Neomejen dostop | že od 9,99€
V tokratnem nočnem neurju so naprave po državi zaznale skupaj dobrih 34.000 strel, zato je bil to s strelami najbolj aktiven dan v letošnjem letu, podoben kot 28. julija, a ni številka nič posebnega v primerjavi z nekaterimi drugimi nevihtnimi dnevi v preteklosti, je za STA povedal vodja projekta Scalar pri Elektroinštitutu Milan Vidmar Goran Milev.
Kot je dodal Milev, so 13. julija lani zaznali kar 95.000 strel, 24. julija pa okoli 60.000 strel, zato je tisto, čemur smo bili priča v noči na četrtek, nekakšna povprečna številka. Dogodki s strelami so se sicer zvrstili v dveh obdobjih. V večernih urah je nevihta prišla iz Avstrije čez Kamnik nad osrednjo Slovenijo in s tem v Ljubljano, v jutranjih urah pa na severno stran Triglavskega narodnega parka, ko so nevihte nad Slovenijo prišle iz Avstrije in Italije.
Letošnje poletje po njegovih besedah v ničemer ne izstopa, kar se tiče količine strel. Prejšnji teden je številka sicer presegla skupno število strel iz leta 2021, ki pa je bilo izrazito sušno in brez velikega števila neviht z bliskanjem in grmenjem. V primerjavi z lanskim letom, ki je bilo znotraj dolgoletnega povprečja, je številka precej podobna, je še dodal Milev.
Ob četrtkovem prehodu neviht je sicer največ težav povzročal silovit veter, ki je ruval drevesa ter lomil veje. Po podatkih Agencije RS za okolje so najmočnejši sunek vetra izmerili na hidrološki postaji Brinje v Ljubljani, in sicer 80 kilometrov na uro.
Zaradi tega so imela ponoči in zjutraj kar nekaj dela nekatera elektrodistribucijska podjetja. Kot so za STA povedali v Elektru Ljubljana, je bila v neurju na več delih njihovega omrežja prekinjena preskrba z električno energijo.
Daljše prekinitve so zaznali na skupno 250 transformatorskih postajah, brez električne energije pa je bilo okoli 8200 uporabnikov, in sicer na območjih okolice Ljubljane, Novega mesta in Trbovelj. Zjutraj je bilo zaradi tega izklopljenih še 17 postaj, brez električne energije pa nekaj manj kot 250 uporabnikov, ki jih z odpravljanjem okvar prav tako že priključujejo v omrežje.
V Elektru Celje so imeli največ težav na območju Koroške in Zgornje Savinjske doline, še posebej v občini Podvelka, kjer je izpad električne energije doletel skupno okoli 1300 odjemalcev. Kot zagotavljajo v omenjenem podjetju, so vse okvare na njihovem območju medtem že odpravljene.
Močan veter je podrl večje število dreves, od katerih jih je nekaj padlo na parkirana vozila, objekte in cestišča, se naslonilo in poškodovalo telekomunikacijske in elektrodistribucijske vodnike, kar je na območju občine Podvelka povzročilo izpad električne energije skupno okoli 1300 odjemalcem. Prav tako je veter podrl nekaj drogov telekomunikacij in javne razsvetljave ter poškodoval nekaj ostrešij objektov.
Meteorna voda je zalila in ogrožala manjše število objektov ter poplavila posamezna cestišča. Zaznali so tri udare strele v objekte, pri čemer je v enem primeru poškodovalo dimnik in del ostrešja okoli njega. Delo s sanacijo posledic neurja so imeli gasilci skupno 76 gasilskih enot, od tega tri poklicne ter službe elektra, komunale, javne razsvetljave in druge, še poroča uprava.
Obravnavali so skupno 59 dogodkov, od tega 29 na območju Ljubljane, 11 Maribora, devet Slovenj Gradca, pet Ptuja, dva Celja, posredovali so še na območjih Nove Gorice, Trbovelj in Brežic.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji