Kljub temu da je včeraj vodja poslanske skupine SDS
Danijel Krivec napovedal, da bodo po pozivu k odstopu s 47 poslanskimi podpisi na odločitev
Igorja Zorčiča počakali do začetka prihodnjega tedna, so poslanci SDS, NSi in SMC predlog za njegovo razrešitev vložili že danes. Med podpisniki predloga pa ni poslancev SNS, Desusa in manjšin, na katere se koalicija opira pri doseganju večine. Za razrešitev je potrebnih 46 poslanskih glasov, v prvo so jih zbrali le 45.
Vodja poslanske skupine SDS je za
Delo pojasnil, da je bil dogovor med 47 podpisniki, da zahtevo vložijo le koalicijski poslanci. Na vprašanje, ali na glasovanju nato računajo na 47 glasov, pa je odgovoril pritrdilno. »Če pogledate glasovanja v državnem zboru in na kolegiju predsednika državnega zbora, se jasno kaže, kje je večina,« je dejal Krivec, ki ocenjuje, da je okoli 50 : 50 možnosti, da bi Zorčič še odstopil. »Mislim, da bi bil odstop zanj vseeno boljša poteza, sicer bo prvi predsednik državnega zbora, ki bo razrešen,« je še dejal Krivec.
Razrešitev Zorčiča koalicija predlaga, ker je 30. marca postal član poslanske skupine nepovezanih poslancev, ki pa ni del koalicije, je razvidno iz gradiva na spletni strani državnega zbora. FOTO: Uroš Hocevar Hočevar/Delo
Vodja največje koalicijske poslanske skupine je še pojasnil, da sami nimajo nobene preference, kdaj bo sklicana seja. Ne pričakuje niti, da bi o tej zadevi odločali na kolegiju predsednika državnega zbora, ki je že sklican za jutri. »Mi smo računali, da si bo še konec tedna vzel čas za razmislek, in nato pričakujemo njegov odziv, da bomo vedeli, kje smo,« je še dejal. Pojasnil je še, da sami nimajo nobene zamere do njega, da pa si želijo, da se trenutno stanje, ki po njegovi oceni ni dobro ne za ene ne za druge, reši.
V poslanskih skupini Desus napovedujejo, da se bodo o glasovanju o razrešitvi še pogovorili, medtem ko v SNS vseskozi poudarjajo, da bodo njegovo razrešitev podprli.
Zmago Jelinčič, prvak SNS, pa meni, da je Slovenija svetovni unikum, saj državni zbor vodi oseba iz vrst nepovezanih poslancev. »Če v drugo Igorja Zorčiča ne bo uspelo razrešiti, ga bo pa v tretje ali četrto,« odgovarja na vprašanje, kaj sledi, če koaliciji tudi tokrat ne bo uspelo.
Zorčič se na naše klice in prošnje za komentar ne odziva.
LMŠ, SD, Levica in SAB znova v obstrukcijo
Vodja poslanske skupine SD
Matjaž Han je za
Delo že napovedal, da bodo glasovanje znova obstruirali. »Če bo koalicija zahtevala izredno sejo in predlagala razrešitev Igorja Zorčiča, lahko napovem, da opozicija tudi pri tem glasovanju, kot smo to storili že prvič, ne bo sodelovala, obstruirali pa bomo tudi glasovanje o novem predsedniku, če jim bo uspelo sedanjega razrešiti,« je dejal Han.
Če bi manever z zamenjavo predsednika parlamenta uspel, bo po Hanovem mnenju jasno, kdo je dejansko opozicija in kdo koalicija, in bodo zato zahtevali delitev mest v parlamentarnih delovnih telesih povsem na novo. Kot je poudaril vodja poslancev Levice
Matej T. Vatovec, bi morali premisliti predvsem o vlogi SNS in Desusa, ki v parlamentu zdaj predstavljata opozicijo.
Da aktualni koaliciji ne kaže zaupati, da ima večino, pa so v izjavah danes izpostavili v LMŠ, SD in Levici. »En dan koalicija reče, da ima 47 glasov, drugi dan pride realno z 38 glasovi. Če se to zgodi v vaši vasi ali ulici, vam rečejo, da si lažnivec,« je v izjavi novinarjem dejal poslanec LMŠ Jani Möderndorfer.
V Levici pa v tej potezi vidijo še en dokaz, da imamo oblast, ki manipulira, laže in uporablja in uporablja vsa dopustna in nedopustna sredstva, da bi ostala na oblasti, pa če tudi pri tem uničijo državo. Zato bi bile po njihovo nujne predčasne volitve.
Poslanec SD Franc Trček je v izjavi novinarjem dejal, da ne ve več, ali je "drugi razred osnovne šole ali DZ". Po njegovih besedah se zadnje pol leta učijo šteti do 50.
Po mnenju Trčka bi verjetno tako kot na začetku mandata potrebovali razmislek in imenovanje predsednika ali predsednice DZ, ki bi uživala podporo vsaj dveh tretjin poslancev. Omenil je, da je že predlagal poslanskega kolega Predraga Bakovića. Na vprašanje, ali je torej po njegovih ocenah treba zamenjati predsednika DZ, pa je odgovoril, da je po njegovem mnenju treba zamenjati vsaj 70 poslank in poslancev.
Komentarji