Skladno s svojo napovedjo ob obravnavi (ne)združljivosti funkcij poslanca SD Gregorja Židana, ki je znova pokazal na neprimerno ureditev, je vodja nepovezanih poslancev
Janja Sluga skupaj s preostalimi poslanci svoje poslanske skupine in poslanci SD vložila predlog sprememb zakona o poslancih. Ta namreč – kot so že večkrat ugotavljali poslanci – ne ureja dovolj jasno vprašanja nezdružljivosti funkcij in sankcioniranja ob kršitvah.
Zdaj 16 poslancev predlaga spremembo zakona o poslancih tako, da poslanec ne sme opravljati tistih pridobitnih in drugih dejavnosti, ki po zakonu o preprečevanju korupcije niso združljive z opravljanjem javne funkcije. Na tak način bi poslance izenačili z ostalimi funkcionarji. Če pa bi poslanec tudi po pravnomočno ugotovljeni kršitvi še naprej opravljal pridobitno oziroma poklicno dejavnosti, ki ni združljiva z opravljanjem funkcije poslanca, bi bil skladno s predlogom sprememb ob plačo in s plačo povezanimi osebnimi prejemki in povračili stroškov.
Odpravili pa bi dosedanjo edino in najstrožjo sankcijo – prenehanje mandata poslanca –, saj se predlagatelji, kot kaže, niso hoteli lotiti težavnega vprašanja manka učinkovitega sodnega varstva v zvezi z odvzemom poslanskega mandata, na katerega je opozorilo ustavno sodišče v primeru odvzema mandata prvaku SDS
Janezu Janši in poslancem naložilo odpravo neustavnosti. »Urejanje teh vprašanj je strokovno zahtevno in terja samostojno urejanje teh vsebin z medresorskim usklajevanjem in uveljavitvijo posebnih sprememb določb zakona o poslancih,« so med drugim zapisali.
S črtanjem 13. člena zakona o poslancih, ki ureja petinsko delo, pa bi to prav tako uredili skladno z že obstoječimi določbami zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, kar pomeni, da bi o opravljanju dodatnega dela poslancev odločala komisija za preprečevanje korupcije, in ne več mandatno-volilna komisija, kot je to veljalo doslej.
Komentarji