Vsebina poročila se pravzaprav večinoma ponavlja že nekaj let, saj v ocenah stopnje zmožnosti za delovanje v miru Slovenska vojska dobiva povprečno oceno zadostno – zdaj je prejela oceno dobro –,
za delovanje v vojni pa nezadostno. »Še vedno so glavni razlogi premajhna popolnjenost enot s kadri in vojaško tehniko, zastarelost določene vojaške opreme ter stanje zalog,« je povedal predsednik republike
Borut Pahor in ob tem dodal, da kot predsednik republike in kot vrhovni poveljnik obrambnih sil ne glede na ocene popolnoma zaupa, da bo profesionalno in vestno izpolnila najvišja pričakovanja javnosti glede varnosti naše države.
Novi načelnik
Robert Glavaš je že po prevzemu bojnega prapora Slovenske vojske napovedal, da se bodo v naslednjem obdobju usmerili zlasti v pridobivanje kadrovskih in materialnih virov. Ob predstavitvi poročila pa je načelnik generalštaba Slovenske vojske posebej poudaril, da nizka ocena pripravljenosti ni izraz njihovega slabega dela, ampak primanjkljaja kadrovskih, materialnih in finančnih virov.
Tako Pahor kot Glavaš sta poudarila, da je Slovenska vojska opravila vse z zakonom zadane naloge.
Minister za obrambo
Matej Tonin pa je povedal, že vrsto let ugotavljamo potrebe po enih in istih prioritetah, realizacije pa ni od nikoder, tudi on je ponovil, da je to eden od ključnih vzrokov za slabo oceno kadrovska nepopolnjenost. Tako so po njegovem nujne izboljšave na področju kadra, zato bodo pripravili sistemske prilagoditve za povečanje priliva in zadrževanje obstoječega kadra. Napovedal je, da bo v začetku maja pri poslanskih skupinah skušal najti politično podporo za spremembo zakona o obrambi, kjer bi naslovili zlasti urejanje statusa vojakov po 45. letu. Nujno je po njegovih besedah tudi prenoviti koncepta naborništva in vojaške rezerve ter izboljšati voditeljstvo. Izboljšave so nujne tudi pri infrastrukturi in ureditvi vadbišč.
»Vojaški sistem peša tudi zaradi stigmatizacije nekaterih vojaških zmogljivosti, ki pa jih nujno potrebujemo, če želimo imeti Slovensko vojsko,« je še navedel Tonin in dodal, da si bo prizadeval za izvedbo investicij v sodobno opremo in oborožitev, ki jo Slovenska vojska že dolgo pričakuje.
Pred postopno uvedbo naborniškega sistema, ki ga je koalicija SDS, SMC, NSi in Desus vpisala v koalicijsko pogodbo, bi bilo treba po besedah obambnega ministra prilagoditi še infrastrukturo in zagotoviti ustrezno opremo, tega pa po njegovih besedah ni mogoče narediti čez noč. Popolnitev stalno sestavo in pogodbene rezerve, je sicer prioriteta tako Tonina kot Glavaša. Da bi šlo za odmik od koncepta profesionalne vojske, kot smo si ga zamislili ob njeni uvedbi leta 2003, pa je opozoril tudi predsednik republike, ki meni, da je kadrovski primanjkljaj mogoče odpravljati z boljšimi dohodki vojakov, boljši kariernim načrtom in večjo finančno stabilnostjo pripadnikov.
Komentarji