Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Tristo gasilcev je ponoči požar zaustavilo tik pred vasjo Lokvica

V nedeljo je zagorelo na območju Renškega vrha. Požar so omejili, a zaradi burje je še vedno nevarno.
Uničenje, ki ga je povzročil požar. Fotografirano v nedeljo pozno popoldne. FOTO: Ervin Čurlič/Regijski štab CZ za Severno Primorsko
Uničenje, ki ga je povzročil požar. Fotografirano v nedeljo pozno popoldne. FOTO: Ervin Čurlič/Regijski štab CZ za Severno Primorsko
STA, A. V.
17. 7. 2022 | 14:15
18. 7. 2022 | 10:04
6:22

Nekaj pred 10. uro v nedeljo je zagorelo na območju Renškega vrha nad Renčami. Požar se je na težkem in mestoma neprehodnem kraškem terenu najprej širil proti vasi Temnica, pozneje pa se je zaradi burje obrnil v drugo smer. Popoldne se je začel širiti proti Kostanjevici na Krasu in Cerju, je za STA potrdil vodja intervencije Simon Vendramin.

Požar so pred večerom omejili, vendar še ni bil pod nadzorom. Nato se je burja okrepila, požar pa spet razplamtel, in sicer v smeri vasi Lokvica. Po poročanju TV Slovenija so požar ponoči zaustavili pol kilometra pred vasjo. S požarom se je ponoči borilo 300 gasilcev, zdaj je na terenu 425 gasilcev iz več gasilskih regij.

Ker še vedno piha burja, se gasilci bojijo, da bi se ogenj lahko znova okrepil, so sporočili iz regijskega štaba Cviline zaščite za severno Primorsko. Ponoči sicer niso gasili iz zraka, toda v ponedeljek zjutraj je spet na delu helikopter Slovenske vojske. Na požarišču posredujejo gasilci iz celotnega zahodnega in osrednjega dela Slovenije, aktivirali so še eno gasilsko regijo iz osrednje Slovenije. Na voljo imajo 120 vozil.

Zaradi suše in presušene vegetacije ter predvsem močne burje se je požar po Vendraminovih besedah hitro širil. A najbližja naselja niso bila v nevarnosti, glede na to, da se požar širi tudi po krošnjah dreves, pa bi se to lahko hitro spremenilo. Zato je gašenje iz zraka posebej pomembno za zagotavljanje varnosti.

Dopoldne je bilo na terenu več kot 180 gasilcev poklicnih gasilskih enot in prostovoljnih društev s severne in južne Primorske, zdaj pa v požaru posreduje že več kot 300 gasilcev iz več slovenskih gasilskih regij. Pri gašenju jim pomagajo štirje helikopterji, dva slovenska in dva italijanska, ter hrvaško letalo canadair.

Požar pomagajo gasiti helikopterji. FOTO: Sandra Intihar
Požar pomagajo gasiti helikopterji. FOTO: Sandra Intihar

»Aktiviran je bil državni načrt za tovrstne intervencije. V dolžino požar meri zagotovo en kilometer, gori na težko dostopnem ali neprehodnem terenu,« je povedal Vendramin.

Dopoldne je še pojasnil, da jim pomaga tudi helikopter Slovenske vojske, čakajo pa še na helikopter italijanske civilne zaščite. »Prav tako smo prek mednarodnega mehanizma aktivirali letalo za gašenje požarov canadair, ne vemo pa še, od kod nam ga bo uspelo dobiti,« je še dejal.

Zadnje ocene so, da meri dolžina požarišča že več kot tri kilometre in pol in se tudi zaradi burje širi približno za en kilometer vsaki dve uri.

Požar se širi proti Kostanjevici na Krasu in Cerju, ki je že obsežno gorel pred leti. FOTO: Sandra Intihar
Požar se širi proti Kostanjevici na Krasu in Cerju, ki je že obsežno gorel pred leti. FOTO: Sandra Intihar

Nekaj po 16. uri je nad požarišče prvič priletelo tudi hrvaško letalo canadair, ki naenkrat zajema po 6000 litrov vode v morju v Tržaškem zalivu.

Na pomoč so gasilcem znova prišli tudi pirotehniki, saj je na območju še vedno precej neeksplodiranih ostankov iz prve svetovne vojne; tam je namreč potekala soška fronta. Vzrok požara še ni znan.

Požar, kot ga je videti s Cerja. FOTO: Sandra Intihar
Požar, kot ga je videti s Cerja. FOTO: Sandra Intihar

Pred dvema dnevoma je že gorelo v neposredni bližini, ob državni cesti Miren–Opatje selo pri Lokvici, vendar so požar uspešno pogasili s pomočjo dveh helikopterjev. Gorelo je na težko dostopnem terenu na območju med petimi in šestimi hektari.

Posebnega opozorila za prebivalce za zdaj ni, poroča Radio Slovenija. Pri tem povzema besede župana občine Miren - Kostanjevica Mavricija Humarja, naj se ljudje požarišču ne približujejo in naj bodo pozorni na intervencijska vozila, da jim olajšajo prehod.

Požar se hitro širi zaradi suše in burje. FOTO: Sandra Intihar
Požar se hitro širi zaradi suše in burje. FOTO: Sandra Intihar

Radio Robin pa na družbenem omrežju facebook povzema pozive gasilcev, naj se prebivalci ne vozijo po kraških poteh oziroma naj ne ovirajo njihovega dela. Voznike prosijo, da se jim umaknejo in gasilskim vozilom omogočijo prehod.

Na lokacijo požara so bili napoteni tudi člani ekipe za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije.

Na območje intervencije je prišel poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, je za STA povedal predstavnik za stike z javnostjo regijskega štaba CZ za Severno Primorsko Ervin Čurlič. Šestan je, kot je dejal, zaradi obsežnosti požara na terenu želel preveriti dogajanje.

Gorita predvsem borov gozd in podrast, požar obsega okrog 350 hektarov.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine