Celje – »Veliko neumnosti sem naredil v življenju. Ta je verjetno ena največjih in ima rekord. Stvar obžalujem. Predvsem zato, ker sem s tem prizadel ljudi, ki sem jih imel za prijatelje in s katerimi se že eno leto ne videvamo več,« je pred sodnico celjskega okrajnega sodišča
Majo Manček Šporin dejal
Boris Kobal.
Boris Kobal, ki danes izjav ni dajal, z zagovornikom Miho Kuničem na celjskem okrajnem sodišču. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Tožilstvo je Kobalu očitalo kaznivi dejanji goljufije in kršitve materialnih avtorskih pravic. Na natečaj za izvirno slovensko komedijo, ki ga vsaki dve leti pripravi Slovensko ljudsko gledališče Celje, je prijavil svoj prevod dela
La prova generale priznanega italijanskega dramatika
Alda Nicolaja. Ko so ga v gledališču želeli uprizoriti, so za avtorstvo Kobalu odšteli 13.000 evrov avtorskega honorarja. Po dveh mesecih od premiere se je izkazalo, da gre za plagiat, da komedija
Profesionalci espe, kot je Kobal poimenoval komedijo, ni njegova.
Kobal je krivdo priznal takoj po razkritju. Kot je pojasnil tudi na sodišču, je honorar vrnil, še preden je bila vložena kazenska ovadba. Novembra lani je s tožilstvom sklenil sporazum in sodišče mu je v celoti sledilo. Kobalu ne bo treba za leto dni in tri mesece v zapor, če v prihodnjih treh letih ne bo storil česa podobnega.
Igralci so le dober mesec dni uprizarjali komedijo Profesionalci espe. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Kobal: Šlo je za provokacijo
Boris Kobal je že lani po razkritju plagiata dejal, da je imel v preteklih letih hude težave in da je bil v veliki osebni stiski. Glede prijave na natečaj za izvirno slovensko komedijo pa je v zagovoru na policiji dejal, da je šlo za provokacijo: »Izbral sem delo, ki sicer še ni bilo prevedeno, a mora biti znano vsakemu resnemu dramatiku. S tem sem naredil preizkus strokovnosti komisije. Napako pa sem naredil, ko nisem povedal, da delo ni moje, ko so se odločili, da bodo delo uprizorili. Tudi zato denarnih sredstev nisem nikdar porabil, kar dokazuje bančni izpisek.«
V strokovni komisiji, ki dela sicer ni nagradila z glavno nagrado, sta bili poleg upravnice in umetniške vodje celjskega gledališča
Tine Kosi še dramaturginji
Tatjana Doma in
Alja Predan. Kosijeva je že ob izbruhu afere dejala, kar je danes potrdila še enkrat, da je nemogoče, da bi vsa dela na svetu poznali: »Kaznivo dejanje težko imenujemo napaka. Boris je krivdo priznal in bil za to kaznovan. V Evropski uniji je 24 uradnih jezikov, dramska dela nastajajo vsak dan. Nemogoče je poznati vsa. Samo Aldo Nicolaj je napisal 125 dramskih del. Tekstov takega ranga je na tisoče.«
Gledališče: Škode je za 34.400 evrov
Pooblaščenec SLG Celje
Aleš Sočan je še pred razglasitvijo sodbe priglasil premoženjskopravni zahtevek v višini dobrih 34.400 evrov za škodo, ki je bila gledališču povzročena. Ne gre namreč le za 13.000 evrov honorarja, ki ga je Kobal vrnil, ampak tudi za tantieme, ki so jih morali plačati za že odigrane predstave, gledališče pa je imelo že prodanih 15 predstav, pričakovali so, da jih bodo v prihajajočem letu odigrali še več, pa so morali predstave odpovedati. Sodišče je gledališče napotilo na pravdo, Kosijeva je potrdila, da bodo odškodninsko tožbo proti Kobalu vložili.
Kobal izjav ni dajal. Njegov zagovornik
Miha Kunič pa je pojasnil, da predstav ne bi bilo treba odpovedati: »Mislim, da je redko kdo tako pokončno ravnal, kot gospod Kobal. Poravnal je vso nastalo škodo, takoj je odkupil avtorske pravice. Želel je poskrbeti, da SLG Celje lahko izvaja predstave in nima nadaljnje škode. Premoženjskopravni zahtevek nas ni presenetil, višina pa je po mojem mnenju absolutno pretirana in absurdna, ker bi lahko poskrbeli, da gledališču ne bi nastala nikakršna škoda. Pridobljene so bile avtorske pravice, in če bi hoteli, zlasti ob vsej medijski izpostavljenosti predstave, ki je bila dobra, bi jo lahko tudi naprej igrali.«
Boris Kobal bo najverjetneje na celjsko sodišče še prišel, v celjskem gledališču so namreč proti njemu že napovedali odškodninsko tožbo. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Tina Kosi: Boris zavaja javnost
Nekaj dni po lanskem izbruhu afere je Boris Kobal ponudil gledališču, da bi lahko brezplačno odigrali deset predstav, da jih je plačal on sam, uredil pa tudi, da njegov prevod velja kot uradni prevod dela Alda Nicolaja. Zanj je to urejala Kreativna agencija Plus.
Upravnica celjskega gledališča Tina Kosi je danes potrdila, da so ponudbo dobili, ampak da na tak način dela ne bi mogli uprizarjati: »Avtorske pravice je dobila Kreativna agencija Plus, ki bi lahko dramo uprizarjala s svojimi igralci in režiserji, ni pa imela pravice, da bi te pravice prenesla na neko drugo pravno osebo, torej Gledališče Celje. Boris s tem zavaja javnost. Če bi ta dogovor sprejela, bi bila v hudem prekršku.« Povedala je, da so v gledališče dobili dopis, ki ga je Kobal predstavljal sodišču kot dokaz, da bi gledališče predstave lahko uprizarjalo, in dodala: »Zraven pa je bila pogodba, ki je bila nedvoumna, kdo lahko delo izvaja.«
Medtem ko je kazenski postopek zdaj zaključen, pa Kobala prihodi na sodišče še čakajo v odškodninski tožbi.
Predstavo Profesionalci espe, kot jo je poimenoval Kobal, so v celjskem teatru zadnjič odigrali pred celjskimi gimnazijci 14. januarja lani. Potem je nekdo, upravnica in umetniška vodja SLG Celje Tina Kosi ni povedala imena, obvestil teater, da igrajo delo italijanskega dramatika Alda Nicolaja. V gledališču so kmalu ugotovili, da dejansko igrajo Nicolajevo delo La prova generale.
Profesionalci espe, ki jih je Kobal poslal na natečaj za žlahtno komedijo, na katerem vsaki dve leti izberejo najboljšo izvirno slovensko komedijo, so bili, kot je na novinarski konferenci po izbruhu afere pojasnila Tina Kosi, bolj ali manj prevod.
Komentarji