Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Mesec napoveduje ukrepe zaradi draginje

Ministrski kandidat napoveduje, da bodo socialno državo postavili nazaj na noge, lotili se bodo prekarnosti, dviga najnižjih pokojnin in minimalne plače.
Luka Mesec: Socialna država je postala zbirokratizirana in pravice obstajajo le na papirju. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Luka Mesec: Socialna država je postala zbirokratizirana in pravice obstajajo le na papirju. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
31. 5. 2022 | 14:50
31. 5. 2022 | 15:35
6:44

Revščina, prekarnost in zbirokratiziranost socialne države je Luka Mesec, kandidat za novega ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, prepoznal kot glavne izzive resorja, ki ga bo vodil, vsaj dokler ne bo sprejet nov zakon o vladi, s katerim bodo vzpostavili novo ministrstvo za solidarno prihodnost. A je na predstavitvi pred pristojnim parlamentarnim odborom, ki je z desetimi glasovi za in štirimi proti njegovo predstavitev ocenil kot ustrezno, zagotovil, da bo tudi potem usmeritev enaka, saj se na ministrstvo Levica odpravlja kot ekipa.

»Resor zelo dobro poznamo, konec koncev smo že od začetka v parlamentu kot stranka, ki je na strani delavca, študenta, upokojenca, prekarca,« je poudaril Luka Mesec in dodal, da bodo v ožji ekipi strokovni sodelavci, ki so se v poslanski skupini ukvarjali s temi vprašanji. Državna sekretarja bosta Dan Juvan in Simon Maljevac, ki bo po Meščevem odhodu na nov resor prevzel vodenje ministrstva.

Luka Mesec. FOTO: Jože Suhadolnik
Luka Mesec. FOTO: Jože Suhadolnik

»Imamo dva namena – prvi je socialno državo postaviti nazaj na noge, da bo zagotavljala blaginjo od zibke do groba, po drugi strani jo razširiti še na stanovanja in dolgotrajno oskrbo, hkrati pa se pripraviti na izzive, ki so pred nami. V mislih imamo draginjo, ki ljudi ne sme potiskati v revščino. Pripravili bomo ukrepe v zvezi s tem, računamo na podporo tako predsednika vlade kot finančnega ministra, je strnil Luka Mesec, ki vidi jasne znake, da se naša socialna država in ureditev krhata, najbolj jasen pokazatelj tega pa je revščina, ki je zlasti pereča med prejemniki socialnih pomoči, invalidi in upokojenci, posebej med samskimi ženskami, kaže se tudi med prekarci.

»Socialna država je postala zbirokratizirana in pravice obstajajo le na papirju, številni upokojenci niti ne vedo, da bi lahko koristili varstveni dodatek, sistem je preveč zapleten, da bi vsi, ki potrebujejo socialno pomoč, to tudi dobili,« je dejal koordinator Levice.

Luka Mesec. FOTO: Jože Suhadolnik
Luka Mesec. FOTO: Jože Suhadolnik

Med prvimi nalogami bo izziv draginje in z njo povezane revščine – gorivo se je na letni ravni zvišalo za 35 odstotkov, hrana za skoraj desetino. V načrtu imajo dvig najnižjih plač, pokojnin in socialnih pomoči – minimalna plača na vsaj 800 evrov neto, sočasno pa bodo na novo pripravili izračun minimalnih življenjskih stroškov (zadnji je iz leta 2017), da bodo na novo ovrednotili minimalno plačo. Ta naj bi po formuli namreč znašala vsaj 20 odstotkov več, kot so minimalni življenjski stroški. S tem novim izračunom bodo uravnavali tudi socialne transferje, ki jih bodo prilagajali potrebam gospodinjstev.

»Naša pokojninska reforma je vprašanje, kako odpravljati revščino,« je odgovoril na vprašanje, kdaj in kakšna pokojninska reforma. Dvigu upokojitvene starosti nasprotuje. Zagotovljeno pokojnino za polno delovno dobo bi zvišali na 700 evrov, v nekem doglednem času pa bi jo dvignili tako, da bo za deset odstotkov presegla prag tveganja revščine, kar pomeni več kot 800 evrov.

Luka Mesec. FOTO: Jože Suhadolnik
Luka Mesec. FOTO: Jože Suhadolnik

»To je blazina, ki jo želimo vzpostaviti, da ljudje ne bodo padali v revščino,« je dejal kandidat za ministra za delo.

Po njegovih besedah bodo poskrbeli za instrumente za odpravo prekarnosti, eden od njih je krepitev inšpekcije in redefinicija delovnega razmerja. Nekdo, ki dela za enega samega delodajalca, a je registriran kot espe, se mora redno zaposliti. Prekarnost je tudi problem socialnih blagajn – zaposleni vplačajo enkrat višji znesek v pokojninsko blagajno, kot ga ljudje v prekarnih razmerjih. Napoveduje, da bodo poskrbeli za njihove pravice do bolniške in dopusta.

Ponovno bodo vzpostavili socialni dialog in ekonomsko-socialni svet. Sindikatom, v katerih je trenutno organiziranih le tretjina zaposlenih, bodo pomagali nazaj vzpostaviti organiziranost, saj jih potrebujejo za učinkovit socialni dialog.
Reorganizirali bodo centre za socialno delo v smeri zmanjšanja birokratizacije in več dela na terenu.

Na področju družine so imperativ enake možnosti za vse otroke, ne glede na to, v kakšno družino se rodijo. Eden od problemov, ki se ga nameravajo lotiti, so nizke preživnine, saj so enostarševske družine med tistimi, ki tvegajo revščino.

»Postavili bomo dva nova temelja socialne države, to sta dolgotrajna oskrba in stanovanja,« je Mesec predstavil še svoj bodoči resor. Dolgotrajna oskrba je neuresničen steber socialne države, zakon bo treba temeljito prenoviti, saj je obstoječi neizvedljiv, postavili bodo nov koncept, ki bo bolj ali manj temeljil na zunajinstitucionalnih programih in medgeneracijskih centrih, ki bodo sodelovali pri solidarnostni oskrbi. Nastanitev v domu naj bo zadnja opcija. Bo pa za dolgotrajno oskrbo treba uvesti nov solidarnostni dodatek, za kar bo treba poiskati družbeni dogovor.

Pri stanovanjih pa je cilj vsaj 20.000 najemnih stanovanj do leta 2030, vzpostavitev zadrug, pregledali bodo obstoječi fond, razmišljajo, da bi na trg posegli z davki, da bi spodbujali oddajanje.

»Naš namen je zagotoviti blaginjo za vse, ne le za peščico,« je poudaril Mesec in večkrat ponovil, da bo nova vlada razveljavila zadnjo novelo zakona o dohodnini, razen v delu dviga splošne olajšave, ki vpliva na višje neto plače.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine