poklicne pokojnine, na skupščini preglasovani. FOTO: Leon Vidic/Delo
Za zdaj kaže, da bodo obrtniki, ki so vplačevali poklicne pokojnine, na skupščini preglasovani. FOTO: Leon Vidic/Delo
8. 5. 2019 | 19:00
8. 5. 2019 | 20:55
5:19
Ljubljana – Obrtniki so danes napovedali proteste, če bo na skupščini Sklada obrtnikov in podjetnikov (Sop) 13. maja izglasovano 30,4-odstotno znižanje poklicnih pokojnin obrtnikov. Lahko se zgodi prav to, saj imajo obrtniki, ki so vplačevali poklicne pokojnine, enega člana v skupščini manj, čeprav je večina sredstev v Sopu njihovih. Tudi zato ne privolijo v prenos denarja na novo zavarovalnico, s katero bi reševali investicijska zavarovanja.

»Nad predlogi uprave smo ogorčeni. Hočejo vzeti le vzajemcem (tistim, ki so vplačevali poklicne pokojnine, op. p.), tistim, ki imajo sklenjena investicijska zavarovanja, se ne zgodi nič,« je bil na Obrtni zbornici Slovenije (OZS) oster član skupščine Sopa in tudi član nadzornega sveta Anton Može. Z njim se je strinjal obrtnik Bogdan Oblak iz Logatca, ki je 30 let vplačeval v Sop in kot je dejal, v tem času vplačal okoli 73.000 evrov: »Obrtniki menijo, da je to kraja njihovega denarja in da se je treba postaviti po robu. Če bo skupščina izglasovala znižanje, se bomo v Logatcu zagotovo organizirali in šli v proteste, verjamem pa, da tudi drugje po Sloveniji.«
 

Različni podatki

Anton Može: »Obrtnik ima pokojnine 400 evrov, od Sopa dobi še 110 evrov. Če bo dobil 30 odstotkov manj, še za položnice ne bo dovolj.« FOTO: Špela Kuralt
Anton Može: »Obrtnik ima pokojnine 400 evrov, od Sopa dobi še 110 evrov. Če bo dobil 30 odstotkov manj, še za položnice ne bo dovolj.« FOTO: Špela Kuralt

Uprava Sopa, ki jo vodi Bojan Jean, znižanje pokojnin predlaga, ker sistem menda ni vzdržen, sploh po spremembi zakonodaje pred tremi leti. Država od takrat namesto šestih milijonov evrov refundacije pokojnin Sopu plačuje le še 0,6 milijona evrov. Po zadnjih podatkih, ki nam jih je včeraj posredoval Jean, je imel Sop 31. decembra 2018 200,7 milijona evrov, od tega je pripadalo vzajemcem 165 milijonov evrov. Može pa je včeraj zatrdil, da je to zavajanje: »V naših poročilih je, da je le deset milijonov evrov od investicijskih zavarovanj. Vse ostalo je od vzajemcev.« Dodal je, da bilanc Sop sploh nima: »Treba bi bilo narediti delitveno bilanco.« Jean je zatrdil, da Sop ima bilance: »So tudi revidirane. Imamo ločene transakcijske račune in klirinško depotne račune.«

Iz letnega poročila za leto 2017, lanskega še ni, izhaja, da je bilo takrat vseh sredstev Sopa 206,2 milijona evrov, od tega 177,2 milijona evrov od vzajemcev, ostalo so bila druga zavarovanja in sredstva družbe.

Obrtniki so nad predlogi uprave Sklada obrtnikov in podjetnikov ogorčeni in napovedujejo tudi proteste. FOTO: Tadej Regent/Delo
Obrtniki so nad predlogi uprave Sklada obrtnikov in podjetnikov ogorčeni in napovedujejo tudi proteste. FOTO: Tadej Regent/Delo

 

Privatizacija Sopa?


Znižanje pokojnin je nujno, če želi Sklad obrtnikov in podjetnikov nadaljevati z izvajanjem rentnih zavarovanj, Agencija za zavarovalni nadzor jim je to prepovedala s pravnomočno odločbo. Sop bi rad na lastno zavarovalnico Avrio prenesel rentna zavarovanja, z delom sredstev iz vzajemnih zavarovanj pa bi zanje jamčili. Jean vidi v tem naložbo, obrtniki opozarjajo na povsem drug scenarij, razlaga Može: »V nobenem poročilu nismo videli analize, ki bi povedala, kaj nam to prinese.

Zavarovalnice se danes združujejo, to pa bo osamelec, ki ni blagovna znamka, vodili jo bodo ljudje, ki danes jemljejo 30 odstotkov pokojnin. Kako naj jim drugi zaupajo? To vodi v propad, morda v zakasnelo privatizacijo.«



Na skupščini bodo o prenosu sredstev na zavarovalnico odločali s tri četrtinsko večino oddanih glasov, za znižanje pokojnin bo dovolj polovica. Skupščina ima 25 članov, predstavnikov vzajemcev je 12. Može kljub temu upa, da znižanja ne bo: »Obrtnik ima pokojnine 400 evrov, od Sopa dobi še 110 evrov. Če bo dobil 30 odstotkov manj, še za položnice ne bo dovolj oziroma bodo ljudje varčevali pri hrani.« Da gre za socialno vprašanje, je poudaril tudi Branko Meh, predsednik OZS, ki je dejal, da so ministrstvu za delo predlagali, da bi vzajemce z njihovimi zbranimi sredstvi prenesli na ZPIZ, kolikor bi zmanjkalo, pa bi sofinancirala država. Če bo treba, je še dodal Meh, bi lahko spremenili tudi zakon, ki bi Sopu vrnil šest milijonov evrov refundacije pokojnin. Tega očitno ne bo, kot odgovarjajo z ministrstva: »Ocenjujemo, da je trenutna ureditev področja obveznosti Republike Slovenije do Sopa ustrezna in tako niso predvidene spremembe zakonodaje na tem področju.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine