Neomejen dostop | že od 9,99€
Upravno sodišče je pritrdilo ugotovitvam Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), da se je izolski občinski svetnik Evgenij Komljanec znašel v nasprotju interesov, ko je pred petimi leti glasoval o imenovanju samega sebe za direktorja izolskega zdravstvenega doma. Sodišče je namreč zavrnilo njegovo tožbo.
»Ugotovitve o konkretnem primeru so s tem pravnomočne,« so poudarili na KPK. Kot nadalje navajajo, je to že peti tovrstni primer potrditve njihovih ugotovitev v zadnjih desetih mesecih. Komisija je namreč marca lani ugotovila, da se je Evgenij Komljanec v isti zadevi dvakrat znašel v okoliščinah, ki pomenijo dejansko nasprotje interesov, in ni storil vsega, da se mu izogne, s čimer je ravnal v nasprotju z določbami zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Najprej je kot član komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sodeloval v razpravi o imenovanju samega sebe za direktorja javnega zavoda, nato pa je kot občinski svetnik na seji občinskega sveta o tem še glasoval. »Čeprav na koncu ni bil izglasovan na ta položaj, to ne spremeni okoliščin ugotovljene kršitve, da bi se moral Komljanec v celoti izločiti iz vseh faz postopka,« so poudarili na KPK.
Komljanec je proti ugotovitvam KPK vložil upravni spor, a pri tem ni bil uspešen. »Tovrstne okoliščine – glasovanje zase in sodelovanje v razpravi, ki se nanaša na imenovanje sebe na določen položaj – sicer sodijo med najbolj tipične in pogoste okoliščine, ki predstavljajo dejansko nasprotje interesov. S takim ravnanjem se upravičeno pojavlja dvom o objektivnem in nepristranskem delovanju uradne osebe pri opravljanju njenih nalog,« pojasnjujejo na KPK. Komljanec sicer de facto opravlja funkcijo direktorja izolskega zdravstvenega doma – z izjemo nekaj let – že več kot dve desetletji.
Na KPK so pojasnili, da so bile pravnomočno potrjene tudi njihove ugotovitve o obstoju nasprotja interesov v primerih piranskih občinskih svetnikov Ingrid Mahnič in Vojka Jevševarja, občinskega svetnika Raven na Koroškem Milana Škafarja in domžalskega občinskega svetnika Mateja Oražma. Kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije pa so upravičeno prepoznali tudi pri nekdanjem predsedniku vlade Janezu Janši. Ta je julija 2021 glasoval za sklep o tem, da se za neizvršnega direktorja upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank imenuje Franci Matoz, ki je sicer njegov odvetnik.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji