Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

O dogovorih, ki bi zdržali »dlje od aktualne vlade«

Koalicija Janeza Janše: SMC, NSi in Desus v pričakovanju naslednje poteze SDS.
Ker se dobro zavedamo možnosti, ki izhajajo iz proračunov za to in prihodnje leto, so naši predlogi stvarni in jih ne merimo v milijardah, o svojih zahtevah pravijo v SMC. FOTO: Uroš Hočevar
Ker se dobro zavedamo možnosti, ki izhajajo iz proračunov za to in prihodnje leto, so naši predlogi stvarni in jih ne merimo v milijardah, o svojih zahtevah pravijo v SMC. FOTO: Uroš Hočevar
Barbara Eržen, Suzana Kos
18. 2. 2020 | 06:00
4:43
Ljubljana – Sogovorniki iz strank, ki se pogajajo za vstop v desnosredinsko koalicijo, ugotavljajo, da so usklajevanja s SDS nekoliko zastala, saj jim prvak SDS Janez Janša po tistem, ko so predstavili svoja pogajalska izhodišča, še ni poslal resne ponudbe. Na vprašanja, kdaj se bo to zgodilo, ne odgovarjajo. V SMC, kjer se bodo jutri znova sestali v razširjeni zasedbi in najverjetneje načeli tudi vprašanje o neenotnosti poslanske skupine, sicer poudarjajo, da si morajo vzeti dovolj časa, »da bodo morebitni dogovori držali dlje od aktualne vlade«.

Janez Janša je kot poglavitni prioriteti četverčka navedel ureditev dolgotrajne oskrbe in zdravstva, k tem temam prvak SMC Zdravko Počivalšek dodaja še stanovanjsko in okoljsko politiko ter zmanjšanje birokratskih ovir v gospodarstvu. Na vprašanje, kako »težke« so njihove zahteve – Desus svoje ocenjuje na dve milijardi do konca mandata –, pa v SMC odgovarjajo, da so njihovi predlogi stvarni in da jih ne merijo v milijardah: »Takih obljub si – niti zavoljo vzbujanja simpatij – ne moremo privoščiti. Zato pa vztrajamo pri tem, da vsi, ki sodelujemo v pogovorih, najprej zapremo vsa vsebinska vprašanja in odložimo za mnoge nadvse pomembna kadrovska vprašanja.«

Bo Matej Tonin vtrajal, da ga ne bo v vladi Janeza Janše? FOTO: Jožže Suhadolnik
Bo Matej Tonin vtrajal, da ga ne bo v vladi Janeza Janše? FOTO: Jožže Suhadolnik
A ne glede na to, da o konkretnih imenih, ki bi zasedla ključne funkcije, v strankah še molčijo, so se kadrovska preigravanja že začela. Za zdaj se zdi, da bodo pri tem najbolj problematična vprašanja, ali bo SDS imela v vladi možnost preglasovanja, kako bodo razdeljeni državotvorni resorji in ali bo NSi vztrajala, da prvaka stranke Mateja Tonina ne bo v Janševi vladi. Prvak SMC bo najprej moral morebitnim partnerjem v novi koaliciji povedati še, na koliko poslancev te stranke lahko pri sestavljanju desnosredinske vlade računajo. Da bi koalicija sploh imela večino, bi jo moralo podpreti vsaj osem poslancev SMC izmed desetih. »Verjamem, da bo poslanska skupina ostala enotna bodisi v primeru volitev bodisi v primeru oblikovanja nove vlade,« poudarja Počivalšek.
 

Rdeče-črne koalicije ni mogoče pričakovati


V tej smeri je mogoče razumeti tudi pogovore Zdravka Počivalška s posameznimi poslanci SAB, naj podprejo takšno vlado, a generalni sekretar Jernej Pavlič je včeraj vnovič odgovoril, da njihove podpore desnosredinski vladi ne bo in da stranka SAB v primeru sestave nove koalicije ostaja opozicijska stranka, ki bo dobre predloge podpirala. Bodo pa še naprej vztrajali pri poskusu sestave projektne koalicije brez SDS, predvidoma danes naj bi se tako srečali tudi s SMC, nato pa bodo poslali programsko-vsebinske prioritete za drugi krog pogajanj.

Vabilo za oblikovanje rdeče-črne koalicije? »Izjava Janeza Janše je zame povsem nepomembna,« odgovarja prvak SD. FOTO: Tomi Lombar
Vabilo za oblikovanje rdeče-črne koalicije? »Izjava Janeza Janše je zame povsem nepomembna,« odgovarja prvak SD. FOTO: Tomi Lombar
»Ko se bodo bližale predčasne volitve, bodo nekateri v tretjem krogu iskanja mandatarja morda ugotovili, da so spremembe volilne zakonodaje v projektni vladi vseeno prava pot,« je še dodal Pavlič.

Je po sobotnem vabilu Janeza Janše tistim strankam, ki »vztrajno zavračajo sodelovanje, da po 75 letih pridejo iz gozdov, nehajo živeti v preteklosti in da se obrnejo k prihodnosti«, mogoča tudi drugačna koalicija? Vabilo za oblikovanje rdeče-črne koalicije? »Izjava Janeza Janše je zame povsem nepomembna. Kaže predvsem način razmišljanja prvaka SDS in verjetno tudi stisko, ko mu morda še ni uspelo zagotoviti zadostne podpore poslanskih glasov za svojo koalicijo,« ocenjuje Dejan Židan, predsednik SD, kjer so poleg LMŠ, SAB in Levice zavrnili vsakršne pogovore s SDS.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine