Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Nijz svari pred nevarnostmi vročine

Simptomi toplotnega udara so slabost, vrtoglavica, bruhanje in omotičnost.
Vročina zopet narašča. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Vročina zopet narašča. FOTO: Voranc Vogel/Delo
STA
10. 7. 2023 | 16:37
10. 7. 2023 | 17:13
5:35

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ob vročih dnevih pozivajo k skrbi za ranljive skupine, med njimi so denimo starejši, duševni bolniki, pa tudi nosečnice. Prav vsem pa svetujejo pitje zadostne količine tekočin in izogibanje pripeki, je v izjavi za medije poudarila Simona Perčič z NIJZ.

Na NIJZ ob vročih dnevih pozivajo k skrbi za starejše, ki so pogosto osamljeni. »Obiščite svoje sorodnike, preverite njihovo zdravstveno stanje, ponudite jim pijačo. Najbolje, da jo pripravite v kozarčkih in naj jo pijejo po intervalih,« je pojasnila Perčič.

»Če je toplotna obremenitev prevelika, če nimajo klimatiziranih prostorov, če se ne morejo v najbolj vročih urah umakniti v senco, v naravo, poskrbite zanje, morda lahko poiščete za nekaj ur tudi zavetje v kakšnih muzejih, parku, kjer je senca, lahko pa nenazadnje tudi v klimatiziranih trgovskih centrih,« je dodala.

Ogroženi so tudi delavci na prostem. Na NIJZ priporočajo, da sočasno delata vsaj dva. Če nekomu postane slabo, lahko tako drug poskrbi zanj.

Izpostavila je tudi osebe s težavami v duševnem zdravju, ki težje poskrbijo zase, poleg tega pa zdravila, ki jih jemljejo, vplivajo na njihov center za uravnavanje temperature.

Ogrožena skupina so tudi nosečnice, ki jih prav tako pozivajo, naj se v času velikih temperaturnih obremenitev zadržujejo v klimatiziranih prostorih.

Umik z vročine sicer svetujejo tudi vsem ostalim. Če pride do dehidracije, so namreč lahko zapleti resni, tudi življenjsko ogrožajoči, zato Perčič svetuje pitje vode ali nesladkanega čaja. Pitja sladkih gaziranih pijač, alkohola in kave pa ne priporočajo, saj pospešijo odvajanje vode.

Ob odhodu na daljše potovanje svetuje, naj posamezniki s seboj vzamejo dovolj tekočine in poskrbijo, da je dovolj popijejo tudi otroci. Ob tem naj ljudje v obzir vzamejo tudi morebitne zastoje na cestah, je opozorila.

Avtomobili naj ne bodo preveč ohlajeni, priporočena temperatura je od 22 do 26 stopinj Celzija. »Preden zapustimo avto, 10 minut klimo počasi prilagajamo na zunanjo temperaturo, da ta prehod med zunanjo in notranjo temperaturo ni prevelik, ker je tudi to nevarno,« je opozorila.

Na vprašanje, kakšni so znaki toplotnega udara, je Perčič odgovorila, da slabost, vrtoglavica, bruhanje in omotičnost. Osebi pomagamo tako, da jo premaknemo v senco, jo hladimo in takoj pokličemo 112.

Sindikat poziva k varnostni delavcev

Obalna sindikalna organizacija KS 90 ob vročini delodajalce poziva, naj za svoje delavce sprejmejo ukrepe, ki gredo v smeri zagotavljanja varnega in zdravega delovnega okolja. Inšpekcijo za delo poziva, naj to preverja, odločevalce pa, naj zaostrijo delovnopravno zakonodajo, so danes sporočili iz KS 90.

Visoke temperature v delovnem okolju so nevarne za zdravje in varnost delavcev. FOTO: Leon Vidic/Delo
Visoke temperature v delovnem okolju so nevarne za zdravje in varnost delavcev. FOTO: Leon Vidic/Delo

Delodajalcem predlagajo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in uvedejo več odmorov, naj premaknejo in skrajšajo delovni čas, naj uvedejo prijaznejše tehnologije in ponudbo osvežilnih napitkov, naj omogočijo prezračevanje prostorov in zagotovijo osebno varovalno opremo, so našteli.

»Ob preveliki izpostavljenosti toplotno neustreznemu delovnemu okolju je za določeno delovno nalogo potrebnega več časa ali pa mora biti več delavcev dodeljenih isti nalogi. Prav tako se dela ne more izvajati tako dolgo ali tako intenzivno kot v toplotno ustreznem delovnem okolju, saj visoke temperature povzročajo večjo nepazljivost in tudi porast delovnih nezgod,« so zapisali.

Kot so opozorili, so visoke temperature v delovnem okolju nevarne za zdravje in varnost delavcev, starejših od 50 let, ki jih je po podatkih statističnega urada za letošnje prvo četrtletje med delovnimi aktivnim dobrih 31 odstotkov, ter za kronične bolnike, ki se zdravijo z določenimi zdravili, delavce s čezmerno telesno težo ter delavce, ki opravljajo delo na prostem.

Kritične razmere so po njihovih navedbah zlasti v dejavnosti gostinstva in turizma, ki jo je v zadnjih treh letih zapustilo več tisoč zaposlenih in je sedaj pritisk na zaposlene, ki so ostali, v smislu količine dela izjemno velik. V dejavnosti trgovine opažajo, da določeni delodajalci pretiravajo s hlajenjem trgovin, ki predstavljajo delovne prostore večine zaposlenih. Kritični sta tudi dejavnost gradbeništva in komunale, kjer se večina dela opravi na prostem.

Agencija RS za okolje (Arso) opozarja, da bo do sredine tedna sredi dneva in popoldne po nižinah velika toplotna obremenitev. Danes so za večji del države zaradi visokih temperatur izdali oranžno opozorilo, razen za Gorenjsko, kjer so razglasili rumeno opozorilo.

Sorodni članki

Premium
Temperature na delovnem mestu

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine