Neomejen dostop | že od 9,99€
V javnosti odmeva, da sta minuli petek grozilni pismi, v katerih je bil grožnjam s smrtjo priložen naboj, prejela predsednik vlade Janez Janša in podpredsednik vlade ter obrambni minister Matej Tonin. Preiskavo pošiljk je prevzela policija; vodja oddelka za organizirano kriminaliteto v sektorju kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana Stojan Belšak je v današnji izjavi za javnost povedal, da je bilo pisem še več. Skupno pet.
Ob premieru in obrambnem ministru so bile namenjene še dvema poslanskima skupinama in posameznikom. V vseh je bil ob grožnjah tudi naboj.
Izjavo Stojana Belšaka s PU Ljubljana si lahko ogledate v videu:
Znano je, da je Janša v kuverti prejel fotografijo samega sebe, na kateri je bila narisana tarča, tarče pa so bile narisane tudi na fotografiji njegove družine. Prav tako je znano, da sta bila tako pošiljka, namenjena njemu, kot druga za Tonina, oddani v Ljubljani.
Stojan Belšak je pošiljanje tovrstnih pisem, ki grozijo tudi družinam politikov, ocenil za zavržna dejanja. Policisti so doslej na različne naslove poslali kriminaliste, in sicer s ciljem, da bi kar najbolje zavarovali življenja ljudi in odkrili storilce.
Obrambni minister Matej Tonin je na proslavi ob dnevu suverenosti v Kopru ocenil, da je bila odločitev za samostojno državo pred 30 leti pravilna, na prehojeno pot pa da smo lahko upravičeno ponosni. A je opozoril tudi na vse bolj pregrete politične strasti in pozval k njihovi umiritvi. Potrebujemo politični konsenz, je pozval.
Na državni proslavi je Tonin ocenil, da je tok javne razprave v slovenskem političnem prostoru zastrupljen in da se vse bolj zdi, da govorijo drug mimo drugega. Za umiritev strasti bi morali po njegovih besedah vsi narediti korak naprej. »Vsi skupaj lahko začnemo s tem, da naše objave na socialnih omrežjih dvakrat premislimo, preden jih objavimo. Ostra in žal prevečkrat žaljiva komunikacija prek socialnih omrežij nas ovira pri skupnih prizadevanjih v realnem življenju,« je opozoril.
Gre za kaznivo dejanje grožnje, ki ga obravnava 2. odstavek 135. člena kazenskega zakonika, a je policija trenutno še v fazi pridobivanja predlogov za pregon. Zagrožena kazen je do dveh let zapora. Belšak o morebitnih osumljencih, vsebini pisem ali morebitnih prstnih odtisih danes ni želel govoriti, tudi o protokolih, ki so predpisani za sprejem in pregled pošiljk v slovenski politiki in so zaupni, ali podrobnosti o vrsti naboja v pismih ne. Povedal je le, da je šlo za naboje za dolgocevno orožje.
Na Pošti Slovenije so za STA pojasnili, da posebej pregledajo vse poštne pošiljke za določene državne organe in državnike tako za njihove službene kot tudi za njihove stalne in začasne domače naslove. V primeru odkritja nevarne, prepovedane ali sumljive vsebine pošta obvesti pristojne organe, poseganje v vsebino poštnih pošiljk pa je dovoljeno le pristojnim organom.
Pošta Slovenije sicer z vsebino pošiljk ne razpolaga in je zavezana k spoštovanju zaupnosti pošiljk, so za STA sporočili iz pošte. Tako tudi niso pojasnili podrobnih okoliščin omenjenih pošiljk niti niso odgovorili na vprašanje, ali so te konkretne pošiljke, naslovljene na varovane osebe, kot sta predsednik vlade in minister za obrambo, rentgensko pregledali. Prav tako niso pojasnili, koliko pošiljk z nevarno, prepovedano ali sumljivo vsebino za državnike so odkrili.
Varovanje vsake osebe je opredeljeno z načrtom varovanja, ki pa je zaupne narave, zato dodatnih informacij tudi na Generalni policijski upravi za STA niso mogli dati.
V medije so sicer prve prišle informacije o obeh pošiljkah Janši in Toninu, a je bilo pošiljk več, je dodal. Tako so v petek prejeli prijavo štirih, ene pa danes, a je tudi ta prišla že v petek. Skupno so bili njihovi naslovniki posamezniki in dve poslanski skupini. Kot je dodal, je vsebina vseh petih pisem podobna, in sicer gre za neposredne grožnje politikom in tudi njihovim družinam s smrtjo. V vseh petih primerih je bil pismu priložen naboj.
Belšak je posredoval tudi podatek o informaciji, prav tako iz medijev, da naj bi pred tednom dni dom Mateja Tonina obiskala moška, ki sta se izdajala za delavca pri telekomunikacijskem operaterju, a naj bi bila sumljiva. Sledila je prijava policiji, Belak pa je danes podal informacijo, da družina ni bila ogrožena. Šlo je za naključen dogodek. Dejansko sta bila delavca, zaposlena pri podjetju, za katerega sta opravljala delo.
Stranka SDS je zapisala v sporočilu za javnost, da so tovrstni napadi zavržni in obsojanja vredni. Od pristojnih institucij pričakujejo, da bodo primer obravnavale z vso resnostjo, od nosilcev političnih funkcij pa, da grožnje obsodijo. Menijo tudi, da so tovrstni napadi neposredna posledica pasivnih institucij, medijev, ki ustvarjajo klimo tolerance do nasilja, in opozicije, ki nasilja ni sposobna jasno obsoditi, mestoma ga celo podpihuje.
»Pričakujem, da bosta policija in tožilstvo odreagirala po zakonu oziroma tako, kot sta v primeru grožnje Pahorju,« pa so naknadno Janšev odziv za STA sporočili iz njegovega kabineta.STA
Grožnje, izrečene bodisi politikom bodisi kateremukoli drugemu človeku, je obsodil tudi predsednik DZ Igor Zorčič. Opozoril je, da so sumljive pošiljke zaznale tudi službe v državnem zboru. Ob tem je tudi vse politike pozval, da komunicirajo strpno, predvsem na družbenih omrežjih.
V opozicijskih LMŠ, SD in SAB so grožnje s smrtjo, ki sta jih v petek prejela premier Janez Janša in obrambni minister Matej Tonin, označili za nesprejemljive. Ob tem so v SAB in LMŠ izrazili pričakovanje, da pristojni organi čim prej raziščejo okoliščine dogodka in javnost seznanijo z ugotovitvami.
Predsednica SD Tanja Fajon je v zapisu na Twitterju grožnje s smrtjo označila za zavržno dejanje.
V LMŠ so medtem v sporočilu za javnost navedli, da pričakujejo, da bodo okoliščine tega dogodka nemudoma raziskane, javnost pa seznanjena z ugotovitvami.
Predsednica SAB Alenka Bratušek pa je poudarila, da so razmere v državi slabe, za takšno stanje, ki se odraža tudi na protestih, pa je po njeni oceni odgovorna vlada.
V NSi ostro obsojajo kakršno koli grožnjo s smrtjo komur koli in pričakujejo, da se bodo pristojni organi odločno odzvali in poiskali tiste, ki v državi netijo nestrpnost in sovraštvo, se je vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat danes odzval na informacijo o pošti z grozilno vsebino, ki sta jo prejela Janša in Tonin.
Predsednik republike Borut Pahor meni, da »moramo zelo glasno in jasno reči, da smo demokratična družba in da vse lahko uredimo na miren način ter da grožnje s silo, izgredi, nasilništvo v naši demokratični družbi nimajo prostora in jih moramo vsi zavrniti«. STA
Med prejemniki grozilnega pisma je tudi Slovenska nacionalna stranka, je na Facebooku objavil njen predsednik Zmago Jelinčič Plemeniti.
V SMC ob grožnjah s smrtjo, naslovljenimi na premiera Janeza Janšo, ministra Mateja Tonina in Aleša Hojsa ter poslanski skupini SNS in DeSus, menijo, da je treba tovrstne grožnje in nedopustne pritiske vsakič znova obsoditi. Odkar del politike namesto dialoga goji zgolj izključevanje, so grožnje postale del vsakdana nosilcev javnih funkcij, so še navedli.
V imenu poslanske skupine SMC je tovrstna dejanja kot nedopustna na Twitterju označil vodja poslanske skupine SMC Gregor Perič. Ob tem je izrazil tudi solidarnost do vseh, ki so grožnje prejeli.
Kot so sicer sporočili iz poslanske skupine SMC, sami tovrstnih groženj niso prejeli.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji