Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Na severovzhodu in v notranjosti države se pojavljajo močnejše nevihte

Glavnino vremenskega dogajanja so napovedali med 18. in 22. uro, ob mejah, kjer bodo nevihte nastajale, pa že prej.
Skupaj so pri centru za obveščanje obravnavali 48 dogodkov,       povezanih z neurjem. FOTO: Blaž Samec/Delo
Skupaj so pri centru za obveščanje obravnavali 48 dogodkov,       povezanih z neurjem. FOTO: Blaž Samec/Delo
STA
2. 8. 2024 | 07:20
2. 8. 2024 | 21:30
6:25

Severno od Maribora je že nastala močna nevihta s točo, ki se pomika proti severovzhodu, tam in tudi v notranjosti države lahko pričakujemo razvoj močnih neviht in neurij, v prvem delu noči pa se bo ozračje umirilo, poroča Agencija za okolje (Arso).

Ponekod po Sloveniji je zaradi lokalnih neviht promet upočasnjen. Vozite previdno, prilagodite vožnjo razmeram na cesti in upoštevajte varnostno razdaljo, poroča prometnoinformacijski center.

Močnejša nevihtna linija se po poročanju Arsa s severa približuje severovzhodu Slovenije, prav tako je močnejša nevihta nastala v Celovški kotlini in se s severozahodnim vetrom približuje severni Sloveniji. V naslednjih urah bodo močnejše nevihte nastajale tudi drugod v notranjosti Slovenije, je Arso zapisal na Facebooku. Danes bo več problemov najverjetneje povzročala toča, so zapisali.

Posledice

Po podatkih uprave, so morali gasilci posredovati predvsem na vzhodu države. Na Koroškem je težave povzročal močan veter. Kot je na Facebook strani objavil Arso, so ob nevihtah v zadnjih urah izmerili nekaj zelo močnih sunkov vetra, najmočnejše na Koroškem, pri čemer je v Šmartnem pri Slovenj Gradcu meteorološka postaja izmerila sunek 88 kilometrov na uro. Podiralo je drevesa, ponekod so brez elektrike, na širšem območju Mežiške doline je ponekod padala tudi toča.

V Celju je močan veter podiral drevesa in lomil vejevje, ki je ogrožalo mimoidoče. Na terenu so gasilci, ki odstranjujejo posledice neurja. Tudi v Mariboru in Kungoti so gasilci razžagali in odstranili podrto drevo, v Komnu so odstranili štiri podrta drevesa, ki so ovirala promet, v Lenartu pa so odstranili podrta drevesa, pokrili odkrite strehe ter izčrpali vodo iz zalite kleti, je poročala Uprava za zaščito in reševanje.

Jutri ponovitev

Po podatkih Arsa bodo v noči na soboto plohe in nevihte oslabele in postopno ponehale, začelo se bo jasniti. V soboto dopoldne pa se bo zopet pooblačilo, nastale bodo posamezne plohe in nevihte, napoveduje Arso. Zvečer bodo padavine ponehale, zjasnilo se bo, na Primorskem bo prehodno zapihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem pa okoli 32 stopinj.

V nedeljo bo sprva sončno, čez dan pa spremenljivo oblačno s krajevnimi plohami in nevihtami. V ponedeljek bo delno jasno, še bo nastala kakšna ploha ali nevihta, v torek bo povečini sončno, verjetnost za plohe in nevihte je majhna.

Napoved že zjutraj

Arso je za večji del države za danes popoldne in zvečer izdal oranžno opozorilo. V tem času bodo po napovedi ponekod v notranjosti Slovenije nastajale močnejše nevihte, obstaja nevarnost toče. Za zdaj kaže, da bo glavnina vremenskega dogajanja med 18. in 22. uro, ob meji, kjer bodo nevihte nastajale, pa lahko tudi prej.

Oranžno opozorilo velja za vso državo razen za jugozahod Slovenije. Za to območje je Arso izdal rumeno opozorilo pred nevihtami.

Po besedah dežurnega prognostika agencije Timoteja Kozelja nad naše kraje z zahodnimi in severozahodnimi vetrovi priteka precej vlažen zrak. Hkrati je južna stran Alp še vedno precej pregreta, zato lahko nastanejo tudi močnejše nevihte.

Opozorila za nevihte veljajo za vso Slovenijo, na Primorskem se tem pridružuje še požarna ogroženost. FOTO: spletna stran Agencije za okolje
Opozorila za nevihte veljajo za vso Slovenijo, na Primorskem se tem pridružuje še požarna ogroženost. FOTO: spletna stran Agencije za okolje

Te bodo danes predvidoma začele nastajati na jugu Avstrije, na avstrijskem Koroškem oziroma Štajerskem ter ob meji s Slovenijo na območju Karavank. Nato bodo potovale proti osrednji Sloveniji, na poti pa se bodo lahko tudi okrepile. »Danes je predvsem problem, da obstaja tudi nevarnost toče, lahko tudi debelejše,« je pojasnil prognostik. Na vprašanje, kateri kraji bodo najbolj prizadeti, je odgovoril, da je to odvisno od tega, na katerem območju se bodo nevihte okrepile.

Sicer pa na Arsu tudi v soboto pričakujejo nastanek nekaj ploh in neviht. A so za vso državo izdali rumeno opozorilo. Tudi za nedeljo so za večji del države izdali rumeno opozorilo, a se lahko zgodi, da ga bodo morali zaostriti. Za zdaj sicer tudi v nedeljo kaže na bolj mirno dogajanje, je še povedal Kozelj.

Zaliti objekti, močan veter podiral drevesa

Nevihte z močnimi krajevnimi nalivi so v četrtek zvečer in v noči na danes sicer povzročale težave v več krajih po Sloveniji. Zalitih je bilo več objektov, močan veter je predvsem na Primorskem podiral drevesa in za dobro uro prekinil promet v koprskem pristanišču. Aktiviranih je bilo 20 gasilskih enot, od tega dve poklicni.

Po podatkih republiškega centra za obveščanje so nevihte, ki so se pomaknile nad zahodno in severno Slovenijo, z močnim deževjem in vetrom prizadele predvsem območja občin Radeče, Koper, Gorenja vas - Poljane, Grosuplje, Kočevje, Ljubljana, Velike Lašče, Ajdovščina, Divača, Komen, Videm, Črna na Koroškem, Dravograd in Radlje ob Dravi. Skupaj so pri centru za obveščanje evidentirali 48 dogodkov.

Kot še navaja center za obveščanje, je močno deževje zalilo prostore zdravstvenega doma, nekaj stanovanjskih, gospodarskih, trgovskih in drugih objektov. Posredovali so gasilci, ki so predvsem prečrpavali vodo iz objektov in jih zaščitili s protipoplavnimi vrečami. Nekaj pred 22. uro je na Vilharjevi ulici v Ajdovščini strela udarila v hišo. Gasilci so objekt pregledali s termovizijsko kamero in prezračili prostore.

V naselju Lučine v Občini Gorenja vas - Poljane so gasilci sanirali plaz in zaščitili cerkev pred zamakanjem. Zaradi močnega vetra se je podrlo več dreves, med drugim v občinah Komen in Divača, tudi tam so posredovali gasilci.

Zaradi močnega vetra je v četrtek zvečer Uprava za pomorstvo za eno uro in 20 minut začasno zaprla ladijski promet v koprskem pristanišču.

Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) so ob prehodu nevihtne linije sunki vetra presegli 70 kilometrov na uro v Vipavski dolini, na Goriškem in ob morju. Boja Zarja v Tržaškem zalivu je okoli 21. ure izmerila sunek vetra 98 kilometrov na uro.

Kot je Arso še objavil na svoji facebook strani, je v četrtek do 23. ure največ dežja padlo v Kočevju, in sicer 106 milimetrov, sledita Pasja ravan z 62 in Kredarica z 42 milimetri. Na Kredarici, pa tudi ponekod drugod po državi, je v četrtek padala tudi toča.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine