Neomejen dostop | že od 9,99€
»Procesi znotraj vojske in ministrstva za obrambo, ki so trajali skoraj dve leti, so pripeljali do izbora – zaenkrat bom rekel favorita oziroma najugodnejšega ponudnika, to je finska Patria,« je ob robu vrha Nata v ZDA dejal premier Robert Golob, ki je v sredo o nakupu osemkolesnikov govoril tudi s finskim predsednikom Alexandrom Stubbom.
Kot je znano, je ministrstvo k oddaji ponudb za osemkolesnike pozvalo Finsko, Poljsko, Romunijo in Italijo. Od Finske je prejelo ponudbo za vozila patria XP, od Poljske za vozila rosomak-L, od Romunije za vozila piranha 5 in od Italije za vozila frecia.
Pogajanja med ministrstvoma obeh držav naj bi še potekala, prav tako še niso povedali, za koliko osemkolesnikov gre in kakšna bo cena. Javnost naj bi o tem obvestili, ko bosta znana obseg in dinamika nakupa.
Tako tudi še ni znano, ali je ministrstvo za obrambo izpolnilo nalogo, ki jo je dobilo ob odstopu od 343,43-milijonske pogodbe za nakup 45 vozil boxer v okviru Organizacije za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), da s 400 milijoni manj izoblikuje srednjo bataljonsko bojno skupino in srednji bojni izvidniški bataljon.
Kaj pa cena odstopa? Odškodnina nemškemu proizvajalcu je znašala 3,3 milijona evrov, stroški za administrativni proračun pa okoli milijon evrov. Pogajanja in usklajevanja pa naj bi sodeč po zadnjem odgovoru ministrstva za obrambo na poslansko vprašanje prejšnji mesec potekala še glede t. i. vstopnih stroškov oziroma povračila razvojnih stroškov OCCAR v višini 7,2 milijona evrov. Sloveniji je bila ponujena možnost plačila polovične vsote vstopnih stroškov, a si na ministrstvu želijo, da bi nas v celoti oprostili neposrednega plačila vstopnih stroškov. Formalno tako Slovenija iz OCCAR še ni izstopila.
Slovenska odločitev naj bi bila, da se nov posel izvede po principu vlada-vladi, četudi je mogoče slišati, da Finska temu ni najbolj naklonjena. Kot navaja nekdanji obrambni Minister Matej Tonin, ki je sklenil posel za nakup boxerjev, naj bi predlagala, da se posel sklene neposredno s podjetjem Patria. Podvomil je tudi v prihranek in samo vozilo, a pozdravil napredek pri izgradni srednje bataljonske bojne skupine. »Ironija zgodovine. Po 15 letih nazaj na Patrio. Vmes pa sabotaža razvoja, demokracije in Slovenske vojske,« je zapisal prvak SDS Janez Janša.
Nakup finskih oklepnikov iz časa Janševega vodenje vlade je namreč prerasel v eno večjih afer v samostojni Sloveniji – po pravnomočni obsodilni sodbi na dveletno zaporno kazen, zaradi katere je Janša junija 2014 moral v zapor, je ustavno sodišče decembra 2014 najprej zadržalo izvajanje kazni in Janšo izpustilo na prostost, aprila 2015 pa sklenilo zadevo vrniti na prvostopenjsko sodišče. Zadeva je nato zastarala.
Ko bo posel usklajen, ga bo morala potrditi tudi še vlada, a doslej koalicijski partnerici o podrobnostih nista bili obveščeni. Kot je znano, Levica vsem nakupom orožja nasprotuje, a v vladi ima že Golobova Svoboda sama zadostno večino. »Naših stališč ne moremo spreminjati. Dogajanje po svetu pa kaže, da so edina pravilna,« je navedla koordinatorica Levice Asta Vrečko in ponovila, da se zavzemajo za izstop iz Nata.
Koalicijski partnerici skopi s komentarji
V koalicijski SD po premierjevi napovedi nakupa osemkolesnikov finskega podjetja Patria zatrjujejo, da ne poznajo vseh podrobnosti oz. ozadja, na podlagi katerih je obrambno ministrstvo dalo zeleno luč za nabavo. V Levici ob tem pozivajo še k premisleku, ali ne bi bilo bolje kot za orožje teh sredstev nameniti za izboljšanje življenja ljudi.
»V luči negativnega slovesa, ki jih ima nakup patrij v slovenski družbi, pa vsekakor predsednika vlade držimo za besedo, da bodo vsi prihajajoči postopki pridobitve osemkolesnikov transparentni ter v skladu z zakonodajo,« so v pisnem odzivu navedli v SD.
V Levici medtem poudarjajo, da so njihova stališča do oboroževanja in članstva v Natu znana in ostajajo nespremenjena. Glede v sredo napovedanega nakupa pa imajo premalo podatkov, da bi lahko te podrobneje komentirali, je v današnji izjavi za medije dejala koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko.
»Ampak seveda predsednik vlade pozna naša stališča glede nakupov uničevalnega orožja, jih vedno povemo, so jasna in tukaj pravzaprav ni nobenih neizrečenih stvari med nami,« je dodala. A je hkrati spomnila, da je Levica najmanjša koalicijska partnerica, zato niso tisti, ki lahko »tukaj stvari spremenijo«. STA
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji