Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Na Krasu znova zagorelo

Na Velikem Ovčnjaku nad Šibelji na komenskem Krasu je pred nekaj urami znova zagorelo. Z ognjem se še borijo tudi na italijanski strani.
Ogenj spet izziva gasilce. FOTO: Jure Eržen/Delo
Ogenj spet izziva gasilce. FOTO: Jure Eržen/Delo
29. 7. 2022 | 06:30
29. 7. 2022 | 15:57
4:25

Na Velikem Ovčnjaku nad Šibelji na komenskem Krasu je pred nekaj urami znova zagorelo. Požar so opazili iz helikopterja in nemudoma sporočili v štab, od koder so na teren takoj poslali gasilce PGD Komen, ZGRS Sežana, PGD Postojna in druge. Po prvih podatkih so gasilci požar omejili in ocenjujejo, da ga bodo hitro obvladali. Na pomoč so poklicali tudi posadko z vojaškim helikopterjem, je sporočil Danijel Cek iz regionalnega štaba civilne zaščite za Notranjsko.

Na italijanski strani gori med vasema Vrh sv. Mihaela in Gabrje; ta del požara tudi najbolj napadajo gasilci. Čelo požara gasijo z dvema kanaderjema in nekaj helikopterji. Silam na tleh danes pomaga 65 gasilcev s slovenske strani. Trenutno ne kaže, da bi se požar lahko širil proti slovenski meji. Vojaški in civilni sekači so dopoldne posekali grmovje in drevesa ob cesti med Opatjim selom in Mirnom, tako da so ustvarili širši pas, na katerem bi lažje ustavili ogenj, če bi se sem razširil iz italijanske strani.

Glavna skrb gasilcev na Krasu je bila že včeraj požar na italijanski strani, predvsem v okolici vasi Devetaki, ki je v bližini slovenskega Opatjega sela. Ogenj vztraja vse od sredinega popoldneva.

V Italiji le profesionalni gasilci

»Odzvali smo se na italijanski klic na pomoči in varujemo vasi Devetaki, Cotiči, Palkišče in Poljane, kjer so že evakuirali prebivalce. Obenem bomo poskušali preprečiti, da bi se ogenj razširil na slovensko stran,« je pojasnil goriški gasilski poveljnik Simon Vendramin, ki vodi ekipo slovenskih gasilcev na italijanski strani.

»V Italiji so gasilci drugače organizirani kot pri nas. Tam nimajo prostovoljnih gasilskih društev, ampak le profesionalne gasilce, njihova naloga pa je braniti naselja, in ne gozdov. Gašenje v naravi prepuščajo zračnim silam, v katere so vpeti tudi pogodbeniki, in civilni zaščiti, ki ima pod okriljem prostovoljce, pa tudi gozdarje,« je pojasnil Darko Muhič, namestnik poveljnika Gasilske zveze Slovenije. Po njegovih besedah se je v primeru trenutnih požarov na Krasu to pokazalo kot pomanjkljivost, saj so imeli premalo gasilcev na tleh.

Prelet kanaderja. FOTO: Danijel Cek
Prelet kanaderja. FOTO: Danijel Cek

Domači gasilci so izčrpani

Domači gasilci so sicer na robu zmogljivosti, priznavajo. Erik Spačal, podpoveljnik prostovoljnega gasilskega društva Kostanjevica na Krasu in namestnik poveljnika Gasilske zveze Goriške se je včeraj, po dveh tednih neprestanega boja s požarom, prvič za nekaj ur vrnil v službo in nato spet odšel na teren. Domači gasilci namreč Kras najbolje poznajo in lahko vodijo kolege iz drugih delov Slovenije, ki so jim prišli na pomoč.

Na Primorskem je še zmeraj razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod po Sloveniji.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine