Neomejen dostop | že od 9,99€
19.00 V Zgornji Avstriji in na Solnograškem od ponedeljka zaprtje javnega življenja
V dveh avstrijskih zveznih deželah, kjer so razmere zaradi pandemije covida-19 najslabše, v Zgornji Avstriji in na Solnograškem, bo od ponedeljka dalje v veljavi zaprtje javnega življenja. Na Solnograškem bodo tudi zaprli šole. O ostrejših protikoronskih ukrepih razmišljajo tudi v Predarlskem in na avstrijskem Koroškem.
Deželni glavar Zgornje Avstrije Thomas Stelzer je danes napovedal, da bo v njegovi zvezni deželi skupaj s sosednjo Solnograško od ponedeljka v veljavi zaprtje javnega življenja. Na Solnograškem bodo tudi zaprli šole. Oba deželna glavarja sta kljub pozivom iz bolnišnic dolgo časa nasprotovala zaostritvi ukrepov. Zaprtje naj bi bilo v veljavi do božiča. Danes sta oba deželna glavarja opozorila na veliko naraščanje števila novih okužb in polne bolnišnice, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V Avstriji je na državni ravni ta ponedeljek začelo veljati zaprtje javnega življenja za necepljene. O morebitni dodatni zaostritvi protikoronskih ukrepov bodo odločali v petek na pogovorih med avstrijsko vlado ter deželnimi glavarji avstrijskih zveznih dežel.
17.15 Ema začela postopek odobritve zdravila xevudy
Evropska agencija za zdravila (Ema) je začela postopek odobritve zdravila proti covidu-19 xevudy (sotrovimab). Proizvajalca GlaxoSmithKline in Vir Biotechnology sta vložila vlogo za odobritev zdravila v EU, je danes sporočila Ema. Zdravilo naj bi pri odraslih in mladostnikih preprečilo hud potek bolezen po okužbi z novim koronavirusom.
Strokovnjaki Eme bodo sedaj proučili vse podatke iz študij ter pretehtali tveganja in prednosti zdravila. Odločitev o zdravilu naj bi Ema predvidoma sporočila čez dva meseca. Da bi pospešili postopek, so strokovnjaki že pred oddajo vloge za odobritev preverili podatke laboratorijskih študij in poskusov na živalih. Poleg tega so prejeli tudi rezultate študije o učinkovitosti zdravila pri odraslih z blagimi simptomi covida-19, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Xevudy (sotrovimab) je terapevtsko zdravilo na podlagi protivirusnih monoklonskih protiteles. V EU so trenutno odobrena tri zdravila za zdravljenje covidnih bolnikov. Poleg tega so bile vložene še štiri vloge za odobritev.
14.26 V Rusiji ponovno rekordno število smrti covidnih bolnikov
V Rusiji so v zadnjih 24 urah znova potrdili rekordno število smrti covidnih bolnikov. V zadnjem dnevu je po uradnih podatkih umrlo 125 covidnih bolnikov, kar je največ od začetka pandemije covida-19. Rusija, ki je po površini največja država sveta, ima vse od poletja rekordno črno statistiko. V Rusiji je doslej po uradnih navedbah skupno umrlo več kot 260.000 covidnih bolnikov. Mnogi sicer menijo, da so te številke dejansko še večje, poroča nemška tiskovna agencija DPA. V Rusiji, kjer je na voljo pet različnih cepiv proti covidu-19, se je doslej proti covidu-19 cepilo skoraj 40 odstotkov prebivalcev. Število novih okužb je še vedno dramatično veliko, kljub temu da so pred dvema tednoma uvedli delno zaprtje javnega življenja v več regijah. Danes so potrdili več kot 37.000 novih okužb.
14.05 V Nemčiji poživitveni odmerek za vse odrasle državljane
Nemška komisija za cepiva (STIKO) je priporočila poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za vse odrasle državljane, s čimer naj bi tudi zajezili četrti val pandemije v državi. STIKO, uradni državni organ za cepljenje, je sporočil, da je vsem 16 zveznim deželam in strokovnim telesom po državi v odobritev poslal osnutek sklepa o poživitvenem odmerku cepiva za vse osebe, stare 18 let in več.
Osnutek je še vedno mogoče spremeniti ob upoštevanju priporočil zveznih dežel, ki so v Nemčiji v prvi vrsti odgovorne za zdravstveno politiko. Šele po prejemu njihovega odziva bo nato sledilo končno priporočilo komisije.
Število okužb z novim koronavirusom je v Nemčiji sicer močno naraslo. V zadnjih 24 urah so med covidnimi bolniki potrdili 264 smrti.
12.21 Cigler Kralj delodajalce ponovno pozval k odrejanju dela na domu
Delo na domu po navedbah ministrstva za delo v času pandemije covida-19 lahko bistveno pripomore k prizadevanjem za omejevanje širjenja covida-19 v celotni družbi. Minister Janez Cigler Kralj je zato delodajalce ponovno pozval, naj izkoristijo možnost začasnega odrejanja opravljanja dela na domu. Delo na domu se je v času pandemije covida-19 vseskozi izkazalo za učinkovit ukrep z vidika zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu ter omejevanja širjenja koronavirusne bolezni v celotni družbi, so poudarili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Novembra je ministrstvo vsem delodajalcem prek portala e-davkov poslalo poziv k odrejanju dela na domu in dopolnitve ocene tveganja z nošenjem zaščitne maske. Prek dopisa so jim tudi sporočili, da bodo pristojni inšpektorji na terenu spremembo ocene tveganja preverjali. Cigler Kralj je delodajalce pozval, naj izkoristijo možnost začasnega odrejanja opravljanja dela na domu, kar lahko storijo elektronsko, prek portala Spot. Kot so pojasnili na ministrstvu, zakon o delovnih razmerjih opravljanje dela na domu omogoča na dveh podlagah, lahko gre za soglasje delodajalca in delavca, lahko pa delodajalec opravljanje dela na drugem kraju odredi enostransko v primerih, ko je ogroženo življenje in zdravje ljudi ali premoženje delodajalca.
12.08 Pečan: Samotestiranje v šolah v velikanski večini brez težav
Predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan glede na informacije, ki jih ima, ugotavlja, da je sredino samotestiranje učencev v šolah »v velikanski večini potekalo brez problemov«. Ocenjuje, da se bo na daljavo šolalo odstotek ali dva otrok, ker se starši s samotestiranjem ne strinjajo. Točnih podatkov na združenju še nimajo. Šole so morale podatke o izvedenem obveznem samotestiranju na novi koronavirus s hitrimi testi v šolah, ki so ga prvič izvedli v sredo, posredovati ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Po Pečanovih besedah naj bi bili skupni podatki znani v nekaj dneh.
Po Pečanu dostopnih informacijah so sicer le redke izjeme, kjer je v šoli zaradi obveznega samotestiranja manjkalo večje število otrok. Tudi v prihodnje v zvezi s samotestiranjem šolarjev ne pričakuje večjih težav, kvečjemu jih bo manj, je dejal. Na združenju ravnateljev pa nimajo podatka o tem, koliko je bilo na sredinem samotestiranju pozitivnih brisov. Učenci in dijaki se morajo od srede v šolah trikrat na teden obvezno samotestirali na novi koronavirus s hitrimi testi. Tisti, ki se ne bodo samotestirali in ne izpolnjujejo niti pogoja cepljenosti oziroma prebolelosti, se morajo začasno izobraževati na daljavo. Zdravstveni minister Janez Poklukar in šolska ministrica Simona Kustec sta pri tem poudarila, da gre za nujen ukrep za ohranjanje odprtih šol.
10.25 V Avstriji znova rekordno število okužb z novim koronavirusom
V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili 15.145 okužb z novim koronavirusom, s čimer so potrdili še več okužb kot v sredo, ko so že poročali o dnevnem rekordu. Pri naših severnih sosedih je v zadnjem dnevu umrlo še 55 covidnih bolnikov. V bolnišnicah se zdravi 2787 covidnih bolnikov, od tega jih je 498 na intenzivni negi, kar je 12 več kot dan prej.
09.50 V Nemčiji število novih okužb preseglo 60.000
Število novih okužb z novim koronavirusom je v Nemčiji znova močno naraslo in prvič od začetka pandemije preseglo število 60.000. Pred natanko tednom dni so v državi, ki se sooča z velikim porastom števila okužb, na dnevni ravni prvič potrdili več kot 50.000 primerov. Znotraj države se sicer rast okužb močno razlikuje od ene zvezne dežele do druge. Največ jih je v deželah z najnižjo ravnjo cepljenih proti covidu-19: na Saškem, v Turingiji in na vzhodu Bavarske.
09.39 V sredo potrdili 3662 okužb, delež pozitivnih 39,7-odstoten
Ob 9220 PCR-testih so včeraj potrdili 3662 novih okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Delež pozitivnih je 39,7-odstoten. Poleg tega so opravili 70.523 hitrih antigenskih testov. Trenutno je v državi aktivnih 45.395 okužb, 14-dnevna incidenca znaša 2153, sedemdnevna pa 3269. V bolnišnicah zdravijo 1104 covidne bolnike, 253 jih potrebuje intenzivno nego, 24 jih je umrlo.
07.40 Ukrepe zaostrujejo tudi v Belgiji
V Belgiji ob hitrem porastu števila okužb z novim koronavirusom znova zaostrujejo ukrepe za zajezitev epidemije covida-19. Od ponedeljka bo tako obvezno delo od doma vsaj štiri dni na teden. Obveznost nošenja zaščitnih mask so razširili na vse javne prostore, covidno potrdilo pa bo med drugim obvezno na vseh javnih dogodkih.
06.45 Strokovna komisija za delo od doma povsod, kjer je to mogoče
Vlada bo na današnji seji znova razpravljala tudi o epidemioloških razmerah. Na mizi bodo predvidoma tudi predlogi o zaostritvah omejevalnih ukrepov. Med predlogi strokovne skupine za covid-19 sta študij na daljavo in delo od doma.
Vodja skupine Mateja Logar je glede predloga uvedbe pogoja preboleli, cepljeni (PC) povedala, da bodo počakali na odločitev ustavnega sodišča. To je septembra zadržalo izvajanje določb odloka, ki je določal uvedbo pogoja PC v državni upravi. K sprejetju odločitve je sodišče v ponedeljek pozval tudi predsednik vlade Janez Janša.
Pri tem je napovedal, da bodo dodatni ukrepi zagotovo potrebni. Kako radikalni bodo, pa da je odvisno od tega, kako se bodo uveljavljali že sprejeti ukrepi. Sprejeti ukrepi na nekaterih področjih po njegovi oceni že delujejo.
Strokovna skupina bo vladi prav tako predlagala ukrep delo od doma povsod, kjer je to mogoče. Na Portugalskem je bilo poleti, ko se je poslabšala epidemiološka situacija, po besedah Logarjeve delo od doma v veliki večini sprejeto kot pomemben ukrep.
Na vprašanje, ali bodo vladi predlagali zaprtje države, je Logarjeva opomnila, da so se že več tednov v skupini pogovarjali tudi o tej možnosti. Po njenih besedah je poleg zdravstva treba upoštevati tudi druge dejavnosti, med njimi šolstvo, kulturo in gospodarstvo, ki omogočajo financiranje zdravstva. Pri tem je Logarjeva poudarila, da idealne rešitve v tem trenutku ni.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji