Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Ambiciozna operativka v kandidaturo, Fajonova pa jo je spregledala

Marta Kos je z enotno podporo koalicije nominirana za kandidatko za evropsko komisarko. Opozicija kritična do nje in samega postopka.
Marta Kos velja za ambiciozno operativko, ki je zelo zahtevna do svojih podrejenih. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Marta Kos velja za ambiciozno operativko, ki je zelo zahtevna do svojih podrejenih. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
9. 9. 2024 | 19:48
9. 9. 2024 | 19:56
6:05

Predsednik vlade Robert Golob je šele pol ure pred samo sejo vlade, na kateri so potrjevali novo kandidatko za evropsko komisarko, ime sporočil tudi koalicijskim partnericam. Soglasja h kandidaturi je, sodeč po zapisanem datumu, sicer Marta Kos dala že v soboto – dan po tem, ko ji je bila funkcija ponujena –, Golobu pa ga je na Gregorčičevo fizično prinesla danes. Kot nekdanja diplomatka naj bi izpolnjevala zahtevane izkušnje predsednice evropske komisije Ursule von der Leyen, a zagotovil, da bo potrjena brez težav zgolj zato, ker je ženska kandidatka, kar si želi von der Leynova, ni.

Marta Kos se po lastnih besedah, izrečenih na današnjih pogovorih s poslanci koalicijskih strank, z Ursulo von der Leyen dobro razume še iz časa, ko je bila sama veleposlanica v Nemčiji. Ali bo državi zato, in ker je Golob privolil v menjavo kandidata s kandidatko, Sloveniji res pripadel pomembnejši resor, ni jasno. Goloba naj bi zanimal predvsem resor širitve. Ali ga bo Slovenija res dobila, bo predsednica evropske komisije ob predstavitvi razreza resorjev sporočila predvidoma v sredo.

image_alt
Gre za posledico Golobovega nepoznavanja politične obrti

Kosova do Ursule von der Leyen zasebno?

Formalno takrat Marta Kos še ne bo dokončno potrjena kot kandidatka. Njeno ime bo Golob namreč lahko poslal v Bruselj šele po tem, ko se bo kandidatka predstavila še državnozborskemu odboru za evropske zadeve, ki ga vodi poslanec SDS Franc Breznik. Ta pa je že sporočil, da si želi, da vlada odboru, ki ga vodi, predloži tudi pismo predsednice evropske komisije, ki je odneslo Tomaža Vesela.

Jasno je navedel, da je državni zbor avtonomen organ, ki se ne bo uklanjal željam vlade ali predsednice evropske komisije, ki kaže ponižujoč odnos, ter da se bodo člani odbora za evropske zadeve verjetno sestali šele v petek. Po naših informacijah se zato preverja možnost, da bi vlada v Bruselj sporočila, da je Marta Kos naša neformalna komisarska kandidatka; prav tako se je preigravalo, da bi ta sama in zasebno odletela do predsednice evropske komisije.

»V čast mi je, da bom lahko zastopala Slovenijo,« se je Marta Kos odzvala v kratki izjavi po potrditvi na seji vlade. Kmalu zatem je že začela predstavitve poslancem Levice, SD in svoji nekdanji stranki Gibanja Svoboda. Iz stranke je, spomnimo, izstopila, ko so od nje še pred začetkom kampanje iz predsedniške tekme zahtevali umik, ker ni kazalo na to, da lahko zmaga.

Funkcijo evropske komisarke ji je Robert Golob sicer ponujal že pred evropskimi volitvami v zameno za kandidaturo na listi stranke, a takrat ni bilo zagotovila, da bi dejansko lahko postala del ekipe Ursule von der Leyen, Marte Kos pa funkcija evropske poslanke ni zanimala.

Iz odgovorov, ki jih je podala tudi poslanskim skupinam, kaže, da so zamere do Goloba in Gibanja Svoboda iz preteklosti pozabljene, razčiščene in da predlog jemlje kot priznanje. V Gibanju Svoboda so tako iskreno veseli, da imamo v Sloveniji tudi drugo izjemno kompetentno kandidatko za evropsko komisarko. V SD pa so prepričani, da bo glede na kompetence in dosedanje delo v diplomatskih vodah zadevi kos. O podpori kandidatki bodo v Levici na izvršnem odboru odločali danes, je pa vodja poslancev Matej T. Vatovec ocenil, da je v sedanjem položaju najboljša izbira.

Fajonova spregledala sporočilo

Marta Kos naj bi se predstavila še SDS in NSi, ki pripadata na evropski ravni največji Evropski ljudski strani (EPP). V obeh strankah sta zamenjavo Tomaža Vesela z Marto Kos sprejeli zelo kritično. Podpora njihovih poslancev se tako zdi malo verjetna. Prvak NSi in evropski poslanec Matej Tonin je vladi očital taktične in strateške napake od začetka postopka imenovanja kandidata za evropskega komisarja in podvomil o izkušnjah Marte Kos.

»Prejšnji kandidat je bil menda zavrnjen zaradi pomanjkanja vodstvenih, vladno operativnih in evropskih političnih izkušenj. Kakšne pa so te pri Marti Kos? Sodelovanje z Udbo? Članstvo v Forumu 21? Politično imenovanje za veleposlanico? LGBT? Klientelistična povezava s POP TV? Daleč smo padli,« je na družbenem omrežju x zapisal prvak SDS Janez Janša, kar kaže na to, da bi Marta Kos kakšno polemiko doživela tudi pred evropskim parlamentarnim odborom, pristojnim za področje, ki ga bo dobila.

Še posebno če se bodo EPP pri kritiki pridružili tudi socialisti (S&D), ki so nezadovoljni s številom članov v evropski komisiji in so v odstopu Vesela videli priložnost za svojo kandidatko. To bi lahko bila Tanja Fajon, zunanja ministrica in nekdanja evropska poslanka, ki pa konec tedna ni dobila nobenega klica predsednika vlade glede svoje morebitne kandidature. Iz kabineta predsednika vlade je po naših informacijah sicer dobila elektronsko sporočilo o soglasju h komisarski kandidaturi, ki pa ga je prezrla – in ga prebrala šele v ponedeljek zjutraj.

Tanja Fajon je pred sejo vlade sicer zatrdila, da je stranki sporočila, da ne želi, da se v zvezi s kandidaturo omenja njeno ime.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine