Neomejen dostop | že od 9,99€
Kljub jasno izraženim kritikam tudi v koaliciji vse kaže, da bo po koncu današnje celodnevne razprave – predvidenih je 11 ur in 40 minut – Emilija Stojmenova Duh še naprej ministrica za digitalno preobrazbo. Poslance Gibanja Svoboda, SD in Levice, ki imajo večino, ne nazadnje že koalicijski dogovor zavezuje, da vložene interpelacije SDS ne podprejo.
Prav tako je ministrici iz svoje kvote že ob napovedi interpelacije stopil v bran predsednik vlade Robert Golob z razlago, da je bil nakup 13.000 računalnikov, namenjenih najšibkejšim, transparenten. »Ti računalniki so tudi dobavljeni, v nasprotju z marsičim, kar se je izgubilo po poti,« je dejal v odgovor na poslansko vprašanje SDS, ki ji očita negospodarno in nesmotrno upravljanje javnih sredstev. »Ravnanja ministrice kažejo, da ni primerna za vodenje ministrstva, saj je izgubila osebno integriteto, ki je nujna za opravljanje dela ministrice, glede na javnomnenjske ankete pa je izgubila tudi zaupanje javnosti,« je v obrazložitvi predloga interpelacije dejal poslanec Tomaž Lisec.
V koaliciji so ves čas poudarjali, da bi morala ministrica – neuradno je bilo slišati, da je razdeljevanje poskušala preložiti na več različnih ministrstev – čim prej pripraviti podlago za razdelitev računalnikov, ki so še vedno v skladišču, pri čemer metoda ne sme temeljiti na principu »kdor prej pride, prej melje«. Število upravičencev je bilo najprej namreč določeno preširoko – približno 500.000.
A novela, ki kot upravičence določa vse, ki imajo najmanj enega osnovnošolskega otroka in so kot prejemniki otroškega dodatka uvrščeni v prvi dohodkovni razred, je bila sprejeta šele ta teden. Če bo še kaj opreme ostalo, se bo krog upravičencev lahko razširil na drugi dohodkovni razred. Javni sklad bo prvi javni poziv objavil najpozneje do 30. aprila.
Ministrica za digitalno preobrazbo je med obravnavo interpelacije zavrnila vse očitke o sumu nevestnega, neodgovornega in negospodarnega dela, zavajanja javnosti, neuresničevanja obljub ter opustitve dolžnega ravnanja. »Vse aktivnosti so bile izvedene skladno z zakonodajo, transparentno, učinkovito in z gospodarnim upravljanjem javnih sredstev,« je zatrdila.
Glede očitkov o negospodarnem upravljanju javnih sredstev je spomnila na 29 milijonov evrov, ki jih je prejšnja vlada namenila mladim, ne glede na njihov socialni položaj, za digitalne bone za nakup računalniške opreme. Ob očitkih o zavajanju javnosti pa je dejala, da je prejšnja vlada javnosti zamolčala, da je v proračunu za izvajanje izobraževanj za osnovne digitalne kompetence starejših namenila sredstva za največ 5000 oseb, medtem ko je v tej starostni skupini več kot 750.000 upravičencev.
Ob očitkih o netransparentnosti nakupa prenosnikov je pojasnila, da je šlo za odprt postopek, na katerega se je lahko prijavil kdorkoli, ki je izpolnjeval pogoje. »Vsa razpisna dokumentacija je javno objavljena in dostopna in vsak lahko preveri, da v tem postopku ni bilo nobene korupcije,« je zatrdila.
Trditve, da na ministrstvu niso vedeli, za koga kupujejo računalnike, je ministrica označila za laž. Lani sprejeta novela zakona o spodbujanju digitalne vključenosti je po njenih besedah namreč jasno določila upravičence do izposoje računalniške opreme, in sicer so na prvem mestu upravičenci do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka ali izredne denarne socialne pomoči, nato so otroci s posebnimi potrebami, potem so osebe s statusom invalida in na koncu upokojenci, ki prejemajo pokojnino nižjo od zagotovljene pokojnine.
STA
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji