Neomejen dostop | že od 9,99€
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v novelo zakona o zaščiti živali, ki jo pripravlja, ne bo vključilo prispevka za lastnike psov. Kot so pojasnili, so se za to odločili zaradi odzivov občin, ki so se pojavili v javnosti. Pričakujejo pa predloge javnosti in deležnikov glede vzdržnega financiranja oskrbe zapuščenih živali.
Z novelo zakona o zaščiti živali želijo na ministrstvu nadgraditi področji zapuščenih in eksotičnih živali, pri čemer je veliko prahu dvignila zamisel o uvedbi lokalne dajatve za pse.
Kot so v današnjem sporočilu za javnost spomnili na ministrstvu, so izhodišča novele zakona sredi decembra predstavili različnim deležnikom, med drugim tudi predstavnikom zavetišč in združenjem občin.
Takrat je bil kot eden od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali, za sofinanciranje sterilizacij, kastracij ter označevanja, s čimer se aktivno prispeva k zmanjšanju števila zapuščenih živali in za potrebne infrastrukture, predlagan tudi občinski oziroma lokalni prispevek.
Po veljavnem zakonu o zaščiti živali je zagotovitev zavetišča lokalna zadeva javnega pomena. Na vsakih 800 registriranih psov v občini mora biti zagotovljeno eno mesto v zavetišču, zapuščeno žival pa namestijo v zavetišče na območju občine, kjer so jo našli, oziroma v tisto, ki zanjo izvaja javno službo oskrbe zapuščenih živali.
Po podatkih uprave 19. junija lani 56 občin ali dobra četrtina vseh ni imela pogodbe za oskrbo zapuščenih živali z nobenim zavetiščem, je konec decembra poročal časnik Dnevnik.
Glede na novelo zakona o zaščiti živali, ki jo je državni zbor sprejel septembra 2021, zavetišča ne smejo usmrtiti zdravih zapuščenih živali, ki jim v 30 dneh od sprejema ne najdejo skrbnika, pri čemer morajo glavnino stroškov njihove oskrbe kriti imetniki zavetišč in občine.
Kot je navedel Dnevnik, je v proračunskem letu 2022 uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zavetiščem za oskrbo živali izplačala 328.775 evrov, v proračunskem letu 2023 1,51 milijona evrov, lani pa približno 1,75 milijona evrov.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji